piątek, 19 lipca, 2024

Nowy rynek Amazon: Amazon.ie (Irlandia) w 2025 roku

9.05.2024

Amazon ogłosił dzisiaj, że w 2025 roku uruchomi nowy dedykowany sklep w Irlandii, Amazon.ie, aby wzmocnić doświadczenia zakupowe dla nowych i obecnych klientów. Chociaż wielu Irlandczyków już korzysta ze sklepów Amazona w innych krajach, nowy sklep w Irlandii zaoferuje zlokalizowane doświadczenia zakupowe, oferując klientom to, co cenią najbardziej – szeroki wybór ponad 100 milionów produktów, w tym jeszcze więcej od irlandzkich przedsiębiorstw, niskie ceny oraz szybkie i wygodne dostawy i zwroty.


Rozwój infrastruktury i wpływ na lokalny rynek

Uruchomienie sklepu następuje po otwarciu pierwszego centrum logistycznego Amazona w Dublinie w 2022 roku, które stworzyło 500 nowych miejsc pracy i zapewniło szybsze dostawy dla klientów na terenie całego kraju przez siedem dni w tygodniu, w tym dostawę w ciągu jednego dnia na setki tysięcy produktów. Klienci będą mogli również przeglądać produkty z bardziej przejrzystym, lokalnym cennikiem i bez dodatkowych opłat celnych.

„Uruchomienie Amazon.ie będzie świetną wiadomością dla irlandzkich klientów i z niecierpliwością czekamy na otwarcie jego wirtualnych drzwi w 2025 roku,” powiedział John Boumphrey, menedżer krajowy Amazona dla Irlandii i Wielkiej Brytanii. „To podkreśla nasze ciągłe zaangażowanie w Irlandię i przyniesie szeroki wybór produktów w atrakcyjnych cenach z szybką dostawą dla irlandzkich klientów, a także zapewni świetne możliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw w Irlandii, aby dotrzeć do większej liczby klientów w kraju i za granicą.”


Wsparcie dla lokalnych przedsiębiorstw

Ponad 1,000 małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z Irlandii już sprzedaje na Amazonie, a te MŚP wygenerowały w 2022 roku ponad 150 milionów euro z eksportu. Od 2020 do 2022 roku Amazon zainwestował ponad 20 miliardów euro, aby pomóc europejskim MŚP dotrzeć do nowych klientów na Jednolitym Rynku Europejskim i na międzynarodowych rynkach eksportowych, osiągając w 2022 roku ponad 8 miliardów euro z eksportu. Nowy sklep będzie również wspierany przez nową, pięcioletnią umowę ogłoszoną w zeszłym roku przez An Post i Amazon, która przyczyni się do bardziej wygodnych i szybszych dostaw i zwrotów.

Amazon ma już bogatą historię w Irlandii i zatrudnia około 6,500 osób w Cork, Dublinie i Droghedzie na różnorodnych stanowiskach, w tym inżynierów danych, zarządzanie operacjami i finanse – wspierając dodatkowo 9,000 miejsc pracy w szerszej irlandzkiej gospodarce. Amazon zainwestował w Irlandii ponad 17 miliardów euro od 2020 roku, a inwestycje Amazon Web Services (AWS) w infrastrukturę chmurową zwiększyły irlandzki produkt krajowy brutto o prawie 11,4 miliarda euro w ciągu ostatniej dekady. Na początku tego roku Amazon wydał LOL: Last One Laughing Ireland – jego pierwszą irlandzką produkcję oryginalną, która została całkowicie nakręcona w Irlandii. Członkowie programu Prime w Irlandii będą mogli również oglądać mecze UEFA Champions League na Prime Video, począwszy od następnego sezonu.


Odbiór i plany na przyszłość

Darragh Kelly, generalny menedżer ds. realizacji zamówień klientów w Irlandii dla Amazona, powiedział: „Już obsługujemy klientów na terenie całej Irlandii, wspieramy ponad 1000 lokalnych przedsiębiorstw, które sprzedają na Amazonie, i jesteśmy znaczącym pracodawcą w Irlandii. Nasze zespoły na terenie całego kraju są bardzo podekscytowane kolejnym rozdziałem w naszej historii tutaj i nie mogą się doczekać, aby dostarczać dla naszych klientów przez nasz nowy irlandzki sklep w 2025 roku.”

Michael Lohan, dyrektor generalny IDA Ireland, stwierdził: „Amazon jest głównym inwestorem w Irlandii od ponad 20 lat. Uruchomienie Amazon.ie jest wyrazem zaangażowania w swoje irlandzkie operacje. To wzmacnia już istniejącą i silną obecność firmy w Irlandii i zwiększa korzyści, które już przynosiła Irlandii poprzez szeroką gamę strategicznych działań, które tutaj prowadzi.”

Peter Burke, minister przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia, powiedział: „Cieszę się, widząc, jak Amazon kontynuuje rozwój swojej obecności w Irlandii. Uruchomienie irlandzkiego sklepu ulepszy doświadczenia klientów w Irlandii i zapewni znaczącą platformę dla irlandzkich MŚP, aby rozwinąć swoją obecność online i rozwijać swój biznes. To ogłoszenie to znaczące potwierdzenie zaangażowania Amazona w Irlandię, i życzę wszystkim zaangażowanym każdego sukcesu.”

Więcej szczegółów na temat nowego sklepu oraz sposobów rejestracji dla irlandzkich marek i MŚP zostanie ogłoszone w nadchodzących miesiącach, wraz z dalszymi informacjami na temat ofert i korzyści dla klientów.


Nowe możliwości dla polskich sprzedawców

Uruchomienie Amazon.ie otwiera przed polskimi sprzedawcami nowe, ekscytujące możliwości. Polskie przedsiębiorstwa, które już korzystają z platformy Amazon do sprzedaży swoich produktów, zyskają dostęp do dodatkowego rynku w Irlandii. To szczególnie ważne dla tych przedsiębiorców, którzy poszukują nowych kanałów dystrybucji i chcą rozszerzyć swoją działalność na nowe terytoria. Dzięki swojej lokalizacji i specyficznym preferencjom zakupowym, irlandzki rynek może być atrakcyjny dla polskich produktów, zwłaszcza w kategoriach takich jak artykuły spożywcze, rękodzieło, odzież czy zaawansowane technologie.

Założenie konta na Amazon.ie będzie równoznaczne z możliwością korzystania z usług logistycznych Amazona, w tym z Fulfillment by Amazon (FBA), co może znacząco ułatwić zarządzanie wysyłkami i zwrotami, a także zapewnić polskim produktom większą widoczność wśród irlandzkich konsumentów. Dostęp do szerokiego zakresu narzędzi marketingowych oferowanych przez Amazon pomoże polskim sprzedawcom skutecznie konkurować na rynku irlandzkim, zwiększając ich zasięg i sprzedaż.

Ponadto, z uwagi na wspólne przepisy handlowe w ramach Unii Europejskiej, polscy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z uproszczonych procedur celnych i podatkowych, co może obniżyć bariery wejścia na rynek i skrócić czas potrzebny na realizację transakcji. W związku z tym, otwarcie Amazon.ie może być kluczowym krokiem na drodze do ekspansji dla polskich MŚP, umożliwiając im łatwiejsze dotarcie do irlandzkich klientów i zbudowanie silnej obecności na rynku międzynarodowym.


Studia przypadków irlandzkich MŚP

Drink Botanicals Ireland, producent suszonych przypraw i syropów do napojów, ciast, herbat i innych.

Założone w 2017 roku, Drink Botanicals Ireland to nagradzana irlandzka firma, która początkowo została stworzona dla entuzjastów ginu, aby mogli ozdabiać swoje napoje w domu, a teraz rozrosła się, dostarczając suszone owoce i syropy klientom, detalistom, barom, restauracjom i hotelom. Dzięki sprzedaży na Amazonie odnieśli ogromny sukces dzięki eksploracji rynku eksportowego, który stanowił 50% ich obrotu w zeszłym roku.

„Sprzedaż na Amazonie w Wielkiej Brytanii, USA i Europie była przełomowa dla naszego biznesu. Nie tylko mogliśmy dotrzeć do globalnej bazy klientów, ale to również przyczyniło się do tworzenia miejsc pracy lokalnie,” powiedziała Laura McCarthy, założycielka Drink Botanicals Ireland. „Widząc, że jeden z naszych produktów został czwartym najlepiej sprzedającym się produktem w USA w zeszłym roku, było niesamowitym kamieniem milowym dla małego irlandzkiego biznesu, w dużym stopniu dzięki Amazonowi.”

Laura dodała: „Dla irlandzkich sprzedawców dedykowany sklep internetowy ułatwia konkurowanie z większymi markami i przyciąganie większej liczby klientów zarówno w Irlandii, jak i za granicą. Uproszczenie procesu dla irlandzkich sprzedawców ekspansji na zagraniczne rynki z pomocą Amazonu oznacza również, że lokalni sprzedawcy mogą odblokować możliwości wzrostu i dotrzeć do klientów na całym świecie.”

EarthChamp, dubliński producent organicznych, wegańskich proszków białkowych

Około dziesięciu lat temu Dave McGeady założył w Dublinie markę organicznych, wegańskich proszków białkowych EarthChamp. Produkowane lokalnie, aby dać klientom więcej wyboru produktów roślinnych, EarthChamp zaczęło jako małe przedsiębiorstwo i dzięki pomocy Amazona teraz dociera do klientów na całym świecie.

„Amazon zmienił zasady gry dla nas. Pomimo lat ciężkiej pracy mieliśmy trudności z ekspansją międzynarodową, ale po sprzedaży na Amazonie, EarthChamp kwitnie, z tysiącami klientów w Wielkiej Brytanii, USA i Niemczech,” powiedział Dave. „Dla małych przedsiębiorstw Amazon stwarza możliwości konkurowania z większymi, bardziej ugruntowanymi markami i gdy ludzie mogli spróbować naszego wegańskiego proszku białkowego, wracali po więcej. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za możliwości, które udało nam się odblokować dzięki sprzedaży na Amazonie.”

Dave dodał: „Korzystamy z usługi FBA Amazona od sześciu lat i zarówno klienci, jak i my jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Eksportujemy 99% naszych produktów, które produkujemy w naszym własnym zakładzie produkcyjnym tu, w Dublinie. To było fantastyczne dla nas, ale nie mogę się doczekać, aby zacząć obsługiwać naszych irlandzkich klientów Amazon tutaj, w domu – niech nadejdzie 2025 rok!”

Solvotrin Therapeutics, producent nagradzanych suplementów żelazowych

Solvotrin Therapeutics to nagradzana marka założona w 2010 roku, która produkuje suplementy żelazowe o nazwie Active Iron. Firma ma swoją siedzibę w Irlandii i przez kilka lat prowadziła badania i rozwój oraz przeprowadzała badania kliniczne. Zaczął sprzedawać na Amazonie w 2018 roku, rok po pierwszej sprzedaży, a teraz sprzedaje klientom w 14 krajach na całym świecie.

„Moja żona miała niski poziom żelaza i ciągle czuła się zmęczona, ale nie mogła tolerować doustnego żelaza, a wtedy narodził się Active Iron,” powiedział Pat O’Flynn, dyrektor generalny Solvotrin Therapeutics, odzwierciedlając, co zainspirowało go do założenia firmy. „Współpracowaliśmy z Trinity College Dublin i Szkołą Medycyny i Nauk Medycznych na University College Dublin, aby wyprodukować przełomową technologię, która unika typowych skutków ubocznych doustnego żelaza, ale jest klinicznie udowodnione, że zwiększa poziom żelaza w ciągu sześciu tygodni.”

Pat dodał: „Nasz biznes zobaczył ogromny wzrost dzięki Amazonowi, i nie możemy się doczekać kontynuacji naszej podróży, z lepszym doświadczeniem dla naszych klientów tutaj, w kraju, i zwiększonym wsparciem dla irlandzkich sprzedawców.”