Będą masowe testy kierowców ciężarówek – ograniczenia w wysyłce do UK jeszcze obowiązują. Amazon.pl – jeszcze nie wystartował, a już pojawił się tryb wakacyjny.

Wielka Brytania rozpocznie masowe testy kierowców ciężarówek

Zjednoczone Królestwo w swoich portach po osiągnięciu porozumienia w sprawie ponownego otwarcia granicy z Francją rozpocznie program masowych testów. Wymagany jest ujemny wynik testu, wykonanego na mniej niż 72 godziny przed podróżą, który może być albo testem PCR albo testem wykrywający antygeny, pod warunkiem, że wykrywa również nową mutację koronawirusa.

Program masowych testów dla kierowców samochodów ciężarowych zostanie rozpoczęty w celu zmniejszenia zatorów w portach, jak powiedział Departament Transportu. Władze francuskie ogłosiły, że podróże z Wielkiej Brytanii będą mogły zostać wznowione w środę po zniesieniu zakazu, ale osoby chcące podróżować muszą mieć negatywny wynik testu. Decyzja Francji o złagodzeniu ograniczeń pojawiła się po tym, jak Komisja Europejska zaleciła wspólne podejście członków UE w odpowiedzi na zmutowany koronawirus VUI 202012/1. Ogólnounijne podejście zalecane przez Komisję umożliwiłoby niezbędne podróże, a tranzyt pasażerów powinien zostać ułatwiony. Zakazy lotów i pociągów “powinny zostać zniesione ze względu na konieczność zapewnienia niezbędnych podróży i uniknięcia zakłóceń w łańcuchu dostaw”, stwierdziła Komisja.

Na chwilę obecną wprowadzone 21.12. poważne ograniczenia przewozu przesyłek do i z Wielkiej Brytanii w tej chwili jeszcze obowiązują. Poinformujemy Was, jak tylko zostaną zniesione i znów będzie można nadawać paczki do UK. Więcej o utrudnieniach w logistyce przeczytasz w Morning Briefing z 21.12.


Amazon.pl – jeszcze nie wystartował, a już pojawił się tryb wakacyjny

Coraz więcej wskazuje na to, że start polskiej wersji krajowej Amazona jest coraz bliższy. Sprzedawcom w ustawieniach urlopowych już wyświetlana jest opcja dezaktywacji oferty na czas urlopu.


Kaufland może przejąć większość marketów Real w Niemczech

Federalny Urząd Antymonopolowy wydał decyzję o przyszłości stacjonarnych sklepów Real. Zgodnie z decyzją, do sieci Kaufland dołączą 92 supermarkety, kolejne 24 mogą zostać przejęte przez Grupę Globus. Edeka powiadomiła również Bundeskartellamt o zamiarze nabycia łącznie 72 sklepów. Tutaj biuro kartelu chce podjąć decyzję do 22 lutego. W związku z obawami o uczciwą konkurencję, Kaufland wstrzyma się z nabyciem dziewięciu dodatkowych lokalizacji w Nadrenii Północnej-Westfalii i Brandenburgii. Kaufland, podobnie jak np. Lidl, należy do grupy Schwarz. “Chcemy, aby konsumenci mieli wystarczające możliwości wyboru pomiędzy różnymi sprzedawcami żywności. Dlatego też zezwalamy Kauflandowi na przejęcie tylko do 92 lokalizacji Real zamiast zawnioskowanych 101 sklepów”, wyjaśnił Andreas Mundt, przewodniczący Federalnego Urzędu Antymonopolowego.

O tym, że Kaufland przejmie marketplace Real.de i o planach jego zmiany na Kaufland.de już informowaliśmy i mogliśmy usłyszeć od przedstawicieli Real.de, podczas wirtualnej konferencji BEOMNI LIVE organizowanej przez Setup.pl.


Obowiązki w związku z powrotem Niemiec do stawek VAT 19%/7%

W dniu 29 czerwca 2020 r. Niemcy podjęły decyzję o tymczasowym obniżeniu podatku od wartości dodanej: Stawka 19% została zmieniona na 16%, a stawka z 7%  obniżona do 5%. Klienci końcowi mieli skorzystać z niższych cen i tym samym wzmocnić gospodarkę, która została spowolniona przez pandemię. Jednocześnie wstrząśnięci przedsiębiorcy mogliby również zwiększyć marżę zysku, gdyby nie przerzucili obniżki stawki na klienta poprzez brak korekty ceny brutto. Dla sprzedawców oznacza to: powrót do normalności . Tam, gdzie pod koniec czerwca konieczna była zmiana, również teraz na przełomie roku będzie ona musiała zostać dokonana. Jak dobrze, że w tym roku nie ma imprez sylwestrowych – sprzedawcy będą mogli w spokoju przy kieliszku wina musującego wraz z Nowym Rokiem przestawić stawkę VAT.

W odniesieniu do konsumentów, sprzedawcy internetowi muszą brać pod uwagę wymogi regulujące w Niemczech sposób podawania cen. Wymagane jest informowanie, że podatek VAT wliczony jest w cenę. Prawo nie wymaga jednak wskazania konkretnej kwoty lub stawki podatku VAT na stronie produktowej. Niemniej jednak, niektórzy przedsiębiorcy wybierają tę opcję i informują np. w następujący sposób: “170.00€, w tym 16% VAT, dodatkowo wysyłka”. Oczywiście taka informacja nie może pozostać bez zmian i stawki VAT muszą zostać zmienione na 19% punktualnie przed upływem 31.12.2020. Sprzedawcy, którzy wyświetlają tylko “170,00€ z VAT, plus wysyłka”, nie mają więc potrzeby wprowadzania zmian we front-end. O zmianach w ustawieniach back-end na najważniejszych platformach przeczytasz w naszym artykule


Nieco inny rok zakupowy na platformie eBay

Jako marketplace z ponad 18 mln aktywnych nabywców w Niemczech, eBay jest odzwierciedleniem rozwoju społecznego. Wraz z publikacją “eBay Year in Review 2020” firma już czwarty raz z rzędu publikuje obszerną analizę zachowań zakupowych Niemców. W porównaniu z rokiem 2019 można zaobserwować liczne zmiany w nawykach Niemców, oczywiście związane z pandemią koronawirusa.

Mój dom, moim biurem

W celu przerwania łańcuchów infekcji, na wiosnę odwołano wszelkie wyjazdy służbowe, wiele osób przeniosło swoje miejsce pracy do home office. Od tej pory spotkania i dyskusje musiały odbywać się wirtualnie. Ale najpierw, wielu ludzi potrzebowało odpowiedniego do tego sprzętu. Wiele produktów, które wcześniej nie miały większego znaczenia, stało się obecnie integralną częścią codziennego życia.

Wiosna 2020

Kamery internetowe: +2149%

Akcesoria do laptopów i komputerów stacjonarnych: +124%

Fotele biurowe: +100%

Plecaki, tornistry: -29%


Boom na majsterkowanie

W kategorii “zrób to sam” odnotowano największy wzrost wyszukiwań na eBayu w tym roku. Lockdown dał możliwość załatwienia spraw w domu, które od dawna znajdowały się na samym dole listy rzeczy do zrobienia.

Artykuły malarskie: +645%

Części zamienne i narzędzia: +404%

Technika grzewcza, klimatyzacja: +225%

Energia odnawialna: +208%

Materiały budowlane: +208%


Siłownia w domu

Przez wiele tygodni w tym roku siłownie pozostawały i wciąż są zamknięte lub otwierane były tylko przy stosowaniu się do przyjętych obostrzeń. Podobny los spotkał kluby sportowe, w których wiele aktywności i zawodów musiało zostać odwołanych. Nie oznacza to jednak, że w 2020 roku Niemcy uprawiali mniej sportu i jak pokazują liczby opublikowane przez eBay, przenieśli swoje treningi do własnych czterech ścian.

Wiosna 2020Lato 2020Jesień 2020
Hantle: +605%Sprzęt golfowy: +140%Hantle: +201%
Akcesoria do treningo siłowego: +496%Rolki: +138%Bieżnie: +36%
Yoga & pilates: +216%Baseny: +98%Buty narciarskie: -89%
Dyplomy, medale, puchary: -97%Rowery elektryczne: +60%Deski snowboardowe: -71%
Rowery: +32%

Wirtualna rzeczywistość zamiast kina i koncertów

Ze względu na to, że wiele kin, teatrów, muzeów i restauracji zostało zamkniętych, a imprezy kulturalne odwołane, Niemcy szukali innych form rozrywki. W szczególności poszukiwano wszystkiego, co związane z grami wideo i rzeczywistością wirtualną. Ale zapotrzebowanie na analogowe media rozrywkowe było również duże.

Wiosna 2020Lato 2020Jesień 2020
Puzle i gry towarzyskie: +393%Nintendo: +180%Karty kolekcjonerskie: +437%
Okulary VR: +143%Szachy: +43%
Kontrolery do konsol: +70%

Dodatkowo, zakup akcesoriów do golenia lub maszynki do strzyżenia włosów zrekompensował czasowe zamknięcie salonów fryzjerskich. Wyszukiwania tych produktów wzrosły o 314% w porównaniu z rokiem 2019.