piątek, 19 lipca, 2024

E-Commerce do UK od 1.1.2021 – jak i gdzie odprowadzać podatki?

28.12.2020

Na początku dobra wiadomość: dzięki porozumieniu pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii i Unią Europejską udało się uniknąć nakładania ceł i kontyngentów na handel pomiędzy Wyspą, a krajami Unii Europejskiej. Zgodnie z obecnym stanem, Irlandia Północna będzie nadal częścią UE z punktu widzenia podatku VAT i poniższe zmiany nie dotyczą handlu z Irlandią Północną. Jeśli natomiast dostarczasz towary z Polski do Wielkiej Brytanii, stanowią one dostawy eksportowe. W Polsce nie są opodatkowane oraz wg porozumienia i umowy Unii Europejskiej z Wielką Brytanią nie będą podlegały ocleniu w UK. Od 1. stycznia należy natomiast szczegółowo zwracać uwagę na obowiązki podatkowe w UK, które po opuszczeniu UE od 2021 będą się różniły od obowiązków podatkowych, jakie mają miejsce w handlu z krajami członkowskimi.


Towary o wartości poniżej 135£

Sklep internetowy

Jeśli po 1.1.2021 r. zrealizujesz choć jedną dostawę z kraju UE do UK, musisz zarejestrować się do celów podatkowych w Wielkiej Brytanii oraz zadeklarować i zapłacić podatek VAT co kwartał, ponieważ realizujesz dostawy podlegające opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii.


Marketplace

W przypadku handlu na platformach typu marketplace (eBay, Amazon), transakcje również podlegają opodatkowaniu w UK, ale są bezpośrednio odprowadzane przez platformę – obowiązek rejestracji do VAT natomiast również tutaj istnieje, tyle że platforma go odprowadza. Sprzedawca podaje cenę netto, a platforma dolicza brytyjski podatek VAT, kupujący płaci cenę brutto i platforma samodzielnie odprowadza podatek VAT od tej transakcji. Więcej szczegółów o odprowadzaniu VAT przez eBay, znajdziesz tutaj.

Na chwilę obecną wiemy tylko tyle, że eBay i inne marketplace’y w przypadku towarów poniżej 135 funtów muszą pobierać i odprowadzać podatek VAT. Jeżeli w aukcji jest wprowadzony podatek VAT 20% cena listingu jest uznawana jako cena brutto, jeżeli brakuje stawki VAT jest uznawana jako cena netto. Jak w praktyce eBay będzie odprowadzał podatek VAT jest jeszcze kwestią, którą również my jako sprzedawcy jeszcze musimy odczekać i sprawdzić w praktyce.


Towary o wartości powyżej 135£

Jeżeli wartość towaru przekracza 135£, należy zapłacić podatek VAT, ale w formie podatku VAT od importu i to natychmiast po imporcie do Wielkiej Brytanii. W tym przypadku nie trzeba obowiązkowo być zarejestrowanym do VAT, natomiast w przypadku rejestracji VAT można zadeklarować i opłacić VAT importowy zbiorczo w kolejnym miesiącu – a nie bezpośrednio przy imporcie, jak w przypadku braku rejestracji do VAT w UK.

Jeśli chcesz kontynuować korzystanie z Fulfillment by Amazon (FBA) w Wielkiej Brytanii od 1.1.2021, będziesz musiał/a w przyszłości sam/a wysłać swoje produkty bezpośrednio do magazynów FBA w UK. Amazon już od miesięcy informuje, że Wielka Brytania zostanie wyłączona z programu Pan-EU FBA. Jeśli sprzedajesz produkty z magazynu Amazon w Wielkiej Brytanii konsumentom końcowym w Wielkiej Brytanii, Amazon odlicza podatek VAT, podobnie jak powyżej zostało opisane. Więcej o zmianach w Pan-EU FBA znajdziesz tutaj.

W przypadku transakcji B2B podlegających opodatkowaniu w Zjednoczonym Królestwie zastosowanie będzie miała procedura odwrotnego obciążenia.


Cło

Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie które będzie regulować ich relacje handlowe po 1 stycznia 2021 r. Porozumienie to oznacza generalnie że na brytyjskie towary nie będą nakładane nowe cła. Należy jednak pamiętać że towary będą musiały być zgodne z tzw. regułami pochodzenia towarów (Rules of origin) aby podlegać zerowym stawkom. Więcej szczegółów o tych regułach można znaleźć na brytyjskim portalu rządowym Brexit checker.Należy także pamiętać iż mimo że cła na ogół nie będą stosowane zmianom podlega wiele innych reguł i zasad. Na przykład zmienią się procedury celne zasady wysyłki towarów z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej oraz reguły dotyczące podatku VAT od importu. Dlatego też ważne jest aby przygotować się na te zmiany.


EORI

Od 1 stycznia 2021 r. do przemieszczania towarów między Wielką Brytanią a UE potrzebny będzie numer EORI w większości przypadków.
Ubiegaj się o numer EORI jak najszybciej, ponieważ jego uzyskanie może potrwać do tygodnia. Jeśli korzystasz z poczty lub firmy kurierskiej, powiedzą Ci, czy potrzebujesz numeru EORI dla danego rodzaju przesyłki i produktu. Jeśli nie posiadasz numeru EORI, możesz mieć zwiększone koszty i opóźnienia w dostawie. Na przykład, jeśli HM Revenue and Customs (HMRC) nie może odprawić Twoich towarów, możesz być zmuszony do uiszczenia opłat za ich składowanie.


Zapraszamy do kontaktu z naszym partnerem od spraw podatkowych w sprawie sprawdzenia Twojego konkretnego przypadku: https://amavat.pl


Przydatne linki:

https://www.gov.uk/eori

https://strefasprzedawcy.ebay.pl/sprzedaz-za-granice/brexit

https://sellercentre.ebay.co.uk/news/brexit

https://www.gov.uk/guidance/eu-business-taxes-and-tariffs.pl