Królowa Elżbieta II – Pierwszy monarcha technologiczny – wspomnienie

9.09.2022

Brytyjska królowa Elżbieta II nie żyje –  to wiadomość, która dla wielu osób była niemal niewyobrażalna. Przez 70 lat monarchini rządziła swoim krajem i prowadziła go od okresu powojennego przez czas dekolonizacji, budowania Commonwealthu i wreszcie kilku kryzysów. 


Na żywo i w kolorze – nawet jeśli Churchill jest przeciwko

Mimo roli monarchy i głębokiego poczucia tradycji, Elżbieta II nie stroniła jednak od zmian w kierunku nowoczesności. Wręcz przeciwnie – nie raz to właśnie królowa, jako pierwsza korzystała z najnowocześniejszych technologii lub wręcz wymuszała ich stosowanie. Widać to było już podczas jej koronacji w 1953 roku – wbrew opinii i radom premiera Winstona Churchilla, młoda monarchini uparła się, by transmitować swoją koronację na żywo w telewizji – w pełnym wymiarze. Miało to na celu pokazanie narodowi w telewizji na żywo nie tylko procesji na wolnym powietrzu, ale także ceremonii koronacyjnej w Opactwie Westminsterskim, które jest uznawane za święte. „Nic nie mogło stanąć pomiędzy jej koronacją, a prawem jej narodu do bycia częścią tego wydarzenia” – pisze Historic UK.

Dodatkowo, wykorzystano eksperymentalne kamery 3D oraz kamery, które mogły nagrywać w kolorze. Dla brytyjskiej telewizji był to kamień milowy – miliony ludzi oglądały koronację na żywo, wielu kupiło specjalnie na tą okazję telewizor lub wypożyczyło sprzęt.


Podpisano, Elizabeth R

W 1976 roku Elżbieta II wysłała swój pierwszy e-mail – wtedy jeszcze nawet nie przez Internet, ale jego prekursora ARPANET. Za pośrednictwem założonego specjalnie dla niej konta e-mailowego „HME2” królowa informowała o nowym języku programowania, który został opracowany. Królowa sama nie skomponowała wiadomości, ale „nacisnęła kilka przycisków i wtedy jej wiadomość została wysłana”. Podpis pod mailem brzmiał „Elizabeth R” i to właśnie nim od tamtej pory kończyła każdą swoją cyfrową wiadomość. W tym również jej pierwszy tweet w 2014 roku i pierwszy post na Instagramie w 2019 roku.

Unowocześniono także słynne świąteczne przemowy królowej, ostatnio można je było oglądać nie tylko w radiu i telewizji, ale także poprzez livestream, a nawet posłuchać za pośrednictwem Alexy.


Miłośniczka tabletów

Choć podobno kiedyś powiedziała gościom, że posiada komputer, ale potrzebuje pomocy wnuków, by go właściwie używać, monarchini wydawała się być otwarta na nowe technologie – odtwarzacze MP3 i tablety również trafiały na przestrzeni lat do Pałacu Buckingham. Zwłaszcza tablety podobno spodobały się Elżbiecie. Z okazji swojego Diamentowego Jubileuszu do swojej Królewskiej Kolekcji dodała Samsunga Galaxy Note 10.1.

Oczywiście królowa Elżbieta II nie była jedynym monarchą, który odkrył technologie cyfrowe i oczywiste jest, że rodzina królewska nie obejdzie się w przyszłości bez nowoczesnych technologii, ale przez swoje długie panowanie Elżbieta II doświadczyła zmian i szybkiego rozwoju w tej dziedzinie i – przynajmniej częściowo – również je promowała, jak mało kto. To z pewnością też będzie jej dziedzictwem.