Sprzedaż na Amazon – podwyżki prowizji oraz opłat FBA od 31 marca 2022 r.

28.01.2022

Amazon był w stanie osiągnąć ogromne zyski podczas pandemii, ale również zainwestował sporo pieniędzy, aby zrealizować zwiększoną sprzedaż. Mając na uwadze te zwiększone koszty, Amazon ogłosił korektę opłat dla sprzedawców. Większość z nich ma mieć zastosowanie do europejskich rynków od 31 marca 2022 r. Dobra wiadomość: są również obniżki opłat i nowe rabaty.

„Odroczyliśmy i utrzymaliśmy zmiany opłat na niskim poziomie, obniżyliśmy lub wyeliminowaliśmy opłaty (np. za zwroty od klientów) i zaabsorbowaliśmy miliardy dolarów wzrostu kosztów.(…) Korekty opłat są konieczne, aby częściowo zrównoważyć rosnące, bieżące koszty operacyjne” – wyjaśnia Amazon.

Oto kilka najważniejszych zmian w skrócie. Tabela z wszystkimi szczegółami znajduje się na stronie Seller Central.


Amazon: Nowe klasy wielkości oraz wagi kopert i paczek


Amazon zmienia klasy wielkości dla kopert: duża koperta o wadze do 960 gramów może mieć teraz tylko cztery centymetry grubości zamiast pięciu. W zamian wprowadzona zostanie nowa „ekstra duża koperta” w kategorii wagowej, która może mieć grubość do sześciu centymetrów.
Wprowadzono nowy rozmiar małej paczki: może ona mieć wymiary 35 x 25 x 12 centymetrów.


W przypadku małych produktów, produktów o standardowych wymiarach i produktów ponadgabarytowych do określenia klasy wagowej produktu będzie w przyszłości stosowana wyższa z wag jednostkowych lub objętościowych. Zmiana ta nie dotyczy wymiarów specjalnych.
W przypadku wysyłki „Small and Light” za pośrednictwem platformy Amazon w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii dostępne są trzy nowe klasy wielkości i wagi: bardzo duża koperta o wadze do 225 gramów, mała paczka o wadze do 150 gramów oraz mała paczka o wadze do 400 gramów.


Nowe opłaty za wysyłkę na rynku Amazon


W przypadku sprzedaży między UE, a Wielką Brytanią przez rok od 31 marca 2022 r. obowiązywać będzie 20% zniżka na europejskie koszty wysyłki z UE (Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania) do Wielkiej Brytanii i odwrotnie.


Standardowe opłaty za lokalne i ogólnoeuropejskie przesyłki za pośrednictwem Amazona ulegną zmianie dla wielu klas listów i paczek: np. standardowa paczka o wadze 1,9 kg z Niemiec będzie kosztować 5,10 euro.


Obniżki opłat i kampanie rabatowe dla sprzedawców Amazon

W programie partnerów transportowych Amazon od 12 kwietnia 2022 r. będzie obowiązywał 50% rabat na opłaty za przesyłki krajowe kierowane do centrów logistycznych w Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii.


Obecna promocja rabatowa polegająca na obniżonych opłatach od sprzedaży odzieży, obuwia i torebek zostanie przedłużona o kolejny rok, do 31 marca 2023 roku. Obniżona opłata od sprzedaży, wynosząca 7 zamiast 15% będzie nadal obowiązywać w przypadku łącznej ceny sprzedaży wynoszącej 45 euro lub więcej.
Dopłata za nieuczestniczenie w rozbudowie sieci sprzedaży wysyłkowej zostanie ponownie zmniejszona: od 31 marca 2022 r. detaliści będą musieli płacić dopłatę w wysokości 25 zamiast 35 centów za sztukę.


Sprzedawcy, którzy dokonają rejestracji marki otrzymają 5% miesięczny rabat na sprzedaż kwalifikujących się numerów ASIN, które są nowe dla usługi Shipping by Amazon, począwszy od 1 marca 2022 roku. Zniżka dotyczy kosztów wysyłki i niektórych artykułów.
Ponadto, sprzedawcy nie będą już musieli rejestrować się osobno w programie każdego kraju dla każdego sklepu, w którym chcą sprzedawać, ale będą mogli zarejestrować się raz na całym świecie.


Zmiany w miesięcznych opłatach za przechowywanie przesyłek za pośrednictwem Amazona


Od 31 marca 2022 r. wyższe miesięczne opłaty za składowanie będą miały zastosowanie do wszystkich produktów o standardowych wymiarach, z wyjątkiem towarów niebezpiecznych. Na przykład koszt składowania w miesiącach od stycznia do września artykułów o standardowych wymiarach w kategoriach odzieży, obuwia i toreb będzie wynosił 16,69 euro za metr sześcienny miesięcznie, w porównaniu z 15,60 euro poprzednio.


Od 15 maja 2022 r. detaliści FBA będą musieli również dopłacać do starych zapasów w przypadku jednostek, które były przechowywane w centrach logistycznych przez 331 do 365 dni. Jest to 37 euro za metr sześcienny miesięcznie. Nie dotyczy to kategorii odzież, obuwie i torby, walizki, plecaki i torby, zegarki i biżuteria. Opłata za przechowywanie długoterminowe za okres dłuższy niż jeden rok pozostaje w mocy.


Nowe opłaty za zlecenia zwrotu lub utylizację

Nowe ceny będą obowiązywać dla wszystkich kategorii rozmiarowych od 31 marca. Przykład: w standardowym rozmiarze opłata za umorzenie za sztukę wzrasta do 0,97 euro plus 0,57 euro za kilogram powyżej 1 kg dla minimum 1001 gramów. Poprzednio było to odpowiednio 0,65 euro i 0,50 euro.