Konkurencja dla Temu i innych: Amazon planuje własną tanio-sferę

4.07.2024

Amazon, gigant e-commerce, planuje uruchomienie własnej taniej kategorii produktów, aby skutecznie konkurować z chińskimi platformami takimi jak Temu i Shein. Te chińskie platformy zdobywają coraz większą popularność dzięki agresywnej polityce cenowej i szerokiej gamie tanich produktów. Decyzja Amazona o stworzeniu własnej sekcji z tanimi produktami ma na celu przyciągnięcie klientów poszukujących niskich cen i zatrzymanie ich na swojej platformie.


Dominacja chińskich sprzedawców

Chińscy sprzedawcy stanowią obecnie znaczącą część na Amazon. W 2019 roku w Niemczech chińscy sprzedawcy stanowili 40% wszystkich sprzedawców na Amazon. Od tego czasu ich udział wzrósł do około 63% w 2021 roku, a prognozy na 2023 rok przewidują wzrost do 75% . Ich agresywna polityka cenowa oraz dostęp do taniej produkcji pozwalają im oferować produkty w niezwykle konkurencyjnych cenach. Dodatkowo platformy, takie jak Temu i Shein zyskują na popularności, co zmusza Amazon do rozpoczęcia walki o utrzymania swojej pozycji lidera na rynku e-commerce.


Plan Amazona na własną tanio-sferę

Amazon, widząc rosnącą konkurencję ze strony chińskich platform takich jak Temu i Shein, planuje wprowadzenie nowych strategii, aby utrzymać swoją pozycję na rynku. Jednym z głównych kroków jest uruchomienie własnej sekcji tanich produktów, która ma przyciągnąć klientów szukających okazji. Dodatkowo, Amazon stara się wprowadzać innowacje i ulepszenia w swojej platformie, aby zapewnić lepszą obsługę klienta i zwiększyć lojalność kupujących.

Polscy sprzedawcy na Amazon, działający głównie na rynkach zachodnich, takich jak Niemcy, mogą odczuć zmiany w polityce Amazona. Konkurencja z chińskimi sprzedawcami już teraz jest znaczącym wyzwaniem, a wprowadzenie taniej sekcji produktów może dodatkowo skomplikować sytuację. Polscy sprzedawcy będą musieli dostosować swoje strategie, aby utrzymać konkurencyjność w obliczu rosnącej liczby tanich ofert.

Amazon planuje mianowicie wprowadzenie własnej sekcji tanich produktów, co ma być odpowiedzią na rosnącą popularność chińskich platform. Nowa kategoria produktów będzie obejmować szeroki asortyment w niskich cenach, co ma przyciągnąć klientów szukających okazji. Według raportu CNBC, Amazon zamierza w ten sposób konkurować z chińskimi gigantami, oferując podobnie niskie ceny i szeroki wybór produktów .

Wprowadzenie nowych kategorii ultra tanich produktów przez Amazon będzie wymagało dostosowania się do wysokich standardów regulacyjnych przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjnych cen. Sprzedawcy będą musieli zmierzyć się z niskimi marżami oraz tymi samymi obowiązkami prawnymi i rejestracyjnymi, jak w przypadku standardowych produktów. Wysokie koszty zgodności z przepisami mogą sprawić, że konkurencyjność cenowa będzie trudna do utrzymania na dłuższą metę.

Unia Europejska również wprowadza coraz więcej regulacji, które mają na celu ochronę lokalnych firm i zwiększenie bezpieczeństwa produktów. Nowe przepisy dotyczące rejestracji, zgodności produktów oraz podatków stanowią wyzwanie zarówno dla europejskich, jak i chińskich sprzedawców. Choć regulacje te mają na celu zwiększenie transparentności i bezpieczeństwa, podnoszą również progi wejścia na rynek.


Podsumowanie

Od lat sprzedawcy z Polski z sukcesem sprzedają swoje produkty na Amazon, zwłaszcza na rynkach zachodnich, takich jak Niemcy. Znalezienie się na tych rynkach wymagało znacznych inwestycji, w tym rejestracji podatkowej, dostosowania do lokalnych regulacji oraz budowania zaufania klientów. Jednak konkurencja z chińskimi sprzedawcami, którzy często oferują produkty po znacznie niższych cenach, stanowi poważne wyzwanie. Wielu z nich nie jest w stanie konkurować cenowo, co prowadzi do zmniejszenia marż lub nawet wycofania się z rynku.

Amazon, widząc rosnącą konkurencję ze strony chińskich platform takich jak Temu i Shein, planuje uruchomienie własnej taniej kategorii produktów. Decyzja ta ma na celu przyciągnięcie klientów szukających niskich cen i zatrzymanie ich na swojej platformie. Polscy sprzedawcy na Amazonie, działający na rynkach zachodnich, mogą odczuć zmiany w polityce Amazona, co wymaga od nich dostosowania swoich strategii. Z drugiej strony, regulacje Unii Europejskiej, choć mające na celu ochronę lokalnych firm, mogą również utrudnić działalność chińskich sprzedawców. Otwarcie nowych kategorii ultra tanich produktów na Amazonie będzie wymagało dostosowania się do wysokich standardów regulacyjnych przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjnych cen.

Źródła:

  1. Online Marktplatz – Chinesische Verkäufer auf Amazon
  2. Konsider – China Amazon eBay Wish Zalando flutet die Welt
  3. CNBC – Amazon plans discount store
  4. Online Händler News – Konkurrenz Temu Amazon eigene Billig Sparte