Najczęstsze powody upomnień w marcu 2024 w Niemczech

12.04.2024

W naszej serii „Znajdź błąd” skupiamy się na typowych błędach występujących w sklepach internetowych. Szczegóły są często kluczowe, a zrozumienie i wyeliminowanie błędów może znacząco poprawić jakość obsługi klienta.

Niemcy są najbardziej restrykcyjnym rynkiem w Europie. Głównie dlatego, że każdy Twój konkurent posiada potężną broń, jaką daje mu prawo niemieckie. Może Cię upomnieć za każde naruszenie prawa lub niewywiązanie się z obowiązków informacyjnych! Wiele powodów do upomnień możesz samodzielnie usunąć za pomocą poradników ecommercenews.pl oraz regularnej publikacji najbardziej aktualnych powodów do upomnień.


Problem z prawem do odstąpienia od umowy

Prawo do odstąpienia od umowy często staje się powodem do wystosowania wezwań do zaprzestania naruszeń. Zgodnie z prawem, obowiązkowy 14-dniowy termin na odstąpienie od umowy nie może być skrócony. Jednak w analizowanym sklepie internetowym sprzedawca zdecydował się na przedłużenie tego terminu, dając swoim klientom więcej czasu na podjęcie decyzji. Chociaż przedłużenie terminu jest dozwolone, klient musi być o tym jasno i zrozumiale poinformowany. Porównując stronę przeglądową z detalami produktu, zauważymy niezgodności — raz podana jest informacja o 30-dniowej frystie, innym razem o miesięcznym terminie.


Miesiąc czy 30 Dni?

Wydawałoby się, że miesiąc i 30 dni to to samo, ale prawda jest inna. Termin „miesiąc” oznacza, że okres kończy się w ten sam dzień kalendarzowy następnego miesiąca. Na przykład, miesiąc po 15 stycznia to 15 luty, co może oznaczać od 28 do 31 dni, w zależności od miesiąca. Dlatego podawanie sprzecznych informacji na temat terminu na odstąpienie od umowy jest błędem i narusza prawo konkurencji, co potwierdził Sąd Okręgowy w Hamm w 2012 roku.


„Bio” i „Ekologiczny” — Potencjalne źródło problemów

Na stronie szczegółowej dezynfekcji natrafiamy na kolejny potencjalny problem. Produkt jest klasyfikowany jako biobójczy, a mimo to reklamowany za pomocą terminów takich jak „bio” i „ekologiczny”. Rozporządzenie o produktach biobójczych jasno zakazuje używania stwierdzeń sugerujących niskie ryzyko, nietoksyczność czy przyjazność dla środowiska w odniesieniu do tych produktów. Sąd Okręgowy w Karlsruhe w 2022 roku uznał, że terminy „bio” i „ekologiczny” należą do grupy niedozwolonych wskazówek reklamowych. Odpowiednie zmiany w opisach produktów mogą uchronić przed niechcianymi konsekwencjami prawnymi.

Każdy sklep internetowy powinien dokładnie analizować swoje praktyki w celu uniknięcia błędów, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.

Więcej informacji o upomnieniach znajdziesz tutaj.