Kaufland wchodzi na polski i austriacki rynek e-commerce!

8.04.2024

W obliczu dynamicznych zmian na rynku cyfrowego handlu, Kaufland poszerza swoją strategię wzrostu dla marketplace’ów, wprowadzając swoje platformy do Polski i Austrii. Po udanym debiucie na Słowacji i w Czechach w zeszłym roku, niemiecka sieć handlowa planuje uruchomienie swoich marketplace’ów w Polsce i Austrii pod koniec tego lata. Dla polskich sprzedawców internetowych, zazwyczaj operujących na płaszczyźnie cross-border, otwiera to nowe możliwości na lokalnym rynku.

W Polsce, gdzie Kaufland posiada 245 sklepów, firma jest jednym z wiodących detalistów. Polski rynek e-commerce, notujący ostatnio wzrosty na poziomie ponad 10%, stanowi obiecujący obszar dla ekspansji Kaufland Marktplatz. Platforma ma za zadanie służyć zarówno dużym, jak i małym online handlowcom z kraju i z zagranicy jako miejsce do prowadzenia sprzedaży online.

Tymczasem ekspansja do Austrii stanowi pierwsze takie przedsięwzięcie Kaufland, w kraju bez fizycznej obecności marki. Mimo to, Kaufland cieszy się tam ponad 40-procentową rozpoznawalnością marki, co w połączeniu z brakiem lokalnych konkurencyjnych online marketplace’ów z podobnie szerokim asortymentem, stwarza szanse dla wzrostu.

Gerald Schönbucher, członek zarządu Kaufland e-commerce, podkreśla sukces wczesnych etapów ekspansji w Europie oraz pozytywne opinie od handlowców i klientów. Oczekuje, że wejście na rynek polski i austriacki pozwoli sprzedawcom rozszerzyć ich obecność w Europie.


Od lokalnego sprzedawcy do globalnego gracza

Podstawą międzynarodowej ekspansji jest platforma Kaufland Global Marketplace, umożliwiająca handlowcom sprzedaż krajową i międzynarodową na marketplace’ach Kaufland za pomocą jednej rejestracji. To narzędzie oferuje infrastrukturę idealną dla sprzedawców aspirujących do szybkiego wzrostu bez konieczności budowania własnych zasobów.


Kaufland vs Allegro – nowy gracz na rynku

Pojawienie się Kaufland.pl na polskim rynku nasuwa pytanie o jego potencjalną konkurencję z Allegro, dominującym graczem w kraju. Doświadczenia eBay.pl i trudne początki Amazon.pl w Polsce pokazały, że wejście na rynek zdominowany przez silnego lokalnego lidera nie jest łatwe. Allegro utrzymuje silną pozycję, mimo wyzwań takich jak dumping cenowy, które utrudniają życie sprzedawcom.

Dywersyfikacja rynku marketplace’ów w Polsce jest jednak potrzebna. Kaufland, z solidną bazą klientów i doświadczeniem na innych rynkach europejskich, może zaoferować atrakcyjną alternatywę dla sprzedawców i konsumentów, poszukujących różnorodności poza ofertą Allegro. Ostatecznie, zdrowa konkurencja może prowadzić do lepszych warunków dla sprzedawców i większego wyboru dla klientów.

Rozwój Kaufland Marktplatz w Polsce będzie interesującym rozdziałem w historii polskiego e-commerce, otwierającym nowe możliwości dla sprzedawców i wprowadzającym świeży powiew na rynek. Sprzedawcy, chcący poszerzyć swoją działalność na nowe rynki, znajdą w Kaufland nowego, potencjalnie silnego partnera w rozwoju swojego biznesu.