Elon Musk kupuje Twittera. Inflacja w Niemczech.

2.05.2022

A więc już po wszystkim: Elon Musk przejmuje serwis krótkich wiadomości Twitter za sumę 44 miliardów dolarów. Informacja o tym pojawiła się na Twitterze w poniedziałek wieczorem czasu niemieckiego. Musk zapłaci 54,20 dolarów za akcję. Musk zobowiązał się do udzielenia pożyczek w wysokości 25,5 mld dolarów, a także chce wnieść akcje o wartości ok. 21 mld dolarów. Transakcja, która została jednogłośnie zatwierdzona przez zarząd, ma zostać zrealizowana przed końcem 2022 roku. Teraz wszystko zależy od tego, czy udziałowcy Twittera wyrażą na to zgodę.

Bardzo dokładnie przeanalizowali propozycję Elona Muska, „skupiając się na wartości, bezpieczeństwie i finansowaniu”. Proponowana transakcja przyniesie znaczną premię pieniężną i wierzymy, że jest to najlepsza droga dla akcjonariuszy Twittera” – powiedział Bret Taylor, członek zarządu Twittera. Jeszcze w niedzielę doszło do tajnego spotkania Muska z grupą, po tym jak ewentualne przejęcie przez Elona Muska zostało kategorycznie wykluczone przez Twittera i jego udziałowców, którzy próbowali nawet zepsuć zakup Muska za pomocą „trującej pigułki”.

Elon Musk powiedział o przejęciu: „Chcę uczynić Twittera lepszym niż kiedykolwiek, rozbudowując produkt o nowe funkcje, czyniąc algorytmy otwartym źródłem w celu zwiększenia zaufania, pokonując spam boty i uwierzytelniając wszystkich”. Twitter ma ogromny potencjał – nie mogę się doczekać współpracy z firmą i społecznością użytkowników, aby go uwolnić.” Musk chce, aby Twitter stał się „globalną platformą wolnego słowa”. Krytycy obawiają się, że w przyszłości sieć może być mniej rygorystyczna w walce z mową nienawiści i dezinformacją.


Niemiecki rząd spodziewa się inflacji przekraczającej sześć procent

Rząd niemiecki nadal obniża swoje prognozy gospodarcze. Ze względu na wojnę na Ukrainie i wąskie gardła w dostawach międzynarodowych, w 2022 roku spodziewany jest wzrost jedynie o 2,2 procent – w styczniu zakładano 3,6 procent. Natomiast oczekiwania inflacyjne rosną do 6,1 procent tylko w tym roku. W styczniu oczekiwano, że inflacja wyniesie 3,3 procent. Zaktualizowana prognoza zostanie przedstawiona w środę przez ministra gospodarki Roberta Habecka. W prognozie nie uwzględniono jeszcze pogorszenia zaopatrzenia w energię, na przykład z powodu wstrzymania dostaw gazu z Rosji. W tym przypadku, według FAZ, istnieje nawet zagrożenie recesją.


Meta sprzedaje Metaverse w sklepie

Dziewiątego maja Meta, spółka matka Facebooka, otworzy swój pierwszy sklep stacjonarny. W sklepie Meta w Burlingame koło San Francisco zainteresowani mogą wypróbować i kupić sprzęt firmy, w tym inteligentne monitory Portal Plus i Portal Go, zestawy słuchawkowe Quest 2 VR oraz inteligentne okulary Ray-Ban Stories. Mark Zuckerberg może otworzyć kolejne sklepy, aby przedstawić Metaverse szerszej publiczności i pokazać ludziom, „jak zabawne i ekscytujące” może być Metaverse – donosi serwis T3n.