Skrócenie okresu zwrotu dla większości produktów elektronicznych na Amazon.de

10.03.2024

W obliczu dynamicznych zmian na rynku e-commerce, najnowsza decyzja Amazona z pewnością wywoła szerokie dyskusje wśród polskich sprzedawców działających na tej platformie oraz innych serwisach handlowych. Marketplace Amazon ogłosił zmniejszenie okresu, w którym kupujący mogą dokonać zwrotu produktów, z dotychczasowych 30 dni do zaledwie 14 dni dla określonych kategorii produktów. Ta zmiana wprowadza nowe wyzwania i możliwości dla sprzedawców, którzy muszą teraz dostosować swoje strategie logistyczne i obsługi klienta do nowych warunków.


Zmiana dotyczy kluczowych kategorii

Amazon poinformował w Seller Central, że nowy okres zwrotu obejmie aparaty fotograficzne, komputery, elektronikę, gry wideo, filmy, DVD, muzykę oraz artykuły biurowe i urządzenia bezprzewodowe. Wyłączenie z tej reguły stanowią produkty Amazon Renewed oraz urządzenia marki Amazon, takie jak Echo, Fire oraz Kindle, które zachowują dotychczasowe zasady.


Nowe zasady wejdą w życie wkrótce

Skrócony okres zwrotu zostanie wprowadzony dla zakupów dokonanych od 25 marca 2024 roku. Amazon podkreśla, że celem jest zapewnienie jednolitego doświadczenia zakupowego poprzez zastosowanie zmiany we wszystkich kategoriach produktów, niezależnie od sposobu wysyłki.


Okres przejściowy dla sprzedawców

Amazon zapowiedział również okres przejściowy od 25 marca do 25 kwietnia 2024 roku, w którym sprzedawcy mogą jeszcze korzystać z 30-dniowego okresu zwrotów. Ma to na celu łagodzenie potencjalnych problemów związanych ze zmianą polityki zwrotów.


Możliwość indywidualnego dostosowania polityki zwrotów

Sprzedawcy oferujący wysyłkę bezpośrednio („wysyłka przez sprzedawcę”) mogą decydować o ewentualnym przedłużeniu okresu zwrotu poza 14 dni. Jest to szansa na wyróżnienie się na rynku poprzez oferowanie lepszych warunków zwrotów.


Spekulacje dotyczące motywacji Amazona

Na forach i w branżowych dyskusjach pojawiają się przypuszczenia, że zmiana może być próbą ograniczenia nadużyć zwrotów, zwłaszcza w kontekście nadchodzących wydarzeń sportowych, takich jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Krytyka wysokich wskaźników zwrotów jest bowiem problemem, z którym branża e-commerce boryka się od dłuższego czasu.


Co dalej dla polskich sprzedawców?

Polski sprzedawcy działający na Amazonie i innych platformach muszą teraz uważnie przeanalizować wpływ nowych zasad na swoją działalność. Dostosowanie polityki zwrotów, komunikacja z klientami oraz optymalizacja logistyki to kluczowe obszary, na które należy zwrócić uwagę. Ta zmiana to nie tylko wyzwanie, ale również okazja do optymalizacji procesów i zwiększenia satysfakcji klientów poprzez jasne i przemyślane zasady zwrotów.