Nowy szklany pałac Amazona – oznaka geniuszu, czy może szaleństwa? Poznaj najnowsze projekty głównej siedziby w Arlington i nowe biura Amazon w Berlinie.

9.04.2021

Regularnie nasi autorzy prezentują swoje przemyślenia na temat wielowymiarowego świata Amazona: wad i zalet internetowego giganta, nowych wynalazków, modnych hipotez, nieustannego dążenia koncernu do władzy, a także – w tej odsłonie – niezwykłego nowego budynku, który Amazon planuje stworzyć i umieścić w nim drugie centrum dowodzenia.

Generalnie pokora i powściągliwość nie należą do mocnych stron Amazona. Projekty najnowszej budowli zostały już przedłożone i w sposób szczegółowy prezentują jej wygląd. Jakie robi wrażenie? Po prostu zapiera dech w piersiach! 


Sterylny kompleks biurowy? Co to, to nie!

Zgodnie z wypowiedziami firmy nowy kampus Amazona ma być miejscem wspólnoty. Powstaną tutaj liczne biura, w których pracownicy będą mogli wykonywać swoją codzienną pracę, ale to nie wszystko. Jednocześnie ma to być miejsce, w którym znajdą się pawilony handlowe i gastronomiczne, przedszkole, wybieg dla psów czy np. miejsce dla food trucków. Zaplanowano również miejsce na spotkania społeczności lub projekty klasowe. A jakby tego było mało, została jeszcze ta prawdziwa wisienka na torcie: ogromny budynek centralny ze szkła i roślin – Helix. Już sama nazwa – Helix – przywodzi na myśl ogromny, futurystyczny wir. To prawdziwy konglomerat architektury i flory. Zimne szkło przeplata się tutaj z kontrastującą żywą, bujną obfitością roślin, ogrodów i drzew. Sam Amazon podkreśla, że dobrze oświetlone przestrzenie mają na celu „zbliżenie ludzi do natury „oraz zapewnienie dobrego samopoczucia.


Absurd czy doskonałość?

W sieci, a zwłaszcza w serwisie krótkich wiadomości Twitter, projekty Amazona wywołały bardzo mieszane uczucia. Obok zdumienia, szacunku i wręcz jawnego rozpływania się z zachwytu nad tym architektonicznym geniuszem, pojawiły się też liczne komentarze prześmiewcze lub co najmniej uszczypliwe.

Przykładowo jeden z użytkowników skojarzył widok z choinką. Inny użytkownik opisał budynek jako „piękną pozłacaną klatkę”. Trzeci zasugerował, że architekci prawdopodobnie zbyt często grywali w przeszłości w grę wideo SimCity2000 – kultowy już symulator polegający na budowaniu miast. Czy Helix jest zatem raczej dziełem szaleństwa?


Kwestia arogancji Amazona

Szczególnie fascynujące wydało mi się jednak porównanie nowego budynku Amazona do słynnej Wieży Babel: według wierzeń chrześcijańskich biblijna wieża została zbudowana ludzkimi rękami i miała swoim szczytem dotykać nieba. Budowla ta jest utożsamiana z arogancją człowieka. Miała to być bowiem próba człowieka sięgnięcia ku niebu, stania się boskim. 

Zostawmy jednak kwestię religijną: czy fakt, że praktycznie taką konstrukcją Amazon stawia sobie pomnik naprawdę świadczy o jego dumie lub poczuciu wyższości? W pewnym sensie tak właśnie jest. Olśniewający projekt Amazona to nie tylko sposób na uwiecznienie giganta w architekturze miejskiej Arlington, ale jednocześnie stworzenie konstrukcji budzącej podziw na całym świecie. Helix to zdecydowanie forma zaprezentowania siły, potencji i innowacyjności koncernu, łechtająca ego kierownictwa Amazon.

Ale czy zadaniem wiodących światowych koncernów nie jest właśnie tworzenie czegoś nowego i niespotykanego? Któż inny byłby w stanie stworzyć taki projekt i wcielić go w życie? Z pewnością nieliczne firmy! A jeśli koncern ma zasoby i pieniądze, pozwalające na pozytywne kształtowanie przyszłości, przejęcie roli pioniera i tworzenie zachwycających dzieł, to moim zdaniem nie powinien z tego rezygnować. Świat potrzebuje wizjonerów i rzeczy, które wprawiają nas w zachwyt oraz otwierają na świat marzeń!


W Berlinie już się rozpoczęła budowa

Centralnie położony, w odległości kilku metrów od stacji Warschauer Straße, łączy dwa najbardziej tętniące życiem i artystyczne dzielnice Berlina: Friedrichshain i Kreuzberg – EDGE East Side Berlin. Ma stać się „jednym z najzdrowszych niemieckich wieżowców”. Zbudowany z dbałością i sumiennością o stosowanie wiodących praktyk zrównoważonego rozwoju, od wykorzystania produktów ekologicznych i materiałów wolnych od lotnych związków organicznych, po światowej klasy zarządzanie energią, EDGE East Side chce zmienić reguły gry – zarówno pod względem środowiskowym, jak i w zakresie oczekiwań dotyczących pracy i stylu życia w mieście przyszłości.

Amazon będzie głównym najemcą zajmującym 28 z 35 pięter tego przełomowego projektu zlokalizowanego pomiędzy berlińskimi dzielnicami Friedrichshain i Kreuzberg. Po zakończeniu budowy w 2023 roku, Amazon i inni najemcy będą mieli do czynienia z inteligentnym budynkiem wyposażonym w infrastrukturę techniczną, która pomoże zapewnić efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój. Będą oni mogli stosować się do zasad gospodarki cyrkularnej, co pomoże między innymi zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska. Dzięki tego typu praktykom najemcy będą mogli doświadczyć części globalnej wizji „lepszych” budynków. Budynek EDGE East Side będzie stanowił nowe połączenie między dzielnicą biznesową i rozrywkową przy Mercedes-Benz Arena a tętniącym życiem centrum Friedrichshain na północ od Warschauer Brücke.