Mimo redukcji zatrudnienia – Amazon przekracza oczekiwania, ale AWS budzi obawy

27.04.2023

Amazon po kilku trudnych kwartałach znów dał giełdzie nadzieję. Dzięki swoim wynikom kwartalnym przedstawionych po zamknięciu sesji, amerykański koncern internetowy wypadł lepiej niż oczekiwano. Po raz kolejny jednak znacznie osłabł wzrost w ważnym dziale cloud computing. Rynki finansowe pozytywnie oceniły wyniki, a cena akcji wzrosła w godzinach pozagiełdowych o prawie 8%.

Amazon, podobnie jak wiele innych spółek technologicznych, został zmuszony do redukcji zatrudnienia w obliczu słabszego otoczenia rynkowego. Firma zapowiedziała już nawet dwie tury zwolnień w pierwszym kwartale. W styczniu zapowiedziała redukcję 18 tys. etatów, a w marcu poinformowała, że kolejne 9 tys. stanowisk zostanie zlikwidowanych. Jak podano w raporcie kwartalnym, Amazon miał na koniec kwartału 1,465 mln pracowników, czyli o dobre 75 tys. mniej niż trzy miesiące wcześniej. Dane te obejmują jednak również stanowiska zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin.

Dwie ogłoszone tury zwolnień uderzyły w różne części firmy. Początkowo Amazon celował cięciami w swoją podstawową działalność w zakresie sprzedaży detalicznej online oraz w działy kadrowe, następnie uderzył również w takie aktywności jak dział chmurowy Amazon Web Services (AWS), a więc jeden z najszybciej rozwijających się, a także najbardziej dochodowych biznesów w ostatnich latach.

Ogólnie Amazon odnotował wzrost przychodów w pierwszym kwartale o 9 % do 127,5 mld dolarów. Analitycy spodziewali się średnio 124,6 mld dolarów. Koncern odnotował zysk netto w wysokości 3,2 mld dolarów, po stracie rok temu. Wyniki te dają jednak niewielki wgląd w działalność operacyjną, ponieważ odzwierciedlają znaczące zmiany wartości udziałów Amazona w producencie samochodów elektrycznych Rivian. Skorygowany zysk na akcję był powyżej oczekiwań, a zysk operacyjny wzrósł o 30% do 4,8 mld dolarów.

W przypadku AWS Amazon odnotował tym razem wzrost przychodów o 16% do 21,4 mld dolarów. Jeszcze trzy miesiące temu koncern notował plus 20%, rok temu było to nawet 37%.

CEO Andy Jassy przyznał, że klienci AWS stali się „bardziej ostrożni” w obecnym środowisku ekonomicznym. Natomiast Julian Skelly z firmy doradczej Publicis Sapient nazwał ten spadkowy trend „niepokojącym”, zwłaszcza że AWS jest ponadprzeciętnie rentownym biznesem. W ubiegłym kwartale zysk operacyjny działu wyniósł 5,1 mld dolarów. Przekroczył on zysk operacyjny całej grupy, więc bez AWS Amazon odnotowałby straty.