piątek, 19 lipca, 2024

Ponad 1/4 Millenialsów chce robić więcej zakupów online w 2023 r. Wyniki globalnego sondażu przeprowadzonego wśród 16.000 osób w 16 krajach.

28.03.2023

Millenialsi planują w tym roku robić więcej zakupów online, zwłaszcza w dziedzinie zdrowia i urody – wynika z najnowszego badania. Prognoza obejmuje również dobra luksusowe. Millenialsi chcą wydawać znacznie więcej pieniędzy online w 2023 roku – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez ESW.

27% planuje zwiększyć swoje wydatki w tym obszarze. Prawie trzy czwarte (73%) nadal chce wydawać tyle samo co w zeszłym roku lub więcej; 15% natomiast chce wydawać mniej.

Co jest szczególnie uderzające, to fakt, że Millenialsi wydają się mieć szczególne preferencje dla pewnych kategorii: produktów zdrowotnych i kosmetycznych. W tym obszarze 50% więcej członków tego pokolenia zaplanowało wyższe wydatki niż w nieco młodszym Gen Z. Kolejny ekscytujący aspekt: według badania, Millenialsi chcą również kupić więcej dóbr luksusowych online niż inne pokolenia, takie jak Gen Z, Gen X i Baby Boomers.

Jak sprzedawcy mogą na tym zyskać

Ten wzór wydaje się również odnosić do zachowań zakupowych Millenialsów w ogóle. Patrick Bousquet-Chavanne, dyrektor generalny ESW na Amerykę Północną, wyjaśnił, że ich wydatki online są wyższe niż zakupy w sklepach stacjonarnych w niektórych kategoriach produktów. Dlatego radzi markom i detalistom, aby rozwijali i ulepszali swój biznes oraz optymalizowali działalność e-commerce, aby przyciągnąć i zatrzymać tę ważną grupę kupujących.

W ramach badania przebadano 16.000 osób w 16 krajach.

W niepewnych ekonomicznie czasach z inflacją, wielu konsumentów zaciska pasa. Jednak według najnowszego badania przeprowadzonego przez eBay Ads i Civey, około jedna piąta (19%) Niemców planuje w 2023 roku wydać pieniądze, aby sprawić przyjemność innym.


Kim są baby boomers, X, Y i C, Alpha? Najważniejsze pokolenia w marketingu i ich przybliżone lata urodzenia

 1. Pokolenie „Baby Boomers”: urodzeni w latach 1946-1964

  Są bardziej konserwatywni i tradycyjni w podejściu do zakupów online. Mogą być mniej zorientowani w technologii i potrzebować pomocy w korzystaniu z platform e-commerce. Zazwyczaj poszukują bardziej standardowych produktów i preferują zakupy w sklepach stacjonarnych, choć coraz częściej korzystają z e-commerce.

 2. Pokolenie X (Gen X): urodzeni w latach 1965-1980

  Są bardziej niezależni i samodzielni w zakupach online niż Baby Boomers. Mogą być mniej skłonni do impulsywnych zakupów i raczej poszukują okazji i najlepszych cen. Są bardziej sceptyczni wobec marketingu online i chętniej korzystają z opinii innych użytkowników.

 3. Pokolenie Y, nazywane również Millenials (Gen Y): urodzeni w latach 1981-1996

  Są bardzo zorientowani w technologii i korzystają z e-commerce jako głównego sposobu zakupów. Są bardziej skłonni do impulsywnych zakupów i zwracają uwagę na atrakcyjny design i prezentację produktów. Poszukują produktów, które odzwierciedlają ich wartości i styl życia.

 4. Pokolenie Z (Gen Z): urodzeni w latach 1997-2012

  Są jeszcze bardziej zorientowani w technologii niż Millenials i korzystają z e-commerce jako pierwszego wyboru. Cenią sobie szybkość i wygodę zakupów online, a także personalizację i indywidualne podejście. Są bardziej otwarci na nowe i nieznane marki, a także na produkty zrównoważone i proekologiczne.

  Pokolenie C / Connected (Gen C): urodzeni w latach 90. i 00.

  Nie jest to oficjalna nazwa pokolenia, ale jest coraz częściej używana przez badaczy i marketerów do opisu tej grupy ludzi. „Connected”, bo zawsze online, wychowani w erze cyfrowej, kreatywni, zaangażowani społecznie i bardziej skłonni do korzystania z nowoczesnych technologii w procesie zakupowym.

 5. Pokolenie Alpha (Gen Alpha): urodzeni od 2013 roku do około 2025 roku

  Z racji młodego wieku, nie mają jeszcze ustalonych charakterystycznych cech charakteru w e-commerce. Jednakże, wychowani w świecie technologii, mają duży potencjał na stanie się najbardziej zorientowaną w technologii generacją, która preferuje zakupy online.


Kluczowe wnioski z badania:

 • Prawie 50% więcej Millennialsów zwiększy swoje wydatki online na produkty związane ze zdrowiem i urodą w porównaniu z Gen Z, a 42% więcej niż Gen X i Baby Boomers.
 • Dwadzieścia siedem procent Millennialsów wyda więcej na dobra luksusowe online w 2023 roku, w porównaniu do 20% Gen Z, 22% Gen X i 21% Baby Boomers.
 • 77% więcej Millenialsów zwiększy swoje wydatki online na odzież i obuwie w porównaniu z Baby Boomers.
 • 25% Millennialsów wyda więcej na elektronikę użytkową, taką jak telefony, gry i oprogramowanie, w porównaniu do 19% respondentów z Gen Z i Gen X oraz zaledwie 13% z Baby Boomers.
 • Głębsze spojrzenie na wydatki „Power Shopper” wskazuje:
 • Więcej klientów z pokolenia Baby Boomer (35%) wyda więcej na produkty zdrowotne i kosmetyczne online, w porównaniu do Gen Z (18%), Millenialsów (32%) i Gen X (24%).
 • W przypadku produktów luksusowych, 52% Millennialsów zwiększy swoje wydatki w porównaniu z Gen Z i prawie 23% więcej niż Gen X i Baby Boomers.
 • 29% Millennialsów, w porównaniu do 21% Gen Z, 23% Gen X i 27% Baby Boomers, wyda więcej na odzież i obuwie online.
 • W przypadku elektroniki użytkowej online, 32% Millennials power shoppers wyda więcej w porównaniu do 21% Gen Z, 24% Gen X i 29% Baby Boomers.


Klienci skłonni zapłacić pełną cenę – czyli „Convenience Shopper” – dane ujawniają:

 • Prawie 70% Millennialsów wyda więcej online na produkty zdrowotne i kosmetyczne w pełnej cenie w porównaniu do Gen Z; 50% więcej niż Gen X; 80% więcej niż Baby Boomers.
 • 28% Millenialsów wyda w tym roku więcej na pełnowartościowe zakupy luksusowe online w porównaniu do 17% Gen Z, 25% Gen X i 19% Baby Boomers.
 • Na pełnowartościowe zakupy obuwia i odzieży online, 20% Millenialsów wyda więcej w tym roku w porównaniu do 14% Gen Z, 15% Gen X i 11% Baby Boomers.
 • 24% Millenialsów wyda w tym roku więcej na pełnowartościowe zakupy elektroniki użytkowej w porównaniu z 14% Gen Z, 20% Gen X i zaledwie 8% Baby Boomers.

W obliczu aktualnych wyzwań w e-commerce, wyniki globalnego sondażu przeprowadzonego wśród 16.000 osób w 16 krajach przynoszą dobrą wiadomość dla branży. Według sondazu, ponad jedna czwarta millennialsów planuje robić więcej zakupów online w 2023 roku.

Taka prognoza potwierdza, że e-commerce ma potencjał na rozchmurzenie w niedalekiej przyszłości. To dobrze rokuje dla branży i daje nadzieję na zwiększenie potencjału rynku i nowych możliwości dla sprzedawców online.

Jednocześnie jednak, aby wykorzystać ten potencjał, sprzedawcy online będą musieli podjąć odpowiednie kroki, takie jak rozwijanie strategii marketingowej, dostosowywanie oferty do potrzeb klientów czy inwestowanie w technologie, które pozwolą na skuteczne zarządzanie sklepem online.