Reklama w Internecie rośnie na potęgę, modele paywall nadal budzą kontrowersje

18.03.2022

Mimo że reklama internetowa staje się coraz ważniejsza i bardziej lukratywna, użytkownicy często nadal omijają szerokim łukiem modele paywall.

Rynek cyfrowej reklamy display rośnie bezustannie. W ubiegłym roku segment ten odnotował wzrost o prawie 1/4, a konkretnie o ponad 1 mld euro. Tak wynika z danych rynkowych Online-Vermarkterkreis (OVK). W 2021 roku tylko w Niemczech dzięki cyfrowej reklamie display obrócono 5,12 mld euro. Według t3n katalizatorem okazała się zwłaszcza pandemia koronawirusa. Jedną z największych sił napędowych rynku reklamy internetowej jest reklama programmatic, czyli w pełni zautomatyzowane i zindywidualizowane kupowanie i sprzedawanie powierzchni reklamowej w czasie rzeczywistym. Jego udział w całkowitych przychodach z reklam wzrósł do 70% – ponad 4 mld euro.

Można założyć, że wzrost ten utrzyma się na tak wysokim poziomie również w przyszłości: „Specjalne efekty pandemii nieco osłabną, ale budżety reklamowe nadal będą przesuwane do obszaru cyfrowego”. OVK przewiduje, że rynek cyfrowej reklamy display wzrośnie o 11,8% do ponad 5,7 mld euro w 2022 roku” – mówi Rasmus Giese (United Internet Media), przewodniczący OVK. Na reklamę wizualną wydaje się dużo pieniędzy, zwłaszcza w sektorach gospodarki, takich jak: usługi, handel i motoryzacja.


Unika się płatnych ścian

Jednak w przypadku płatnych treści sytuacja wygląda inaczej. Jeśli chodzi o gotowość do płacenia za treści redakcyjne, użytkownicy sieci są bardzo niechętni. Tylko 21% użytkowników korzysta z płatnych treści, przy czym odsetek ten jest szczególnie wysoki wśród mężczyzn (63%). Klienci płacą głównie za prenumeratę płatnych gazet elektronicznych lub czasopism elektronicznych, a następnie za płatny dostęp do portali informacyjnych. Na trzecim miejscu plasują się płatne podcasty. Podczas gdy płatne oferty czasopism elektronicznych przemawiają głównie do starszych użytkowników powyżej 50 roku życia, odpowiadające im podcasty są konsumowane głównie przez młodą grupę docelową.

37% użytkowników uważa, że treści informacyjne powinny być zawsze bezpłatne. Jeśli użytkownicy nie płacą, świadczeniodawcy muszą rozważyć alternatywne źródła dochodu. 2/3 użytkowników byłoby skłonnych zgodzić się na obowiązkowe pliki cookie na stronie internetowej zamiast modelu płatności. 54% wyobraża sobie obowiązkową rejestrację. „Badanie pokazuje, że przychody z reklam są nadal niezbędne do finansowania treści dziennikarskich w Internecie” – podsumowuje t3n.