piątek, 19 lipca, 2024

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (EPR) w Hiszpanii – Ważne informacje dla polskich sprzedawców internetowych na Amazon.es

8.12.2023

Jako polski sprzedawca internetowy działający na Amazon.es w Hiszpanii, musisz zmierzyć się z nowymi wyzwaniami związanymi z przestrzeganiem przepisów. Hiszpania wprowadziła szczegółowe wymogi dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (EPR) dla opakowań. Prawdopodobnie już otrzymałeś powiadomienie od Amazon, że do 31 grudnia 2023 roku musisz przedstawić dowód na przestrzeganie tych przepisów w formie ważnego numeru rejestracyjnego.


Istotne zmiany i terminy

  • Automatyczna rejestracja w serwisie Amazon: Jeśli do końca roku nie wprowadzisz w koncie sprzedawcy wymaganego dowodu, zostaniesz automatycznie zarejestrowany w usłudze „Płatność w Twoim Imieniu” Amazona. Amazon będzie wówczas odpowiadał za opłacanie Twoich opłat środowiskowych i obciążał kosztami konto sprzedawcy.
  • Struktura kosztów usługi: Oprócz opłat środowiskowych naliczana jest roczna opłata za usługę w wysokości 24,99 € oraz dodatkowe 3% od opłat środowiskowych, netto.
  • Przygotowanie i przekazywanie raportów: Amazon przygotuje raporty dotyczące Twoich sprzedaży i obliczy Twoje wkłady środowiskowe na podstawie danych sprzedażowych i produktowych, które są istotne dla EPR.


Prawo dotyczące opakowań w Hiszpanii

Królewskie Dekrety 1055/2022 i Ustawa 7/2022 nakładają na firmy dostarczające produkty trafiające do prywatnych gospodarstw domowych w Hiszpanii obowiązek przestrzegania specjalnych wymogów dotyczących cyklu życia opakowań. Obejmuje to między innymi obowiązek projektowania bardziej zrównoważonych opakowań i promowania ich recyklingu.

Samodzielne uzyskanie wymaganego numeru rejestracyjnego

  1. Hiszpański numer podatkowy (NIF): Najpierw należy złożyć wniosek o NIF za pośrednictwem hiszpańskiego konsulatu lub ambasady.
  2. Pełnomocnictwo i rejestracja: Należy wyznaczyć pełnomocnika w Hiszpanii przez portal REA. Pełnomocnik ten następnie wyznacza odpowiednią organizację Producer Responsibility Organization na stronie hiszpańskiego Ministerstwa ds. Ekologicznych Zmian i Wyzwań Demograficznych oraz w rejestrze producentów MITEGO.

Alternatywa: Usługa EPR od Amazona

  • Kompleksowe rozwiązanie zgodności: Usługa EPR od Amazona oferuje kompleksowe rozwiązanie, które eliminuje potrzebę rejestracji, ubiegania się o NIF oraz wyznaczania pełnomocnika.
  • Koszty: Dla opakowań w Hiszpanii ceny w pierwszym roku wynoszą 438,00 €. Cennik znajdziesz tutaj.


Podsumowanie

Zapewniając zgodność z przepisami EPR, nie tylko unikasz ryzyka deaktywacji Twoich ofert na Amazonie, ale także przyczyniasz się do ochrony środowiska poprzez promowanie bardziej zrównoważonych praktyk opakowaniowych. Pamiętaj, że przestrzeganie tych przepisów jest nie tylko obowiązkiem, ale także ważnym krokiem w kierunku bardziej odpowiedzialnego handlu. Bądź na bieżąco z ciągle aktualizowanymi przepisami dotyczącymi zgodności, aby bezproblemowo kontynuować swoją działalność na Amazon.es.

Decyzja o skorzystaniu z usługi EPR Amazon, czy zatrudnieniu zewnętrznego dostawcy zależy od różnych czynników. Usługa EPR w Amazon jest droższa, ale oszczędza wiele biurokratycznych kłopotów. Zewnętrzni dostawcy mogą z drugiej strony być w stanie odpowiedzieć na bardziej specyficzne pytania, ale mogą być związani z wyższymi kosztami.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na usługę Amazon, czy też zewnętrznego dostawcę, kluczowe jest, aby zrozumieć wymagania i działać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Twoja zdolność do dostosowania się do tych zmieniających się regulacji będzie miała bezpośredni wpływ na sukces Twojego biznesu na rynku hiszpańskim.

Podsumowując, rozszerzona odpowiedzialność producenta w Hiszpanii jest kluczowym aspektem prowadzenia działalności handlowej, a zrozumienie i przestrzeganie tych zasad jest niezbędne dla zapewnienia płynności operacji i długoterminowego sukcesu Twojego biznesu na Amazon.es.