Amazon SEO: Nawet 5 x 500 znaków w słowach kluczowych! Zmiany w limitach.

19.02.2024

Amazon wprowadza zmiany w limitach słów kluczowych, które teraz w niektórych kategoriach produktów pozwalają na dodanie do 500 znaków w jednej linii słów kluczowych, a w niektórych nawet z możliwością użycia aż pięciu takich linii, co daje łącznie do 2500 znaków. Te zmiany wywołały falę entuzjazmu wśród sprzedawców i specjalistów od SEO, ale przynoszą zarówno nowe możliwości, jak i wyzwania.

Rozszerzenie limitu z dotychczasowych 249-250 Bajtów do nawet pięciu linii po 500 znaków każda (w niektórych kategoriach), otwiera przed sprzedawcami nowe możliwości do dokładniejszego i bardziej zróżnicowanego opisywania swoich produktów. Dzięki temu mogą oni lepiej odpowiadać na zapytania klientów, uwzględniając różne warianty słów kluczowych i pokrywając szerszy zakres zapytań, co może znacząco zwiększyć widoczność produktów w wynikach wyszukiwania.


Kluczowe aspekty optymalizacji słów kluczowych

  1. Skoncentruj się na trafności: Wybieraj słowa kluczowe, które precyzyjnie opisują produkt i odpowiadają na intencje kupujących. Dostosowanie słów kluczowych do potrzeb klienta zwiększa szanse na wyższą konwersję.
  2. Unikaj nieistotnych słów: Nadmiar słów kluczowych, które nie są bezpośrednio związane z produktem, może prowadzić do frustracji klientów i obniżenia pozycji produktu w wyszukiwaniu.
  3. Wykorzystaj pełny potencjał nowych limitów: Użyj zwiększonej liczby znaków, aby opisać produkt z różnych perspektyw, ale z zachowaniem równowagi między słowami ogólnymi a specyficznymi.Potencjalne korzyści

  • Lepsza indeksacja: Większa liczba słów kluczowych umożliwia lepsze opisanie produktu, co poprawia jego indeksację.
  • Zwiększenie widoczności: Bardziej szczegółowe i trafne słowa kluczowe mogą przyciągnąć więcej odpowiednich klientów.
  • Docieranie do niszowych rynków: Szerszy zakres słów kluczowych pozwala na lepsze dotarcie do specjalistycznych segmentów rynku.Potencjalne ryzyka

  • Nadmierne optymalizowanie: Przesadne dodawanie słów kluczowych może skutkować niższymi konwersjami.
  • Frustracja klientów: Klienci mogą czuć się zniechęceni, gdy napotkają listy produktów zawierające nieistotne słowa kluczowe.
  • Degradacja produktu: Produkty, które generują dużo kliknięć, ale mało konwersji, mogą być obniżane w rankingu przez Amazon.Najlepsze Praktyki

Sprzedawcy powinni przemyśleć swoje strategie SEO, skupiając się na dostarczaniu wartości dla klientów. Kluczowe jest myślenie z perspektywy klienta – jakie problemy rozwiązuje dany produkt i jak potencjalni klienci mogą go szukać. Wykorzystanie 500 do 2500 znaków daje teraz większe możliwości, ale wymaga strategicznego podejścia, aby efektywnie poprawić widoczność produktów i zwiększyć szanse na konwersje. Odpowiedzialne wykorzystanie zwiększonego limitu może przyczynić się do sukcesu sprzedawców, podczas gdy nadużycie tej możliwości może przynieść więcej szkód niż korzyści.

Warto również śledzić ecommercenews.pl oraz przeglądać swoje listingi w poszukiwaniu nowych możliwości i zmian. Amazon w ostatnich miesiącach eksperymentuje z interfejsem użytkownika oraz możliwościami. Raz stworzony i zoptymalizowany listing nie będzie „na wieki wieków” dobry, należy je regularnie przeglądać i aktualizować lub zlecić ich przegląd specjalistom.