Morning Briefing: Niemiecki eksport spadł o ponad 30%

9.06.2020

Niemiecki eksport spadł o ponad 30%

W kwietniu niemiecki eksport drastycznie spadł w wyniku kryzysu koronawirusa. Wartość eksportu towarów spadła o 31,1 proc. do 75,7 mld euro w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Według szacunków Światowej Organizacji Handlu (WTO), światowy handel może spaść w tym roku o 13 do 32 procent, w zależności od przebiegu pandemii korony. Światowy handel towarami uległ już stagnacji w 2019 r., obciążony międzynarodowymi konfliktami handlowymi i ochłodzeniem światowej gospodarki.

Brak VAT na eBay, bądź niewłaściwa stawka

W sprzedaży internetowej B2C należy wyraźnie zaznaczyć, że cena jest ceną brutto i zawiera VAT. Informacje dotyczące podatku (również kosztów wysyłki) muszą być wyraźnie przypisane do oferty i muszą być łatwo rozpoznawalne, czytelne i wyraźnie widoczne. Na eBay wymagania te są spełnione, jeśli odpowiednia opcja jest aktywowana w aukcji. Na stronie produktu po aktywacji i przypisaniu odpowiedniej stawki VAT, pojawia się napis „inkl. MwSt” (na eBay.de; „z VAT”). Stawka VAT oraz kraj, w którym go odprowadzamy, jest zależne od miejsca magazynowania oraz wysyłki danego towaru. Poza tym należy pamiętać o progach w wysyłce: przekroczenie 100.000 euro w wysyłce z Polski do Niemiec powoduje obowiązek rejestracji do VAT w Niemczech i odprowadzanie VAT w Niemczech. We Francji próg ten wynosi zaledwie 35.000 euro. Ważne jest, aby pamiętać o zmianach w stawce VAT w Niemczech od lipca do grudnia 2020 roku. Niedostosowanie się do obowiązków niesie za sobą duże ryzyko kosztownego upomnienia (Abmahnung) przez konkurencję, związki ochrony konsumentów lub kary ze strony urzędów skarbowych.

Podatek cyfrowy dla Amazon i innych amerykańskich firm cyfrowych

Od miesięcy podatek cyfrowy jest jednym z głównych tematów dyskusji w europejskiej polityce i biznesie. Celem jest, aby duże korporacje płaciły podatki w tych krajach UE, w których generują ten dochód poprzez swoich użytkowników w krajach, powyżej pewnego progu obrotów, np. 750 milionów euro rocznie. Obecnie korporacje płacą podatki w swoich siedzibach. Ponieważ nie znaleziono jeszcze międzynarodowego rozwiązania, kraje takie jak Republika Czeska, Włochy i Austria wprowadziły taki podatek samodzielnie. Z kolei Francja zawiesiła swój podatek cyfrowy do końca 2020 roku. Ogólnoeuropejskie rozwiązanie mogłoby wesprzeć budżet krajów UE kwotą conajmniej 1,3 mld euro rocznie.