piątek, 19 lipca, 2024

25 lat eBay w Niemczech: Historia, rozwój i znaczenie dla polskich sprzedawców

6.06.2025

W czerwcu 1999 roku amerykański gigant eBay przejął niemiecką platformę aukcyjną Alando.de, co umożliwiło otwarcie niemieckiego oddziału oraz oznaczało narodziny eBay.de. Od tego momentu minęło 25 lat, podczas których eBay stał się integralną częścią niemieckiej gospodarki cyfrowej, ewoluując z platformy aukcyjnej do drugiego / trzeciego (w zależności od kategorii) co do wielkości rynku internetowego w Niemczech. Nowa prezes eBay Niemcy, dr Saskia Meier-Andrae, określa platformę jako „ikona kultury cyfrowej”.


Początki i rozwój

Pierwsze kroki eBay w Niemczech rozpoczęły się od przejęcia Alando.de, co pozwoliło na natychmiastowe zaistnienie na niemieckim rynku. Początkowo eBay był głównie znany jako platforma aukcyjna, na której użytkownicy mogli sprzedawać swoje przedmioty. Popularny slogan „3, 2, 1, moje!” stał się synonimem udanych aukcji, ale jednocześnie wpłynął na postrzeganie eBay jako wyłącznie platformy aukcyjnej.

Co to jest platforma aukcyjna?
Platforma aukcyjna to rodzaj strony internetowej, na której użytkownicy mogą wystawiać przedmioty na sprzedaż, a inni użytkownicy mogą na nie licytować, podbijając cenę. Aukcja kończy się po określonym czasie, a przedmiot trafia do osoby, która zaoferowała najwyższą cenę.


Przejście na marketplace

Zmiana wizerunku z platformy aukcyjnej na pełnoprawny rynek internetowy zajęła eBay nieco więcej czasu, niż by tego chcieli. Dzisiaj eBay oferuje nie tylko aukcje, ale również opcje „kup teraz”, które często dają sprzedawcom wyższe ceny. Co ciekawe, od ubiegłego roku prywatne sprzedaże na eBay stały się bezpłatne, co przyciągnęło jeszcze więcej użytkowników i zwiększyło ruch na stronie. Wzrost liczby użytkowników jest szczególnie korzystny dla sprzedawców komercyjnych, na których eBay jest w dużym stopniu zależny.

Co to jest marketplace?
Marketplace to rodzaj platformy internetowej, na której różni sprzedawcy mogą wystawiać swoje produkty na sprzedaż. Klienci mogą przeglądać różnorodne oferty i dokonywać zakupów bezpośrednio na platformie, która zazwyczaj zapewnia także obsługę płatności i logistykę.


Partnerstwo ze sprzedawcami

eBay zawsze podkreśla swoje zaangażowanie w rozwój swoich sprzedawców. Gospodarka obiegu zamkniętego (Kreislaufwirtschaft) i handel towarami używanymi (Re-commerce) to kluczowe elementy strategii eBay Niemcy. W pierwszym kwartale 2024 roku produkty odnowione i używane stanowiły aż 40% globalnego obrotu platformy. eBay aktywnie wspiera sprzedawców, którzy chcą skorzystać z tych możliwości wzrostu.

Gospodarka obiegu zamkniętego to model gospodarczy, który zakłada minimalizację odpadów i maksymalne wykorzystanie zasobów poprzez ich ponowne użycie, recykling i regenerację. W kontekście e-commerce oznacza to sprzedaż produktów odnowionych, używanych i recyklingowanych.

„W ciągu 25 lat od założenia wielu niemieckich sprzedawców znalazło drogę do e-commerce właśnie dzięki eBay. Dziesiątki tysięcy sprzedawców, którzy zaczęli sprzedawać na eBay.de w pierwszych miesiącach jego istnienia, nadal to robią”, mówi w rozmowie z ecommercenews.pl Meier-Andrae. Platforma planuje także dotrzeć do 59% niemieckich firm handlowych, które jeszcze nie sprzedają online, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w trudnych gospodarczo czasach.


Polscy sprzedawcy na eBay.de

Warto zaznaczyć, że wiele sukcesów w sprzedaży międzynarodowej polskich sprzedawców rozpoczęło się właśnie na eBay.de.

Niemiecki marketplace odgrywa kluczową rolę w eksporcie dla polskich sprzedawców, szczególnie w branży motoryzacyjnej, w której akcesoria oraz części zamienne cieszą się ogromnym popytem. Inne mocne „polskie” kategorie na niemieckim eBay to meble oraz wyposażenie wnętrze i ogrodów.

Dzięki ogromnej bazie klientów, szerokiej gamy integracji z przewoźnikami, bramkami płatniczymi oraz usłudze eBay Fulfillment, niemiecka wersja eBay oferuje polskim sprzedawcom doskonałe możliwości ekspansji na rynek zagraniczny. Polscy sprzedawcy, obok swoich kolegów z Niderlandów, stanowią największą grupę zagranicznych sprzedawców na eBay.de, co świadczy o ich znaczącej pozycji i konkurencyjności.

Chociaż Amazon jest obecnie najczęściej wybieranym kanałem eksportu do Niemiec, a Otto i Kaufland stanowią poważną konkurencję, eBay wciąż jest istotnym elementem strategii omnichannel dla wielu sprzedawców. Dzięki eBay.de polscy przedsiębiorcy mogą nie tylko zwiększyć swoje obroty, ale także budować międzynarodową reputację, korzystając z zaufania i popularności niemieckiego rynku e-commerce.

Jednym z kluczowych atutów eBay w porównaniu z Amazon jest pełna kontrola nad aukcjami, co jest bliższe doświadczeniom sprzedawców znających Allegro. Na eBay sprzedawcy mają możliwość dowolnej modyfikacji swoich ofert, co pozwala na szybsze reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe i potrzeby klientów. W przeciwieństwie do Amazon, gdzie raz dodany listing do katalogu jest trudny do zmiany, eBay oferuje elastyczność i prostotę w zarządzaniu sprzedażą, co jest niezwykle cenione przez polskich sprzedawców. eBay nie konkuruje też na własnej platformie ze sprzedawcami, inaczej robią to inne platformy, np. Amazon. Dzięki temu wciąż pozostaje kluczowym narzędziem w zróżnicowanej strategii sprzedaży, umożliwiając sprzedawcom dotarcie do szerokiego grona klientów i skuteczne zarządzanie różnymi kanałami sprzedaży.


Globalne perspektywy

Globalnie, eBay przeszedł długą drogę od założenia w 1995 roku przez Pierre’a Omidyara, który wtedy nazwał platformę „AuctionWeb”. Pierwszy sprzedany przedmiot to uszkodzony wskaźnik laserowy, co doskonale oddaje skromne początki firmy. Dziś eBay jest gigantem e-commerce, choć stoi w cieniu takich graczy jak Amazon czy Alibaba. Platforma nadal cieszy się ogromną bazą użytkowników, liczącą około 182 milionów aktywnych kupujących na całym świecie.


eBay w Polsce: Klęska czy przestroga?

Historia eBay w Polsce jest znacznie mniej triumfalna niż w Niemczech. Polska wersja serwisu zadebiutowała dopiero w 2005 roku, kiedy rynek serwisów aukcyjnych był już zdominowany przez Allegro. W odróżnieniu od Niemiec, gdzie eBay szybko zdobył popularność, w Polsce spotkał się z ogromnymi trudnościami.

Rynek polski okazał się wyjątkowy pod wieloma względami. Silna lokalna marka Allegro i specyficzne wymagania użytkowników sprawiły, że zagraniczne serwisy miały trudności z adaptacją. Inne firmy, takie jak AOL czy Bebo, również nie odniosły sukcesu na polskim rynku, co pokazuje, że polski internet jest specyficzny i wymaga dostosowania strategii do lokalnych potrzeb.

Dlaczego eBay nie odniósł sukcesu w Polsce?

  • Dominacja Allegro: W momencie wejścia eBay na polski rynek, Allegro było już synonimem aukcji internetowych. Polscy użytkownicy niechętnie zmieniali platformę na coś nowego i mało znanego. Nawet widmo rosnących prowizji nie odstraszało użytkowników Allegro.
  • Problemy z weryfikacją użytkowników: eBay miał poważne problemy z weryfikacją użytkowników, co prowadziło do licznych oszustw. Brak skutecznej kontroli sprawił, że platforma stała się pełna podróbek i nieuczciwych sprzedawców, co zniechęcało uczciwych kupujących i sprzedających.
  • Wprowadzenie prowizji: Jednym z atutów eBay na początku był brak prowizji od wystawianych przedmiotów. Jednak w 2008 roku wprowadzono prowizje, co spowodowało gwałtowny spadek popularności serwisu.
  • Słaba obsługa klienta: Na początku funkcjonowania serwisu obsługa klienta była niewystarczająca. Odpowiedzi były generowane przez automaty lub w oparciu o gotowe formułki, a bardziej skomplikowane problemy ciągnęły się tygodniami lub były ignorowane.
  • Niewygodny interfejs: Sposób postrzegania internetu przez Polaków różnił się od amerykańskiego podejścia. Polscy użytkownicy preferowali przejrzystość i intuicyjność, czego brakowało w serwisie eBay. Konserwatywni użytkownicy Allegro, dla których aukcje internetowe były jedyną formą kontaktu z siecią, byli zniechęceni.


Podsumowanie

eBay to platforma z bogatą historią, która przez 25 lat działalności na rynku niemieckim udowodniła swoją wartość. Dzięki ciągłej ewolucji i adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych, eBay pozostaje kluczowym graczem w e-commerce. Dla polskich sprzedawców niemiecka wersja eBay oferuje znakomite możliwości rozwoju i ekspansji. Warto zatem rozważyć sprzedaż na eBay, korzystając z doświadczenia i solidnych fundamentów, które platforma zbudowała przez ćwierć wieku. Jednak historia eBay w Polsce jest przestrogą, że sukces na jednym rynku nie gwarantuje automatycznie sukcesu na innym. Ważne jest, aby zrozumieć specyfikę lokalnego rynku i dostosować strategię do jego potrzeb.