Jak zbudować skuteczny dzień w home office z rodziną i dziećmi w domu?

5.04.2020

W kontekście globalnej pandemii koronawirusa COVID-19 wielu pracowników zostało wysłane przez pracodawców do pracy zdalnej. Wynika to ze zmniejszenia ryzyka infekcji w transporcie publicznym oraz w zatłoczonych miejscach, którymi są biura. Istnieje osobna kategoria pracowników zwanych freelancerami. Są już przyzwyczajeni do pracy w domu, samodzielnie organizują proces bez problemów, ale dla tych, którzy są przyzwyczajeni do zwykłej rutyny, interakcji z kolegami, a nawet z krzesłem, niezwykle trudno jest przyzwyczaić się do biegających obok dzieci i braku niezbędnych narzędzi.

Pięć krytycznych kroków

  1. Ergonomia w miejscu pracy

Tutaj musisz być trochę samolubny, wybierając sobie najlepszy stół i krzesło. Dzieci mogą dekorować rysunki w kuchni i muszą ustąpić miejsca głównej sile roboczej i źródłu dochodu. Zamknij źródła niepotrzebnego światła, użyj regulowanej lampy o równomiernym oświetleniu o zmierzchu. Łokcie nie powinny zwisać z blatu, w przeciwnym razie ramiona i obręcze barkowe będą bardzo obolałe. Podczas pracy w domu stopniowo dostosowuj parametry, nie odczuwaj niedogodności. Nie wiadomo, jak długo potrwa kwarantanna, i przez ten czas możesz mieć problemy ze wzrokiem lub z powrotem.

Idealną opcją byłaby praca w oddzielnym pomieszczeniu, ale nie każdy ma takie warunki mieszkaniowe. Pociągnij zasłony i ustaw ekrany, ale obecność kogoś w pobliżu nie powinna rozpraszać.

  1. Zbieramy narzędzia robocze

Wszystko, czego potrzebujesz, powinno być pod ręką. Akcesoria do rysowania, powiązana dokumentacja, książki, dyski z programami komputerowymi. Każde odejście z miejsca pracy może automatycznie rozpraszać uwagę. Żaden z członków rodziny nie pomyśli, że w domu odbywa się teraz prawdziwy proces pracy. Potrzebujesz mniej rozproszenia, rozwiązując zadania etapami. Im mniej odpadów od stołu, tym lepiej. Ołówki należy naostrzyć, telefon jest naładowany, a szklanka wody, a najlepiej butelka, powinna znajdować się w pobliżu.

  1. Ustal wydajność

Tutaj konieczne jest rozbicie zadania na części składowe, a następnie rozwiązanie każdego z nich po kolei. Nie będziesz w stanie tego zrozumieć bez samokontroli. Oto przykład myślenia:

„Prawie ukończyłem ten etap, trzeba trochę więcej i mogę wstać. Już zrobione. Zastanawiam się, co w następnej części? Naprawię to, uruchomię, a potem odejdę. A może zrobić mały fragment, aby ułatwić to później? Tak, zrobię to. ”

Możesz więc nie zauważyć, jak osiem godzin mija w polowe czasu. Konieczne jest ciągłe być siłą napędową i kierownikom w jednej osobie. Jest więcej „niemożliwych” niż „możliwych”. Jeśli nie połączysz się razem, plany będą sfrustrowane. Jeśli jesteś zmęczony, nikt nie przeszkadza iść spać w ciągu dnia, aby przywrócić siłę.

  1. Popraw aspekty psychologiczne

Psychologowie doradzają nieustanne wychwalanie i zachęcanie się do wyczerpującej pracy domowej. Wykonano 50%, a to połowa. A 51% to już ponad połowa, a następnie rozpocznij odliczanie. Nie można nazywać pracę nudną, nieprzyjemną lub nieciekawą, ciągle narzekającą na dużą głośność. Obiecaj sobie nagrodę na koniec dnia, na przykład oglądając film, a następnie, ciesząc się, powtórz, że naprawdę na to zasłużyłeś. Bardzo trudno jest ocenić swój wkład; poproś o to kogoś z rodziny, żony, męża lub dorosłego dziecka.

  1. Wprowadź skuteczny harmonogram

Przełamanie starego reżimu nie jest tego warte. Jeśli jesteś przyzwyczajony do wstawania o 7 rano, aby dostać się do swojego zwykłego miejsca pracy, nie trać tej umiejętności. Łatwo jest zepsuć się, a następnie zacząć budzić się bliżej kolacji. Powrót do zwykłego systemu będzie niezwykle trudny. Konieczne jest dokładne uregulowanie przerwy na lunch, a także dokładne przemyślenie przerw i zajęcia w tych okresach. Możesz podlać kwiaty, po prostu wyjrzeć przez okno lub poćwiczyć, ale nie rozpraszaj się filmami ani komunikacją w mediach społecznościowych, może ciągnąć się godzinami.

Zaleca się, aby dla każdego rodzaju prac podać przybliżony termin wykonania. Wymaga to zaplanowania każdego następnego dnia roboczego. Jeśli okazało się, że zrobiono to szybciej, należy to uznać za zaletę. I nawet jeśli nie można wyjść na zewnątrz w warunkach kwarantanny, możesz wykorzystać ten czas na dobre wykorzystanie. To, co zwykle spędza się w drodze, można złożyć w jedną paczkę, a także dodać +2 godziny dziennie. I okazuje się, że w ciągu 4 dni spędzamy 8 godzin podróży i wyciskamy tyle samo dziennego czasu. W sumie pięciodniowy tydzień pracy można zamknąć w trzy dni. Jeśli przełożeni pozwalają. Lub po prostu podnieś swoje wynagrodzenie.

Podstawowe przeszkody

Ci, którzy próbują stworzyć w domu atmosferę pracy, najczęściej skarżą się na szereg niedogodności. Zastanów się, jak je przezwyciężyć najbardziej efektywnie:

  • Dzieci i zwierzęta. Dziecku można wszystko wyjaśnić, a kotu, położonym na klawiaturze, to się nie uda. Z dziećmi należy przeprowadzić prewencyjną rozmowę. Jednym z najlepszych sposobów, aby to w pełni zanurzyć się w głośnej muzyki w słuchawkach, a następnie po prostu zignorować żądania. Za 3-5 dni wszyscy przyzwyczają się do takiej sytuacji.
  • Pokusa, by udać się na przerwę na papierosa lub picie herbaty. Tutaj trzeba instalować surowe zakazy dla siebie samego. W tym pomoże zegar smartfona. Nie wolno wychodzić, zanim zadzwoni telefon. Przerwa na lunch można dostosować pod całą rodzinę, a picie kawy łatwo przenosi się za biurko.
  • Szybkie zmęczenie. To wynika z lenistwa, niewygodne krzesło i monotonną pracą na tle dźwięków w domu. Tutaj również pomogą słuchawki i muzyka.
  • Stałe rozproszenia na chodzących obok ludzi. Tutaj najlepiej skorzystać z parawanem lub umieścić przegrodę. Niech to będzie nawet duży kawałek kartonu, ale w polu widzenia nie powinny trafiać poruszające się obiekty.
  • Niska efektywność pracy. Aby rozwiązać, trzeba porównać proces w biurze i w domu, a następnie zrobić z tego odpowiednie wnioski. Zbyt mała ilość programów komputerowych, niewygodne krzesło. A być może, że to po prostu pragnienie, aby zobaczyć swoje ulubione filmy? To, że można złapać za 8 godzin, łatwo rozciąga się na 12-14. To już pytania do własnej organizacji. Trzeba zadawać sobie pytania, krytykować się wewnątrz, podzielić się na szefa i podwładnego.

Niezrównana korzyść

Gdy wszystko jest skonfigurowane i debugowane, a przełożeni nie mają już wątpliwości co do skuteczności pracy zdalnej, możesz przełączyć się na podobny tryb w nagłych przypadkach. Poza pandemią może pojawić się sezonowa choroba, ale doświadczenie pozwoli nam przejść na reżim chałupniczy w każdych okolicznościach siły wyższej.

W krajach rozwiniętych, którzy są na skraju stresu, pracodawca może zostać zmuszony do wysłania do pracy w domu. W domu, jak wiadomo, ściany pomagają, jak stwierdzono w słynnym powiedzeniu.

Ponadto przed rozpoczęciem pracy w tym trybie nie podejrzewamy, w jakim stopniu każdy z nas jest zdezorganizowany. Przyda się samodyscyplina i przestrzeganie zasad, które pozwolą zintensyfikować samokontrolę. A to krok w kierunku własnego biznesu lub rozpoczęcia pracy jako specjalista niezależny.

Artykuł gościnny przygotowany przez Jobsora.com

Jobsora to strona, głównym i jedynym zadaniem której jest pomoc w znalezieniu najlepszej pracy. Na Jobsora znajdziesz aktualne oferty pracy w całym kraju. Codziennie otrzymujemy nowe oferty pracy z ponad 250 kompanij rekruterskich i bezpośrednich pracodawców w Polsce.