Jeff Bezos rezygnuje z funkcji szefa Amazona. Allegro buduje pod Warszawą nowe centrum logistyczne. DHL jest najpopularniejszym kurierem w Niemczech

3.02.2021


DHL jest najpopularniejszą firmą kurierską w Niemczech, na drugim miejscu plasuje się Amazon

Obecnie firmy kurierskie nie mogą narzekać na brak pracy, gdyż pandemia spowodowała, że i tak już duże liczby paczek znów się zwiększyły. Niemniej jednak klienci wydają się być w dużej mierze zadowoleni z niemieckich usługodawców CEP. Według aktualnego rankingu YouGov Brand Index, w którym wzięło udział 2 tys. konsumentów z różnych branż, DHL jest dla większości najbardziej przekonujący pod względem jakości. Zaskakujące jest jednak to, że na drugim miejscu nie znalazł się Hermes, DPD ani żadna inna klasyczna firma kurierska, lecz Amazon.


Jeff Bezos rezygnuje z funkcji szefa Amazona – kto go zastąpi?

Największy na świecie sprzedawca internetowy, marketplace oraz usługodawca cloud’owy wprowadza zmiany na szczycie swojej firmy. Założyciel Amazona, Jeff Bezos, przekaże przewodnictwo w zarządzie w trzecim kwartale 2021 roku Andy’emu Jassy, szefowi prężnie rozwijającego się biznesu chmurowego. Amazon ogłosił to we wtorek po zamknięciu amerykańskiej giełdy w Seattle. Jednocześnie spółka przedstawiła dane za czwarty kwartał i miniony rok, które znacznie przekroczyły oczekiwania rynku.

W ciągu trzech miesięcy do końca grudnia sprzedaż Amazona po raz pierwszy przekroczyła granicę 100 mld dolarów, dzięki boomowi zamówień w czasie pandemii i silnemu wzrostowi w czasie świątecznym. W porównaniu z tym samym okresem rok temu, przychody wzrosły o 44% do 125,6 mld dolarów. Amazon był w stanie ponad dwukrotnie zwiększyć swój zysk netto do 7,2 mld dolarów (6 mld euro). W całym roku 2020 firma zarobiła 21,3 mld dolarów, co stanowi wzrost o 84% i nowy rekord.

Największy zysk jednak nie pochodzi ze sprzedaży, tylko z produktów cloud’owych, oferujących usługi IT i przestrzeń dyskową w Internecie. Aby zapewnić funkcjonowanie handlu elektronicznego, Amazon musiał stworzyć sieć centrów danych, składających się z rzędów serwerów, aby upewnić się, że marketplace poradzi sobie z rosnącym biznesem e-commece. Te własne zapotrzebowania dały początek nowemu projektowi firmy, mianowicie Amazon Web Services. AWS to gigantyczne rozwiązanie cloud’owe, które obecnie zasila strony internetowe na całym świecie. Platforma AWS, kierowana dotychczas przez nowego szefa Amazona, Jassy’ego jest wykorzystywana przez wiele firm i aplikacji. Zwiększyła swoje kwartalne przychody o 28%, nieco poniżej oczekiwań. Zysk operacyjny wzrósł o 37% do 3,6 mld dolarów, co wyraźnie pokazuje, jak atrakcyjnym motorem napędowym dla zysku wciąż jest AWS.

Czym będzie zajmować się Bezos?

Oczekuje się, że Bezos nawet po rezygnacji ze swojej funkcji, nadal będzie miał duży wpływ na firmę. 57-latek założył Amazona w 1994 roku i zbudował firmę od księgarni internetowej do korporacji wartej bilion dolarów. Z majątkiem szacowanym na 188 mld dolarów Bezos jest obecnie drugą najbogatszą osobą na świecie według “Bloomberg Billionaires Index”.

W notatce do pracowników Amazona, Bezos informuje, że jego decyzja nie jest związana z przejściem na emeryturę. “Nigdy nie miałem więcej energii, jak obecnie” – podkreślił obecny jeszcze prezes firmy. W swojej przyszłej roli, Bezos chce skupić swoją energię i uwagę na nowych produktach i inicjatywach. Ponadto, zyska więcej czasu na inne projekty, takie jak jego fundacje, firma kosmiczna Blue Origin, czy gazeta “The Washington Post”, która jest jego prywatną własnością.

Własne interesy Bezosa zmieniały się na przestrzeni lat, gdy osobiście wkraczał w nowe branże. Obejmowało to uruchomienie Blue Origin około 20 lat temu, firmy zajmującej się podróżami kosmicznymi, której celem są “miliony ludzi żyjących i pracujących w kosmosie”. Mimo że firma ma problemy, Bezos inwestuje w nią 1 mld dolarów rocznie i opowiada o przyszłości, w której ludzie żyją w masywnych siedliskach na orbicie i wydobywają asteroidy. Powiedział, że jest to “najważniejsza praca, jaką wykonuje”.

Kim jest nowy szef Amazona?

Nowy szef – Andy Jassy dołączył do firmy w 1997 roku po ukończeniu Harvard Business School. W tym czasie Amazon zatrudniał zaledwie kilkuset pracowników i dopiero co wszedł na giełdę. Był on pionierem wejścia firmy na rynek sprzedaży muzyki, co było pierwszym krokiem Amazona poza sprzedażą książek. Na początku lat 2000 Jassy był cieniem Bezosa, jako jego asystent techniczny, coś w rodzaju szefa sztabu. Pomógł też uruchomić AWS – to zdecydowanie zmieniło branżę oprogramowania, dzięki możliwości wynajmowania przestrzeni i tworzeniu oprogramowania dla klientów, uruchamiających swoje operacje techniczne na ogromnej liczbie serwerów firmy Amazon.


Allegro buduje pod Warszawą nowe centrum logistyczne

Obecnie na Allegro dostępne jest jest ponad 66 mln ofert, których czas dostawy to 1-2 dni. W takim czasie dostarczanych jest już prawie 80% zamówień. W 2021 roku Allegro chce poprawić ten wynik, dlatego spółka planuje wdrożyć szereg inicjatyw, które przyspieszą realizację dostaw. Jedną z nich jest planowane uruchomienie usługi pozwalającej sprzedawcom na przechowywanie, pakowanie i wysyłanie swoich produktów poprzez dedykowane nowoczesne centrum logistyczne.

– Największy wybór i najlepsze ceny na rynku oraz wygoda i bezpieczeństwo to najważniejsze cechy zakupów na Allegro. Kupujący oczekują szybkich dostaw, a my intensywnie pracujemy by pomóc sprzedawcom spełnić to oczekiwanie. Wdrożyliśmy już m.in.: Program Szybkich Dostaw i opcję dostawy tego samego dnia z Kurierami PickPack i X-press Couriers. Nie poprzestajemy na tym i już w najbliższych miesiącach planujemy uruchomienie nowej usługi. Centrum logistyczne Allegro, powstające w nowoczesnym magazynie w centrum Polski, pomoże przejąć od firm najbardziej czasochłonne i pracochłonne czynności takie jak: magazynowanie, pakowanie, wysyłkę i obsługę zwrotów. Dzięki skali i automatyzacji Allegro będzie w stanie zapewnić atrakcyjne warunki tej usługi. To pozwoli sprzedającym skupić się na zwiększaniu sprzedaży i optymalizowaniu ofert, a kupującym da dodatkową satysfakcję z szybkiej dostawy – komentuje Grzegorz Czapski, Dyrektor ds. Rozwoju.

Allegro podpisało umowę na wynajem magazynu nowego centrum logistycznego.

Polski lider branży e-commerce zdecydował się rozwijać swoje usługi logistyczne w A2 Warsaw Park. Umowa pomiędzy firmą Panattoni, a Allegro obejmuje wynajem magazynu o powierzchni 36 500 m2, z czego 35 100 m2 zostanie przeznaczone na obsługę zamówień, a niemal 2 800 m2 zajmą biura i przestrzeń wypoczynku zwiększająca komfort pracowników. Docelowo łączna powierzchnia operacyjna magazynu z systemem wewnętrznych antresol wyniesie 65 300 m2.

Centrum logistyczne Allegro wyposażone zostanie w szereg rozwiązań z zakresu automatyki, które przyspieszą oraz obniżą koszty obsługi zamówień. Wdrożone zostaną zaawansowane systemy do zarządzania magazynem, a także systemy przenośników i skanerów zapewniające wysoki standard obsługi oraz kontrolę towarów na każdym etapie procesu magazynowego.

W nowym centrum logistycznym Allegro do końca 2022 roku zatrudnienie znajdzie docelowo 1200 pracowników. Właściwie rozplanowane i duże przestrzenie oraz zachowanie dystansu i środków bezpieczeństwa w całym magazynie i w części socjalnej, w połączeniu z odpowiednim zarządzaniem zmianami pomiędzy zespołami, zapewnią pracownikom wysoki poziom bezpieczeństwa w kontekście COVID-19.

Allegro inwestuje w szybkie dostawy – platforma zapowiada uruchomienie nowej usługi logistycznej

Jeszcze w 2021 roku Allegro planuje uruchomienie nowej usługi logistycznej dla firm prowadzących sprzedaż na platformie. Usługa obejmie kompleksową obsługę zamówień – m.in.: przechowywanie towarów oraz pakowanie i nadawanie przesyłek, a także obsługę zwrotów.

Z badań przeprowadzonych przez Allegro wynika, że proces realizacji zamówień jest dla sprzedawców najbardziej obciążający i czasochłonny. Przenosząc proces logistyczny do Allegro, będą mogli szybciej i efektywniej realizować zamówienia. 

Nowa usługa logistyczna ułatwi przedsiębiorcom wzrost ich biznesu – nie będą musieli inwestować w magazyny oraz ich wyposażenie, ani zatrudniać dodatkowych pracowników na okres szczytów sezonowych. Pozwoli im to skoncentrować się na pozyskiwaniu atrakcyjnych towarów oraz promowaniu ich na Allegro. Dzięki nowej usłudze, sprzedający podniosą atrakcyjność swoich ofert oraz łatwiej spełnią oczekiwania klientów w zakresie szybkiej dostawy. Dla zainteresowanych usługą Allegro przygotowało dedykowaną stronę https://na.allegro.pl/fulfillment 

Allegro już teraz pomaga sprzedającym wysyłać szybciej

Czas dostawy ma ogromne znaczenie w handlu online. Właśnie dlatego platforma 4 stycznia uruchomiła Program Szybkich Dostaw. Allegro zwraca sprzedającym część kosztów, gdy ich paczki dotrą do klientów tego samego lub następnego dnia.

To kontynuacja działań rozpoczętych w 2020 roku. Od września kupujący na Allegro widzą przewidywany czas dostawy i mogą łatwo wybrać produkty, które otrzymają najszybciej. Od listopada klienci Allegro Smart mogą otrzymać swoje zamówienie nawet w sobotę, a także zapłacić za nie przy odbiorze. Weekendowe dostawy spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez kupujących.

Allegro wprowadza także inne innowacyjne rozwiązania, aby ułatwić przedsiębiorcom sprzedaż na platformie, czego przykładem jest bezpłatne narzędzie – Wysyłam z Allegro. Dzięki niemu sprzedający może zaoszczędzić czas, nadając przesyłki za pośrednictwem wielu przewoźników bezpośrednio z poziomu platformy. Allegro pomaga również w tym, aby sprzedający mieli do wyboru różne metody dostawy w atrakcyjnych cenach, negocjując dzięki swojej skali korzystne stawki z partnerami logistycznymi.


Lek na dotkniętych Brexitem Irlandczyków – nowe centra fulfillmentowe

Amazon ma otworzyć nową bazę dystrybucyjną w Irlandii, która byłaby impulsem dla irlandzkich kupujących po Brexicie. Bloomberg donosi, że firma rozważa obecnie budowę centrum logistycznego w Baldonnell w Dublinie, które ma uzupełnić już istniejący magazyn dla dostaw Amazon Prime w Rathcoole. Dzięki temu irlandzcy kupujący mogliby uniknąć dodatkowych opłat celnych związanych z Brexitem, bo obecnie większość irlandzkich zakupów na Amazonie jest pakowana w Wielkiej Brytanii i musi przejść przez kontrole związane z Brexitem, co wiąże się z nakładaniem dodatkowych opłat i opóźnieniami.

Kiedy Baldonnell zostanie uruchomiony produkty ominą problemu Brexitu i szybciej dotrą do irlandzkich klientów. Według Bloomberga, a także The Irish Times, nowy obiekt w Baldonnell będzie bardziej przypominał centra realizacji, które firma posiada w USA i innych krajach. Zamiast sortować paczki z Wielkiej Brytanii, jak to ma miejsce w ośrodku pośredniczącym w Rathcoole, w Baldonnell będą znajdować się zapasy produktów oferowanych irlandzkim kupującym. Zamówienia irlandzkich klientów będą po raz pierwszy w Irlandii, odbierane i pakowane w Dublinie, a następnie dostarczane pocztą irlandzką – An Post. W efekcie Irlandia zyskałaby własną krajową wersję Amazona.