Amazon aktualizuje wymagania dotyczące kuponów 18 marca 2024 r.

23.02.2024

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania zarówno sprzedawców, jak i konsumentów, Amazon wprowadza zmiany w wymaganiach dotyczących stosowania kuponów rabatowych, które wejdą w życie 18 marca 2024 roku. Nowe zasady mają na celu zapewnienie większej przejrzystości i uczciwości w procesie zakupowym, jednocześnie zachowując elastyczność promocji sprzedaży przez sprzedawców.


Zaktualizowane wymagania dotyczące kuponów

Podstawą nowych przepisów jest utrzymanie zakresu rabatu kuponów pomiędzy minimalnym 5% a maksymalnym 50%. Ta zasada pozostaje niezmieniona i ma na celu zapobieganie nadużyciom promocyjnym, jednocześnie oferując konsumentom atrakcyjne zniżki.

Jednak wprowadzono dodatkowe wymagania, które mają na celu dalsze usprawnienie systemu kuponów. Od teraz, aby produkt mógł kwalifikować się do promocji za pomocą kuponu, musi posiadać historię sprzedaży. Oznacza to, że sprzedawcy muszą sprzedać przynajmniej jedną jednostkę produktu, aby wygenerować „poprzednią cenę”, co jest kluczowe dla aktywacji kuponu. Ta zmiana ma na celu zapobieganie wprowadzaniu na rynek produktów o sztucznie zawyżonych cenach wyłącznie w celu oferowania na nich kuponów.

Ponadto, cena promocyjna produktu musi być niższa niż „poprzednia cena” lub ostatnia najniższa cena. To wymaganie podkreśla potrzebę opracowania przez sprzedawców długoterminowej strategii cenowej, szczególnie w kontekście dni promocyjnych takich jak Black Friday czy Cyber Monday. Celem jest zapewnienie, że ceny promocyjne są prawdziwą ofertą dla klientów, a nie tylko pozorną zniżką na produkty o zawyżonych cenach.


Jak radzić sobie z błędami kuponów

Jeśli sprzedawcy napotkają błędy przy próbie utworzenia kuponu, mogą podjąć kilka kroków w celu ich rozwiązania. W przypadku problemów z historią cen, sprzedaż jednej jednostki produktu w celu wygenerowania historii ceny może umożliwić aktywację kuponu. Jeśli problem dotyczy wysokości rabatu, należy dostosować procent zniżki tak, aby znajdował się w akceptowalnym przedziale od 5% do 50%, co również uczyni produkt kwalifikującym się do promocji.

Nowe zasady wprowadzane przez Amazon od 18.03.2024 r. mają na celu stworzenie bardziej uczciwego i przejrzystego środowiska dla promocji kuponowych. Sprzedawcy muszą teraz bardziej strategicznie podchodzić do cenowania i promocji swoich produktów, aby spełnić te zaktualizowane wymagania. Dzięki temu klienci mogą korzystać z bardziej wartościowych ofert, a cały system promocji staje się bardziej zrównoważony i sprawiedliwy.