Raport 2022: polskie małe i średnie przedsiębiorstwa sprzedające na Amazon

1.10.2022

Amazon opublikował raport „Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa sprzedające na Amazon”. W 2021 roku polskie małe i średnie firmy sprzedały na Amazon 25 mln produktów, w porównaniu z 15 mln w roku poprzednim oraz stworzyły ponad 12 tys. miejsc pracy w Polsce dla rozwijania swojej działalności online. Łączna wartość ich sprzedaży eksportowej wyniosła ponad 750 mln euro, a średnia —200 tys. euro. Co minutę polskie MŚP sprzedają średnio 50 produktów na Amazon.

Raport na temat sektora MŚP w Polsce za rok 2022 to nasze coroczne podsumowanie rozwoju działalności w internecie 3,5 tys. polskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz marek sprzedających na Amazon. Ich wspieranie ma dla nas ogromne znaczenie. W 2021 roku zainwestowaliśmy w Europie 3,4 mld €, aby wzmacniać relacje, dzięki którym również polskie małe i średnie firmy sprzedające na Amazon zyskują dostęp do setek milionów osób i z powodzeniem prowadzą sprzedaż w naszych sklepach, zapewniając przy tym naszym klientom wiele korzyści i doskonałe doświadczenia zakupowe. Inwestujemy w każdy obszar aktywności przedsiębiorstw, między innymi logistykę (w obszarze realizacji zamówień zwiększyliśmy nasze możliwości dwukrotnie), usługi i narzędzia pomagające przy analizie i optymalizacji biznesu, a także szkolenia. Wszystkie nasze inwestycje pomogły małym i średnim firmom stawić czoła niepewności ekonomicznej, a także rozszerzyć wykorzystanie różnych kanałów sprzedaży.

Dzięki temu MŚP mogą dotrzeć do swoich klientów zarówno online, jak i w sklepach tradycyjnych. W efekcie, w 2021 roku polskie małe i średnie firmy sprzedały na Amazon ponad 25 mln produktów, w porównaniu z 15 mln w roku poprzednim. Pomogliśmy im również eksportować produkty do klientów na całym świecie, a wartość sprzedaży eksportowej wyniosła ponad 750 mln euro, przekładając się na wzrost o 25% rok do roku. Do tej pory MŚP działające na Amazon stworzyły również ponad 12 tysięcy miejsc pracy w Polsce w związku ze swoją działalnością sprzedażową online. 

Nasz sukces zależy od sukcesu polskich małych i średnich firm, z którymi współpracujemy. W raporcie za 2022 rok na temat sektora MŚP przedstawiamy przykłady przedsiębiorczych i odpornych na zawirowania rynkowe ponad 3,5 tys. polskich małych i średnich firm. Nieustannie poszukujemy innowacyjnych rozwiązań z myślą o nich i współpracujemy, aby tworzyć wartościową i inkluzywną społeczność, zapewniającą wyjątkowe możliwości rozwoju.