Najczęstsze powody upomnień w Lipcu 2019

1.08.2019

Czy miesiąc i 30 dni jest to samo?

Kto? Stowarzyszenie IDO
Ile? 232,05 euro
Kogo dotyczy? Sprzedawców internetowych

Każdy sprzedawca internetowy oferujący swoje produkty konsumentom musi zwracać szczególną uwagę na regulaminy prawne. Na przykład polityka odstąpienia od umowy musi zawierać pewne obowiązkowe informacje i być jasno sformułowana. W szczególności podczas wskazania długości okresu odstąpienia oraz zwrotu towaru sprzedawcy często popełniają błąd polegający na tym, że w aukcji ustawiają 30-dniowy okres zwrotu, a w regulaminie widnieje 1 miesiąc. Mogłoby się wydawać, że 30 dni i 1 miesiąc jest to samo, ale istnieje znacząca różnica. Miesiąc kończy się dokładnie tego samego dnia w kolejnym miesiącu kalendarzowym. 30 dni natomiast po tym, jak minie dokładnie 30 dni. W zależności od danego miesiąca kalendarzowego, może to być różnica kilku dni.

Kto ponosi koszty za zwrot towaru?

Kto? Stephan Schulz (by Klier & Ott Law Firm)
Ile? 1 171,67 Euro
Kogo dotyczy? Sprzedawców internetowych

Sprzedawcy internetowi mają do wyboru, czy chcą ponosić koszty związane ze zwrotem towaru. Wiele sklepów i sprzedawców decyduje się na popularne u kupujących darmowe zwroty. Podobnie jak w przypadku długości okresu odstąpienia od umowy, również w przypadku darmowych zwrotów często sprzedawcy przez przypadek stosują rozbieżne informacje: banery w szablonie aukcji lub w sklepie promują darmowy zwrot towaru, a w regulaminie odstąpienia od umowy jest napisane, że te koszty ponosi kupujący. Również tutaj należy zadbać o to, aby nie było rozbieżnych informacji.

Jakie obowiązki mają sprzedawcy elektroniki w Niemczech?

Kto? Big Difference GmbH & Co. KG (by Blaum, Dettmers, Rabstein law firm)
Ile? 1.474,89 Euro
Kogo dotyczy? Internetowych sprzedawców towarów elektrycznych i elektronicznych

Zgodnie z ustawą o sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, każdy, kto wprowadza produkty elektryczne i elektroniczne jako pierwszy na rynek niemiecki, jest zobowiązany do zarejestrowania tych produktów. Dotyczy to również dystrybutorów, importerów oraz resellerów – zawsze pierwszy podmiot, który sprzedaje dane urządzenie pod daną marką jako pierwszy na rynku niemieckim. Podmioty te muszą na stronie produktu lub w stopce/Impressum również umieszczać numer rejestracji urządzenia (numer WEEE).

Więcej informacji na temat ElektroG i rejestracji urządzeń elektro znajdziesz tutaj