Relacja z targów EuroCIS 2024 – Wyzwanie omnichannel i nowa strategia Tchibo

16.03.2024

Podczas tegorocznych targów EuroCIS, które odbyły się w Düsseldorfie, dużo mówiło się o integracji omnichannel, co jest wyzwaniem dla wielu przedsiębiorstw, w tym dla Tchibo. Firma Tchibo, reprezentowana przez dyrektora IT, Christopha Kastauna, zaprezentowała swoje plany na wzmocnienie swojej obecności na rynku w obliczu konkurencji z chińskiego rynku, takiego jak Temu, oferującego podobne produkty w znacznie niższych cenach.

Targi EuroCIS, najważniejsze wydarzenie branży technologii detalicznych, zakończyły się w czwartek 29 lutego 2024 roku, przynosząc imponujący sukces. Ponad 13 500 handlowców z 95 krajów oraz więcej niż 475 wystawców z 41 krajów zjechało do Centrum Wystawienniczego w Düsseldorfie, aby odkryć najnowsze innowacje i trendy technologiczne w handlu detalicznym. Pełne hale, w których odbywała się 15. edycja EuroCIS, przekroczyły wyniki świetnej edycji targów z 2019 roku zarówno pod względem powierzchni wystawienniczej (14 400 m²), jak i liczby odwiedzających. Wysoki odsetek międzynarodowych uczestników oraz jakość decydentów na targach potwierdzają globalny zasięg i znaczenie tego wydarzenia.

Nadrzędnym tematem EuroCIS 2024 były zastosowania sztucznej inteligencji w różnorodnych obszarach handlu detalicznego. Wystawcy zaprezentowali liczne rozwiązania usprawniające procesy zakupów, w tym zaawansowane systemy szybkiego płacenia i innowacyjne sposoby zabezpieczania towarów. Podstawę technologiczną stanowiła automatyzacja procesów, wysokowydajna infrastruktura IT oraz technologie chmurowe. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się rozwiązania takie jak sklepy częściowo i w pełni autonomiczne, automatyczne rozpoznawanie produktów przy kasach i wagach, roboty usługowe, energooszczędne etykiety elektroniczne (ESL), interaktywne koszyki zakupowe, kioski i witryny, systemy mediów detalicznych oraz zróżnicowane rozwiązania płatnicze.


Zintegrowany model omnichannel w Tchibo

Tchibo planuje gruntowną reformę swojego modelu sprzedaży, łącząc swoje główne kanały dystrybucji: sklepy stacjonarne, sklep internetowy oraz punkty sprzedaży typu shop-in-shop. Z 900 sklepami na arenie międzynarodowej i 18 700 regałami w sklepach detalicznych w regionie DACH, firma rocznie obsługuje około 200 000 kontaktów z klientami oraz przyjmuje 130 000 zamówień online dziennie. Tchibo posiada także silną społeczność online z 1 milionem członków i 8,7 miliona użytkowników karty Tchibo w Niemczech.


Nowe podejście do omnichannel

W odpowiedzi na wzrastające wymagania klientów i konkurencję, Tchibo decyduje się na wdrożenie nowoczesnych procesów omnichannel. Planowane jest zwiększenie digitalizacji punktów kontaktu z klientem, w tym 18 700 punktów shop-in-shop, które do tej pory były „czarną skrzynką” dla firmy. Dalsze kroki obejmują rozwój holistycznej platformy doświadczeń klienta oraz stworzenie seamless omnichannel platform, które umożliwią płynne połączenie różnych kanałów sprzedaży.


Wyzwania i szanse w Niemczech

Niemcy, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, nadal mają zaległości w implementacji omnichannel. Badania przeprowadzone na targach EuroCIS wskazują, że jedynie 31% sklepów w Niemczech oferuje funkcje online dostępne w 46% sklepów na terenie Europy. Co więcej, tylko 18% marek w Niemczech oferuje usługi typu BOPIS (Buy Online, Pick up In Store) i BORIS (Buy Online, Return In Store), które są kluczowe dla efektywnego modelu omnichannel.


Wnioski z targów

EuroCIS pokazało, że choć omnichannel jest szeroko omawiany, wiele firm wciąż boryka się z rzeczywistym zintegrowaniem kanałów sprzedaży. Tchibo, stawiając na nową strategię omnichannel, wyróżnia się na tle konkurencji, planując znaczne inwestycje w digitalizację oraz integrację systemów, co może być przykładem do naśladowania dla innych firm w branży.


Podsumowanie

Strategia omnichannel Tchibo, oparta na digitalizacji, integracji kanałów oraz rozwoju platform doświadczeń klienta, pokazuje, jak firmy mogą reagować na zmieniające się wymagania rynkowe i konkurencję. Targi EuroCIS 2024 potwierdziły, że omnichannel jest kluczowym elementem w strategiach firm na przyszłość.

EuroCIS 2024 potwierdziło, że przyszłość handlu detalicznego jest nierozerwalnie związana z innowacjami technologicznymi. Targi te stały się niezbędnym wydarzeniem dla wszystkich decydentów pragnących zainwestować w wyposażenie IT swoich firm, a prezentowane tam rozwiązania wskazują kierunki, w jakich będzie rozwijał się światowy handel detaliczny.