Przetwarzanie płatności przez eBay. Nowy obowiązek dla sprzedawców na Amazonie od 2.02.2021

17.12.2020

Przetwarzanie płatności przez eBay – sprawdź, czy już możesz aktywować!

Wraz z kończącym się rokiem 2020, większość profesjonalnych sprzedawców na eBayu w Niemczech przeszło już na nowy sposób przetwarzania płatności w transakcjach na drugim największym marketplace w Niemczech. Dla większości sprzedawców będzie on obowiązkowy, a w styczniu niemieckie konta bez aktywnej funkcji przetwarzania przez eBay płatności, nie będą mogły sprzedawać do momentu, w którym sprzedawca skonfiguruje nową funkcję.

Przetwarzanie płatności przez eBay polega na tym, że pieniądze najpierw od kupującego trafiają do eBay, potem eBay wypłaca je sprzedawcy. Wypłata środków ze sprzedaży po odjęciu kosztów prowizji oraz ewentualnych kampanii marketingowych może odbywać się każdego dnia lub raz w tygodniu.

Sprzedawcy posiadający podmiot niemiecki będą zmuszeni skorzystać z nowego sposobu przetwarzania płatności najpóźniej na początku nowego roku, sprzedawcy zagraniczni aktywni na eBay.de otrzymają tę funkcję w roku 2021. Jeżeli funkcja jest już dostępna dla danego konta, to konfigurację polegającą na weryfikacji sprzedawcy oraz dodaniu konta bankowego można rozpocząć tutaj. O tym, że dane konto może już przejść na nowy sposób przetwarzania płatności, eBay informuje również w Verkäufer-Cockpit.

Więcej opcji dla kupujących

Przy zakupie przedmiotów od sprzedającego, którego płatności są przetwarzane przez eBay, kupujący korzystają z dodatkowych opcji płatności i prostszego procesu płatności:

Niezależnie od tego, jak zapłaci kupujący, wypłata na konto sprzedawcy zostanie zainicjowana w ciągu 2 dni roboczych od potwierdzenia zakupu (od poniedziałku do piątku). Po rozpoczęciu wypłaty, Twoje środki będą zazwyczaj dostępne na Twoim koncie bankowym w ciągu 2 dni roboczych.

Sprzedaż międzynarodowa

Jeśli oferujesz wysyłkę międzynarodową, Twoje oferty pojawią się na obsługiwanych międzynarodowych stronach eBay. Możesz również ograniczyć kraje, do których dostarczasz swoje produkty, wybierając poszczególne regiony w ustawieniach swojej oferty. Oferty można również tworzyć bezpośrednio na wybranych stronach eBay poza granicami Niemiec. Wpływy ze sprzedaży zostaną wypłacone w euro.


Nowy obowiązek dla sprzedawców na Amazonie od 2.02.2021

Amazon po raz kolejny udoskonala własne procesy i ogłosił, że od przyszłego roku sprzedawcy będą musieli wskazać dostawcę usług logistycznych wykorzystywanego do wysyłki zamówień. “Począwszy od 2 lutego 2021 r., w przypadku zamówień realizowanych i wysyłanych przez sprzedawcę (FBM), potwierdzając wysyłkę trzeba będzie również podać nazwę przewoźnika/kuriera i usługę dostawy. Bez tej informacji nie będzie można potwierdzić zamówienia”. Opóźnienia w potwierdzeniu nadania wysyłki lub jego brak mogą prowadzić do czasowego odebrania uprawnień do sprzedaży, czyli blokady konta. Ponadto, Amazon automatycznie anuluje zamówienia “jeśli upłynęło 7 dni od przewidywanej, wskazanej daty nadania przesyłki i nie została ona potwierdzona we właściwy sposób”. Według Amazona ten krok ma na celu poprawę doświadczenia zakupowego klientów i ochronę sprzedawców przed ewentualnymi negatywnymi opiniami.

Oprócz nazwy przewoźnika i sposobu wysyłki, od lutego 2021 r. będzie również podany numer identyfikacyjny. Wniosek ten zawiera jednak dodatek “w miarę możliwości” w informacjach, zgodnie z obecnym stanem wiedzy, dlatego też informacje te, w przeciwieństwie do nazwy dostawcy usług logistycznych, nie są obowiązkowe.


Biznes bożonarodzeniowy zamienia się w “fiasko” dla sprzedawców stacjonarnych

Zazwyczaj koniec roku to okres największych obrotów, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. W tym roku w Niemczech skorzysta na tym natomiast jedynie e-commerce. Zdecydowano bowiem o lockdown’ie, którego skutek na sprzedaż stacjonarną oszacowało stowarzyszenie branżowe HDE. Przewiduje ono spadek sprzedaży o około 7% w listopadzie i grudniu, podczas gdy wcześniej liczono na wzrost o 1,2%. Wielu sprzedawców stacjonarnych, którzy po wiosennym zamknięciu nie uruchomili sprzedaży online lub ze względu na inne powody nie nadają się do e-commerce, staje teraz w obliczu ogromnego ciosu. Przewiduje się, że handel elektroniczny zyska na kolejnym niemieckim zamknięciu gospodarki jeszcze bardziej, niż do tej pory. W skali całego roku tymczasowe zamknięcie handlu stacjonarnego oznacza -2,7%, czyli około 13 mld euro straty.


Amazon zabiera sprzedawcom możliwość komentowania i odpowiadania na negatywne recenzje produktów

Sprzedawcy na Amazonie nie mogą już więcej komentować recenzji produktowych. Usunięto odpowiednią funkcję, która według platformy rzekomo była rzadko używana. Amazon tym samym pozbawia swoich sprzedawców możliwości opisania własnego zdania na temat transakcji, która nie odbyła się w sposób optymalny.