piątek, 19 lipca, 2024

Regulaminy dla Amazon.de, eBay.de, Kaufland.de (Real.de) oraz innych platform niemieckich. Poznaj obowiązki informacyjne sprzedawcy!

Wielu właścicieli sklepów internetowych używa Amazona, jako drugiego filaru lub nawet sprzedaje wyłącznie za jego pośrednictwem. Niestety, liczne upomnienia sprzedawców są na Amazonie na porządku dziennym. W tym artykule informujemy o tym, jak “bezpiecznie” działać na Amazonie (powiemy o warunkach odstąpienia od umowy, ogólnych warunkach i tekstach umów).

Co to jest i jak uniknąć Abmahnung? Przeczytaj artykuł specjalny!

Sprzedawcy handlujący poprzez Amazona są narażeni na ryzyko otrzymania upomnienia (Abmahnung). Wynika to z faktu, że muszą oni przestrzegać niezliczonych wymogów prawnych dotyczących: składania zamówień, odstąpienia od umowy, sprzedaży na odległość, poprawnego podawania cen, znakowania produktów lub ogólnych warunków handlowych. Z drugiej jednak strony, chociaż produkty mogą być stosunkowo szybko wystawione na sprzedaż, wiele wymogów prawnych nie jest łatwo wdrożyć na platformie Amazon. Wynikiem tego są masowe upomnienia sprzedawców. Udzielimy Ci wszystkich informacji, które są potrzebne do sprzedaży bez upomnień i sporów sądowych.

Czym różni się sprzedaż na Amazonie od sprzedaży za pośrednictwem własnego sklepu internetowego?

Na platformach, takich jak Amazon i eBay istnieje kilka stosunków umownych. Kupujący i sprzedający najpierw zawierają umowę z Amazonem, jako operatorem platformy, następnie dopiero rzeczywista umowa sprzedaży jest zawierana między sprzedawcą, a kupującym. Oczywiście ma to również wpływ na brzmienie tekstów umów i warunków handlowych, które muszą być tworzone i umieszczane na platformach, takich jak Amazon w inny sposób niż w Twoim własnym sklepie internetowym.  Każdy, kto jako przedsiębiorca sprzedaje produkty na Amazonie, potrzebuje własnych ogólnych warunków handlowych (AGB). Nie ma wprawdzie prawnego obowiązku stosowania AGB w Internecie, ale istnieje wiele ustawowych obowiązków informacyjnych, które sprzedawca musi spełnić wobec klienta, jeśli nie chce otrzymać upomnienia. Pośrednio, istnieje zatem obowiązek ich stosowania.

Następujące punkty powinny być między innymi uregulowane w AGB na Amazonie:

 • zawarcie umowy,
 • określenie warunków płatności,
 • ustalenie kosztów zwrotu w przypadku odstąpienia,
 • zasady gwarancji i jak współpracuje z rękojmią,
 • korektę błędów przy wprowadzaniu danych,
 • zapisywanie danych umowy i języka umowy.

Prosimy NIE używać regulaminów z innej platformy lub sklepu online oraz nie kopiować ich od innych sprzedawców. Są one objęte prawami autorskimi i za skopiowanie również można otrzymać kosztowne upomnienie. Poza tym nigdy nie wiadomo, czy są aktualne. Nowe ustawy i orzecznictwo mogą wymagać aktualizacji regulaminów nawet kilka razy w miesiącu!

Regulamin odstąpienia od umowy

Każdy sprzedawca musi odpowiednio poinstruować swoich klientów o prawie dotyczącym odstąpienia od umowy oraz dołączyć prawidłową i aktualną instrukcję odstąpienia od umowy. Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody upomnień:

 • przestarzały regulamin,
 • wskazanie niewłaściwego okresu na odstąpienie od umowy,
 • niedozwolone ograniczenia prawa do odstąpienia od umowy.

Jakich regulaminów/tekstów potrzeba do bezpiecznej sprzedaży na Amazon.de?

Poniżej prezentujemy regulaminy potrzebne do prowadzenia bezpiecznej sprzedaży na Amazon.de:

 • impressum,
 • ogólne warunki handlowe i informacje dla klientów,
 • polityka prywatności,
 • warunki odstąpienia od umowy, w tym przykładowy formularz odstąpienia od umowy,
 • odnośnik do platformy ODR.


Dlaczego potrzebuję regulaminy w Niemczech?

Niemcy są najbardziej restrykcyjnym rynkiem w Europie. Głównie dlatego, że każdy Twój konkurent posiada potężną broń, jaką daje mu prawo niemieckie. Może Cię upomnieć za każde naruszenie prawa lub niewywiązanie się z obowiązków informacyjnych! Wiele powodów do upomnień możesz samodzielnie usunąć za pomocą poradników ecommercenews.pl oraz regularnej publikacji najbardziej aktualnych powodów do upomnień.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o upomnieniach (Abmahnung), kliknij tutaj.


Zabezpiecz prawnie swój sklep i konto na eBay, Amazon, Kaufland.de (Real.de)

Niestety jednak wszystkiego samemu nie zrobisz – chodzi o regulaminy zgodne z prawem niemieckim i co najważniejsze – regularnie aktualizowane, a także wsparcie kancelarii prawnej. Dlatego niemieckie zrzeszenie sprzedawców online Händlerbund wspólnie z własną niemiecką kancelarią prawną oferuje w ramach swoich abonamentów zawsze aktualne regulaminy i ochronę prawną.

Natychmiastowa pomoc w sprawie już otrzymanego upomnienia/Abmahnung lub jego następstw: jeżeli z jakiegokolwiek powodu dojdzie do upomnienia, masz zapewnioną pełnowymiarową pomoc niemieckiej kancelarii prawnej w ograniczaniu szkód po otrzymaniu upomnienia/Abmahnung (negocjacje warunków, stworzenie korzystniejszych umów/deklaracji dla upomnianego, ograniczanie i łagodzenie konsekwencji finansowych oraz prawnych).


Regulamin dla eBay.de, Amazon.de oraz Kaufland.de (Real.de)

Przez cały czas trwania abonamentu przysługują między innymi następujące korzyści (szczegóły poniżej)

Zabezpieczenie prawne dla stron i sklepów internetowych oraz kont na platformach sprzedaży typu: Amazon.deeBay.de lub Kaufland.de (Real.de) (+50), w tym regularnie aktualizowane regulaminy takie jak:

 • regulamin zakupów (AGB),
 • regulamin zwrotów i odstąpienia od umowy (Widerrufsbelehrung),
 • polityka prywatności (RODO/GDPR/DSGVO),
 • nota prawna (Impressum),
 • regulamin baterii/akumulatorów.

Dodatkowo możesz skorzystać z porad prawnych niemieckich adwokatów.


Kim jest Händlerbund?

Od momentu założenia (Lipsk, 2008 rok), Händlerbund aktywnie angażuje się w dalszy rozwój całej branży handlu elektronicznego. 360° E-Commerce Network wraz z jej 80 tys. członków i partnerów serwisowych wspiera sprzedawców z całej Europy w ich profesjonalizacji, jako jeden z wiodących dostawców profesjonalnych usług e-commerce, Händlerbund oferuje te usługi z jednego źródła. Dzięki szybkiemu rozwojowi handlu elektronicznego Händlerbund szybko stał się największym w Europie stowarzyszeniem handlu internetowego.

Dzięki partnerstwu z Setup.pl otrzymasz 3 miesiące gratis!