Marketplace zablokował Twoją sprzedaż w Niemczech? Pokażemy, co możesz teraz zrobić!

1.10.2019

Jak informujemy już od początku roku, a marketplace’y ostrzegają od co najmniej 3 miesięcy – dzisiaj (1.10.2019) zaczynają się blokady sprzedaży dla kont, które nie wgrały na eBay.de, Amazon lub inne niemieckie platformy sprzedażowe, zaświadczenia zgodnego z §22f UStG.

Dosyć drastycznie brzmiące kroki ze strony marketplace’ów są jedynie sposobem zabezpieczania się przez platformy przed odpowiedzialnością finansową oraz karno-skarbową za niezapłacony przez sprzedawców na danej platformie podatek VAT w Niemczech.

Kto jest zobowiązany do płacenia VAT’u w Niemczech?

  • Każdy, kto magazynuje lub deklaruje, że magazynuje swój towar w Niemczech.
  • Każdy, kto wysyła, lub deklaruje że wysyła, towar z terytorium Niemiec.
  • Każdy, kto na wszystkich kanałach sprzedaży przekroczył obroty 100.000 Euro w produktach wysłanych z poza Niemiec do niemieckiego konsumenta.

Jeżeli nie jesteś zobowiązany do płacenia VATu w Niemczech nie znaczy, że Cię nie zablokują!

Od 1.10.2019 każdy sprzedawca musi na platformie przedstawić czy i dlaczego jest zwolniony z płacenia VATu w Niemczech. Jeżeli np. sprzedawca z Polski wysyła swoje towary i nie przekracza progu 100.000 Euro, to VAT musi płacić w Polsce. W związku z tym nie posiada on z dużym prawdopodobieństwem niemieckiego NIPu, ani niemieckiej działalności – w takiej sytuacji nie otrzyma od niemieckiego urzędu skarbowego zaświadczenia wymaganego przez platformy.

Co w przypadku, gdy sprzedawca nie ma firmy w Niemczech, ani NIPu i nie otrzymał zaświadczenia §22f UStG?

Taki sprzedawca musi w pisemnym oświadczeniu zadeklarować, w jaki sposób sprzedaje na niemieckiej platformie. Poświadcza, że ani nie magazynuje, ani nie wysyła z Niemiec oraz nie przekracza 100.000 Euro obrotu towarem wysyłanym do niemieckiego konsumenta.

W sytuacji, gdy nie mamy NIPu, ani firmy w Niemczech i również ich nie potrzebujemy, według nieoficjalnego stanowiska platform, takie pisemne oświadczenie jest wystarczające. ALE: platformy mają tu pełne prawo do zakwestionowania podawanych przez takiego sprzedawcę oświadczeń. Jeżeli będą wątpliwości, to platforma może zażądać albo dobrowolnej rejestracji do VAT w Niemczech, albo audytu doradcy podatkowego, w którym transparentnie są wykazane struktury wysyłki i magazynowania.

Pamiętajcie, że tu platforma chroni siebie przed ewentualną odpowiedzialnością za niezapłacony przez Was VAT w Niemczech!

Uwaga na sprzeczne informacje: w oświadczeniu zapewniasz, że magazynujesz w Polsce, a w celu wyższego pozycjonowania aukcji miejsce magazynowania (Artikelstandort) podajesz w Niemczech.

W takiej i podobnej sytuacji z wykluczającymi się informacjami, z pewnością konto zostanie zablokowane! Ostrzegamy również, że takie poświadczanie nieprawdy jest karalne w Niemczech.

Chcesz być po bezpiecznej stronie? Zarejestruj się do VAT w Niemczech

Rejestracja do VAT w Niemczech jest jedynym bezpiecznym sposobem na unikanie problemów wynikających z §22f UStG. Jest to nieprzyjemna informacja, ale rejestracja do VAT w Niemczech, również ta dobrowolna, ma swoje korzyści. Przede wszystkim VAT w Niemczech jest niższy – a za tym idzie teoretyczna 4% wyższa marża. Poza tym, rejestracja do VAT w Niemczech jest wymagana w przypadku korzystania z Fulfillment by Amazon (FBA) lub eBay Fulfillment. Dodatkowo otwiera to możliwość podawania miejsca magazynowania w Niemczech, co zdecydowanie zwiększy sprzedaż i polepszy wyświetlanie aukcji w wynikach wyszukiwania.