Morning Briefing: Koronawirus vs. AI; Amazon na celowniku.

17.06.2020

Sztuczna inteligencja pomoże Amazon w walce z pandemią w magazynach

Amazon.com we wtorek uruchomił system śledzenia pracowników, oparty na sztucznej inteligencji w celu egzekwowania społecznego dystansu w swoich biurach i magazynach, aby pomóc zmniejszyć wszelkie ryzyko zakażenia nowym koronawirusem wśród swoich pracowników. Amazon staje w obliczu wzmożonej kontroli czy robi wystarczająco dużo, aby chronić personel przed pandemią. Monitory umieszczone w magazynach firmy będą wskazywać pracowników zachowujących bezpieczną odległość w zielonych kręgach, natomiast pracownicy znajdujący się za blisko siebie będą oznaczeni na czerwono. Amazon testuje również urządzenie noszone przez pracowników, które sygnalizuje, gdy pracownicy są zbyt blisko siebie.

Postępowanie przeciwko Amazon w Kalifornii i Waszyngtonie

Kalifornia prowadzi dochodzenie w sprawie zachowania firmy Amazon z własnymi markami jak np. „Amazon Basics”. Dochodzenia są reakcją na skargi o tym, że firma wykorzystuje dane sprzedawców marketplace’owych do opracowywania i promowania własnych produktów, a tym samym wypierania artykułów od zewnętrznych sprzedawców. Oskarżenie to zostało ostatnio również wnoszone przez doniesienia byłych pracowników. Obrady Komisji Europejskiej, które wkrótce oficjalnie się rozpoczną, również koncentrują się wokół tego punktu.

Z kolei prokurator Generalny Waszyngtonu bada, czy i w jaki sposób Amazon utrudnia swoim sprzedawcom sprzedaż na innych rynkach. Ani organy prowadzące dochodzenie, ani Amazon nie zgłosiły żadnych konkretnych komentarzy do postępowań. Sarah Lovenheim, rzecznik prasowy prokuratora generalnego Kalifornii, Xaviera Becerry, powiedziała, że nie będą komentować w tej chwili prowadzonych postępowań. Według anonimowych doniesień, dochodzenie jest wciąż we wczesnym stadium.

Amerykańska komisja sądowa również bada politykę marki własnej Amazon i w razie potrzeby zamierza wezwać Bezosa osobiście. Różne procedury na poziomie stanowym i federalnym są możliwe dzięki systemowi federalnemu USA, który przyznaje każdemu ze stanów częściową suwerenność tego typu sprawach. Dla sprzedawców jest zatem wciąż nadzieja, że efektem tych postępowań będzie bardziej przyjazny stosunek gospodarza – właściciela platformy, który jednocześnie jest też ich największym konkurentem. Amazon sprzedając „na własnym podwórku” występuje w dwóch postaciach: marketplace oraz sprzedawca na nim.

Unia Europejska sprawdzi Apple Pay

Komisja UE wszczęła dochodzenie w celu ustalenia, czy monopolistyczne wykorzystanie chipa NFC wymaganego do płatności mobilnych w telefonach komórkowych narusza prawo konkurencji. Gdyby UE zmusiła Apple do otwarcia się, zmieniłoby to sytuację w zakresie płatności m-płatności. Apple Pay jest również często wykorzystywane jako środek płatności podczas zakupów internetowych.

Użytkownicy WhatsApp w Brazylii mogą teraz dokonywać płatności cyfrowych za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Rozpoczął się globalny roll-out programu WhatsApp Pay, a kolejne kraje mają dołączyć do niego w krótce. Usługa jest dostępna dla osób prywatnych i małych firm.

Amazon staje się przewoźnikiem logistycznym: Amazon Shipping wystartował w UK

CCC S.A. w kolejnym odcinku BEOMNI 2020 LIVE!