piątek, 19 lipca, 2024

Amazon zmienia wysokość prowizji i wprowadza minimalną kwotę prowizji

Od czerwca na marketplace Amazona będą obowiązywać zmienione stawki prowizji. Amazon planuje wprowadzenie minimalnej opłaty za sprzedaż w wysokości 30 centów za wiele przedmiotów. Dobrą wiadomością jest to, że w kilku kategoriach prowizje procentowe zostaną obniżone.

Jak dowiedzieliśmy się od Amazon, opłaty za sprzedaż są corocznie weryfikowane w celu uwzględnienia zmieniających się kosztów i „dynamiki branżowej”. Podczas gdy opłaty za sprzedaż są obniżane w kilku kategoriach, w innych są one podnoszone.

Co się zmieni?

Do tej pory nie było minimalnej opłaty za sprzedaż. Nowa opłata w wysokości co najmniej 30 centów za sztukę produktu dotyczy prawie wszystkich kategorii. Nie obejmuje jedynie: piwa, wina i napojów spirytusowych, książek, muzyki, filmów i płyt DVD, żywności i delikatesów, oprogramowania, gier wideo i konsol do gier wideo.

Niektórzy sprzedawcy również zaoszczędzą na prowizji

Dla artykułów z kategorii produkty dla dzieci (bez odzieży) uroda, jedzenie i delikatesy, leki i pielęgnacja ciała w cenie do 10 euro, prowizja zostaje obniżona z 15 % do 8 %.

Amazon najwidoczniej próbuje również rozwinąć sprzedaż produktów ekskluzywnych: biżuterię w cenie sprzedaży do 250 euro będzie obejmowała prowizja w wysokości 20 %, natomiast powyżej tej kwoty prowizja zostaje obniżona do 5 %.

Nieco niższe stawki dotyczą zegarków, które do 250 euro mają prowizję 15 %, a powyżej tej ceny jest to 5 %. Zmianie ulegnie również wysokość prowizji za meble. Dla produktów tej kategorii w cenie do 200 euro prowizja wyniesie 10 %, a powyżej 200 euro będzie to 15 %. Tylko we Francji Amazon we Francji zwiększa prowizję za sprzedaż sprzętu komputerowego, urządzeń peryferyjnych i telewizorów z 5 % do 7 %.


Tu znajdziesz pełny cennik prowizji wraz ze zmianami