Niemcy: Co drugi preferuje dostawę bezkontaktową. Niemcy obniżają VAT do 16 procent. Kopiowanie A+ między krajami.

04.06.2020

Niemcy obniżają VAT do 16 procent.

Rząd niemiecki stworzył pakiet stymulacyjny, który ma zachęcić Niemców do wydatków na konsumpcję, a tym samym złagodzić skutki kryzysu pandemii koronawirusa. W tym celu przeznaczono 120 mld euro, obniżenie stawki podadtku VAT z dotychczasowych 19 procent do 16 procent, a rodziny z dziećmi otrzymują jedndorazowy bonus w wysokości conajmniej 300 euro na każde dziecko. 

Najważniejszym newsem jest obniżenie stawki podatku VAT od 1. lipca do 31. grudnia 2020 roku. Większość produktów w tym okresie będzie objętych stawką VAT 16 procent zamiast 19 procent, a produktu o obniżone stawce 5 procent zamiast dotychczasowych 7 procent. Będziemy o szczegółach jeszcze informować, ale należy już teraz zaplanować odpowiednie zmiany w sklepach internetowych oraz platformach jak eBay, gdzie stawkę podatku VAT wprowadza się manualnie. Warto również rozważyć dobrowolne rozliczanie podatku VAT w Niemczech przy sprzedaży transgranicznej, ze względu na możliwość zwiększenia marży przy tych samych cenach produktu.

Amazon potwierdza “Big Style Sale” 22. czerwca – wsparcie dla sprzedawców mody.

Jak już wczoraj informowaliśmy, Amazon planował i teraz również potwierdził letnią wyprzedaż, która rozpocznie się 22. czerwca. Dotyczy ona głównie kategorii mody i ma w pewnym sensie zastąpić przeniesiony na wrzesień “Prime Day”. W Niemczech sprzedawcy mody byli grupą, których boom w sprzedaży internetowej w czasie kryzysu pandemii koronawirusa najmniej dotknął. Magazyny są zatem pełne i Amazon wspiera sprzedawców, aby je teraz opróżnić. Wymogiem dla sprzedawców jest obniżenie ceny o conajmniej 30 procent.

Dodatkowym wsparciem dla sprzedawców mody jest obniżenie prowizji z 15 do 7 procent w kategoriach “odzież, obuwie i torby”. Dotyczy to sprzedaży “Fulfilled by Amazon” oraz “Seller Fulfilled Prime” w dniach 1. marca do 30. kwietnia 2020. 

Amazon powiększa flotę samolotów.

Flota samolotów latających bezpośrednio dla Amazon staje się coraz większa. Teraz marketplace’owy gigant wydzierżawi dodatkowych 12 Boeingów 767-300 od Air Transport Services Group (ATSG). “Prime Air” ma już 70 samolotów w powietrzu, co umożliwia mu bycie niezależnym od FedEx, DHL i innych zewnętrznych przewoźników.

Kopiowanie A+ między krajami.

A+ Content (kiedyś Enhanced Brand Content) będzie można kopiować między krajami. Dzięki temu nie trzeba będzie już tworzyć szablonów A+ dla każdego kraju osobno. Kopiowanie szablonów nie zastąpi oczywiście konieczności tłumaczenia samego content’u, ale z pewnością przyśpieszy pracę przy tworzeniu listingów z A+

Niemcy: Co drugi preferuje dostawę bezkontaktową.

“Proszę tu podpisać” – od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, doręczyciele paczek mówią to zdanie znacznie rzadziej przy przekazywaniu paczek odbiorcy. Jak wynika z reprezentatywnego sondażu przeprowadzonego przez stowarzyszenie Bitkom wśród 1.003 osób powyżej 16 roku życia w Niemczech, co drugi konsument (52 procent) wybiera sposób dostawy, który nie wymaga bezpośreddniego kontaktu z doręczycielem. Około jedna czwarta konsumentów (23 procent) wybrała opcję odłożenia paczki w wyznaczonym miejscu na posesji lub klatce schodowej. 22 procent wybiera opcję doręczenia pod same drzwi, ale również wtedy bez kontaktu z doręczycielem – zatem bez podpisu. 18 procent korzysta z paczkomatów.