Handel idzie w cyfryzację – najnowsze trendy

15.06.2023


Handel idzie w cyfryzację

Na całym świecie branża detaliczna zainwestowała w ubiegłym roku 181 mld dolarów w technologie dla handlu i rozwiązania cyfrowe, podaje Gartner. Handel inwestuje spore środki w innowacje, jednak większość przedstawicieli branży nadal nie jest zadowolona z poziomu technologicznego zaawansowania swojej organizacji i planuje inwestycje.

Firma doradcza AlixPartners przeprowadziła badanie z którego wynika, że zaledwie co czwarty (24 proc.) dyrektor sprzedaży uważa, że jego organizacja posiada ponadprzeciętne zaplecze cyfrowe. Natomiast zaledwie jeden na trzech (36 proc.) menadżerów deklaruje, że ich zespoły IT są w stanie zaspokoić potrzeby cyfrowe ich organizacji. To świadczy o tym, że zdecydowanej większości firm brakuje odpowiednich kwalifikacji, żeby skutecznie konkurować na rynku detalicznym. Dwie trzecie ankietowanych wątpi, że narzędzia cyfrowe, jakimi dysponują ich firmy obecnie, będą wystarczającym wsparciem dla nowoczesnego, opartego na cyfryzacji biznesu.


Wydatki detalistów na IT

Badanie branży wykazało, że 63 proc. detalistów planuje zwiększyć wydatki na inwestycje cyfrowe w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Zdają sobie sprawę z tego, jakie są oczekiwania klientów dotyczące obsługi oraz że po prostu nie mogą pozostać za konkurencją w tyle. 3 na 4 dyrektorów ds. handlu jest przekonanych, że inwestycje w narzędzia cyfrowe przyniosą ich organizacji oczekiwany wzrost z inwestycji. 

Przedstawiciele handlu potrzebują zarówno doskonałej wiedzy o rynku oraz konkurencji, jak i informacji o swoich klientach, stanie zapasów, aktualnej sprzedaży oraz finansach. Dostęp do takich informacji w czasie rzeczywistym umożliwia reagowanie na wszelkie zmiany i podejmowanie właściwych decyzji – tłumaczy Adam Sienkiewicz, Head of Sales z Sagra Technology, firmy specjalizującej się w systemach SFA i CRM. – Tymczasem nadal funkcjonuje sporo firm, które nie mają wydajnych systemów wspomagających zarządzanie lub posiadają starsze narzędzia cyfrowe, nie zapewniające odpowiednich możliwości – dodaje ekspert.

Według autorów raportu AlixPartners, aby stworzyć model operacyjny, który będzie można nazwać cyfrowym, należy przestawić się na zarządzanie oparte na analizie danych. Niezbędne do tego jest wdrożenie technologii, która będzie pomagała w gromadzeniu i przetwarzaniu danych. Sprawdza się to zwłaszcza w obszarach, w których analiza cyfrowych informacji może pomóc w wyciąganiu jasnych wniosków, takich jak np. wpływ konkretnego umiejscowienia produktów na sklepowych regałach na decyzje zakupowe klientów czy planowanie kampanii marketingowych na bazie danych dotyczących skuteczności poprzednich tego typu przedsięwzięć. 


Dane i automatyzacja

Kolejnym, bardziej zaawansowanym krokiem w digitalizacji jest automatyzacja. Może ona wesprzeć coraz bardziej złożone sieci dystrybucji, a także pomóc w rozwiązywaniu długoterminowych problemów, jak pozyskiwanie siły roboczej i dostawców oraz zarządzanie umowami. Wg raportu Reports Insights, rynek automatyzacji w handlu czeka silna ekspansja, a jego wartość w latach 2023-2030 będzie rosła rocznie w tempie średnio 9,65 proc. 

Automatyzacja w handlu dobrze sprawdza się w standardowych operacjach. Już dziś skutecznie wykorzystywana jest w systemach POS, kasach samoobsługowych, skanerach RFID i kodów kreskowych, elektronicznych etykietach półkowych czy autonomicznych pojazdach. Odpowiednie aplikacje, wdrożone w magazynach i sklepach, pozwalają usprawniać operacje, zwiększać wydajność i odciążyć pracowników w prostych, monotonnych zadaniach. Sprzedawcy są coraz bardziej zainteresowani wdrożeniami systemów automatyzacji w hipermarketach, supermarketach, ale i w mniejszych sklepach czy aptekach – mówi Adam Sienkiewicz.  

Osiągnięcie nowego, cyfrowego modelu operacyjnego pozwoli na wyznaczenie nowych celów, zwłaszcza, że taka zmiana dotyczy również kultury całej organizacji. Dzięki dostępowi do danych, handlowcy będą skoncentrowani nie tylko na zaopatrzeniu czy właściwej ekspozycji produktów, ale także na zadbaniu o doświadczenia klientów. Gromadząc i analizując dane zarówno z punktów sprzedaży, jaki i aplikacji, będą mogli podejmować lepsze decyzje dotyczące wszystkiego, od produktów i zapasów, aż po strategie marketingowe i logistykę. 

Aby przeciwdziałać tym wyzwaniom, firmy muszą skupić się na budowaniu silnej kultury cyfrowej, inwestowaniu w szkolenia i rozwój pracowników, a także na tworzeniu solidnych strategii zarządzania danymi i bezpieczeństwa.

Również warto zauważyć, że podczas gdy inwestycje w technologie cyfrowe są kluczowe, to nie są one magicznym rozwiązaniem na wszystkie problemy. Firmy muszą również skupić się na innych ważnych aspektach, takich jak strategia biznesowa, kultura organizacyjna i zarządzanie zmianami, aby w pełni wykorzystać potencjał tych inwestycji.


Trendy w drugiej połowie 2023r.

W świetle najnowszych trendów w technologii detalicznej na rok 2023 można zauważyć kilka kluczowych obszarów, które będą miały wpływ na inwestycje w technologię w branży detalicznej:

  1. Podróże klientów hybrydowych i omnichannel: Klienci oczekują spersonalizowanego doświadczenia zakupowego, niezależnie od tego, czy robią zakupy online, czy w sklepie. Technologia odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu tej spersonalizowanej obsługi, pomagając firmom lepiej zrozumieć swoich klientów i dostarczać im produkty i usługi, które najbardziej odpowiadają ich potrzebom i preferencjom.
  2. Świadomi konsumenci nadal kształtują nawyki zakupowe: Coraz więcej konsumentów dokonuje decyzji zakupowych opartych na kwestiach etycznych, ekologicznych i zrównoważonych. Firmy detaliczne muszą dostosować się do tych zmieniających się preferencji, inwestując w technologie, które pomagają im działać w sposób bardziej zrównoważony i transparentny.
  3. Personalizacja na całym etapie podróży klienta: Klienci oczekują personalizacji na każdym etapie swojej podróży zakupowej, od sprzedaży i marketingu po obsługę posprzedażną. Technologia, taka jak sztuczna inteligencja i analityka big data, może pomóc firmom lepiej zrozumieć swoich klientów i dostarczyć im spersonalizowane produkty i usługi.
  4. AR, VR i metaverse napędzają immersyjne, doświadczeniowe zakupy: Klienci coraz bardziej oczekują niezapomnianych doświadczeń zakupowych. Technologie takie jak rzeczywistość wirtualna (VR), rzeczywistość rozszerzona (AR) i metaverse (immersyjne, doświadczeniowe, cyfrowe środowiska) mogą pomóc firmom dostarczyć takie doświadczenia, tworząc bardziej angażujące i interaktywne środowiska zakupowe.
  5. Bezgotówkowe, bezkontaktowe i autonomiczne zakupy i dostawy: Jak pokazuje trend, firmy detaliczne coraz bardziej inwestują w technologie umożliwiające bezgotówkowe i bezkontaktowe transakcje, jak również autonomiczne dostawy.

Ważne jest jednak, aby firmy nie tylko inwestowały w te technologie, ale także umiały je skutecznie wdrażać i integrować ze swoimi istniejącymi operacjami. Wymaga to strategicznego planowania, odpowiedniego szkolenia i wsparcia dla pracowników, a także skutecznego zarządzania. W świetle najnowszych trendów w technologii detalicznej na rok 2023 można zauważyć kilka kluczowych obszarów, które będą miały wpływ na inwestycje w technologię w branży detalicznej.

Branża detaliczna na całym świecie aktywnie inwestuje w technologie i innowacje, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom konsumentów. Trendy na rok 2023 obejmują hybrydowe i wielokanałowe podróże klientów, zwiększone zapotrzebowanie na produkty i usługi zgodne z zasadami etyki, ekologii i zrównoważonego rozwoju, coraz większe personalizowanie doświadczeń zakupowych, wykorzystanie technologii AR, VR i metaverse do tworzenia doświadczeń zakupowych oraz rozwój bezgotówkowych, bezkontaktowych i autonomicznych systemów zakupów i dostaw​.