Social i Livestream-Shopping: Opóźniony start TikTok Shop oraz nowe plany Zary w Europie

5.06.2024

South China Morning Post informowało w maju, że TikTok Shop miał zostać uruchomiony w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Francji i Meksyku latem tego roku. Pierwotny start planowano na lipiec, a TikTok zaczął zapraszać sprzedawców do testowania wersji beta przed oficjalnym uruchomieniem.

Przypuszcza się jednak, że ByteDance w obliczu większego nacisku regulacyjnego w Europie, zwłaszcza ze strony Digital Services Act (DSA) i Digital Markets Act (DMA), skupia się teraz na rynku amerykańskim. Firma dąży do stania się „niezbędnym” elementem gospodarki USA, co miałoby utrudnić ewentualny zakaz działania TikTok w tym kraju. TikTok niedawno opublikował kilka badań, które pokazują znaczący wpływ platformy na gospodarkę USA. Podobne badania dotyczące Niemiec szacują, że TikTok przyczynia się do niemieckiego PKB na około 1,5 miliarda euro.


Historia i globalny zasięg TikTok Shop

TikTok Shop został po raz pierwszy uruchomiony w 2021 roku w Wielkiej Brytanii i Indonezji, a w 2022 roku w kolejnych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie TikTok Shop działa w USA, Wielkiej Brytanii, Malezji, Wietnamie, Filipinach, Singapurze, Indonezji i Tajlandii.

W USA TikTok Shop odniósł znaczne sukcesy, zmieniając krajobraz e-commerce. Pod koniec 2023 roku TikTok miał ponad 500 000 sprzedawców na TikTok Shop, co stanowiło dwukrotny wzrost w ciągu trzech miesięcy. Na całym świecie TikTok miał do grudnia 2023 roku ponad 15 milionów sprzedawców, a firma dąży do osiągnięcia wartości brutto towarów (GMV) w wysokości 50 miliardów dolarów w 2024 roku.


Wyzwania i ryzyko

TikTok i jego właściciel, ByteDance, stoją przed ryzykiem zakazu działania w USA, co stanowi dla firmy ogromne wyzwanie. ByteDance złożył pozew w sądzie w Dystrykcie Kolumbii, aby zablokować ustawę zatwierdzoną przez Senat USA, która umożliwiłaby krajowy zakaz działania platformy, jeśli ByteDance nie sprzeda TikTok. Wstrzymanie wprowadzenia TikTok Shop w Europie może być strategią firmy, aby skupić się na rynku amerykańskim, jednocześnie stawiając czoła rosnącej presji regulacyjnej w Europie.


Jak sprzedawać na TikTok Shop?

TikTok Shop to nowa funkcja platformy TikTok, która pozwala użytkownikom kupować produkty bezpośrednio w aplikacji, bez konieczności przechodzenia do zewnętrznych sklepów internetowych. Jest to ogromna szansa dla polskich sprzedawców, którzy chcą dotrzeć do międzynarodowego grona odbiorców, w szczególności na rynku brytyjskim.


Wymagania dla sprzedawców na TikTok Shop

Aby sprzedawać produkty na TikTok Shop w Wielkiej Brytanii, sprzedawcy muszą spełnić określone wymagania w zależności od tego, czy są osobami indywidualnymi, czy firmami:

1. Sprzedawcy indywidualni:

 • Muszą posiadać ważny paszport lub prawo jazdy wydane przez rząd Wielkiej Brytanii.
 • Wymagane jest podanie adresu w Wielkiej Brytanii oraz dostarczenie dowodu zamieszkania, np. wyciągu bankowego lub rachunku za media.
 • Sprzedawca musi mieć ukończone 18 lat.

2. Sprzedawcy biznesowi:

 • Firmy muszą być zarejestrowane w Wielkiej Brytanii.
 • Wszystkie firmy muszą operować z magazynu zlokalizowanego w Wielkiej Brytanii i być w stanie dostarczyć dowód adresu na żądanie TikTok Shop.
 • Firmy są odpowiedzialne za płatność VAT importowego oraz ceł przy pierwszym imporcie towarów do Wielkiej Brytanii.
 • Konieczne jest dostarczenie adresu zamieszkania w Wielkiej Brytanii oraz dowodu zamieszkania przedstawiciela firmy, który jest rezydentem Wielkiej Brytanii.
 • Wszystkie Certyfikaty Rejestracji muszą być autentyczne i wydane przez odpowiednie władze Wielkiej Brytanii.

Proces aplikacji obejmuje:

 • Podanie dokładnych danych osobowych lub firmowych, w tym imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu, adresu e-mail i innych wymaganych informacji.
 • Weryfikację tożsamości przez dostarczenie kopii dokumentów tożsamości oraz dodatkowych dokumentów potwierdzających adres zamieszkania.
 • Dla firm konieczne jest dostarczenie dodatkowych dokumentów, takich jak certyfikaty rejestracyjne firmy oraz dowody na to, że magazyn operacyjny znajduje się w Wielkiej Brytanii.


Szanse dla polskich sprzedawców

1. Dostęp do dużej bazy użytkowników: TikTok ma ponad 1,67 miliarda użytkowników na całym świecie, co stanowi ogromny potencjał sprzedażowy.

2. Bezpośrednia sprzedaż w aplikacji: TikTok Shop umożliwia sprzedaż bezpośrednio w aplikacji, co upraszcza proces zakupowy i może zwiększyć konwersje.

3. Innowacyjne narzędzia marketingowe: TikTok oferuje różne narzędzia marketingowe, takie jak reklamy wideo, kampanie z influencerami oraz wyzwania hashtagowe, które mogą zwiększyć zaangażowanie i sprzedaż.

4. Rosnący rynek social commerce: Przewiduje się, że sprzedaż social commerce w USA osiągnie 67,32 miliarda dolarów w 2024 roku, a w Chinach 500 miliardów dolarów, co pokazuje dynamiczny rozwój tego segmentu rynku.

TikTok Shop oferuje polskim sprzedawcom wyjątkową szansę na wejście na międzynarodowe rynki, w szczególności do Wielkiej Brytanii. Aby skorzystać z tej okazji, sprzedawcy muszą spełnić określone wymagania dotyczące rejestracji i weryfikacji. Dzięki innowacyjnym narzędziom marketingowym i dostępowi do ogromnej bazy użytkowników, TikTok Shop może stać się kluczowym kanałem sprzedaży dla polskich firm chcących rozwijać swoje działalności na rynkach zagranicznych.


Po sukcesie w Chinach: Zara wprowadza Livestream-Shopping do Europy i USA

Zara, marka należąca do Inditex, planuje wprowadzić format livestream-shopping po udanym debiucie w Chinach do Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i USA. Według informacji Reuters, od sierpnia do października tego roku, transmisje na żywo będą dostępne na aplikacji Zara i stronie internetowej. Ten krok ma na celu przyciągnięcie zachodnich klientów do formatu, który zdobył już dużą popularność w Chinach.


Sukces w Chinach

Od listopada w Chinach odbywają się cotygodniowe pięciogodzinne transmisje na żywo na Douyin, chińskiej wersji TikTok. Pokazy te prezentują chińskie modelki w ubraniach Zara, w połączeniu ze scenami z wybiegów i „backstage’owymi” ujęciami makijażu, tworząc atrakcyjną i nienachalną atmosferę zakupową.


Plan wprowadzenia na zachodnie rynki

W zachodnich rynkach Zara planuje krótsze, bardziej rozrywkowe pokazy trwające od 45 minut do godziny. Programy będą skupiać się na wybranych kolekcjach Zara-Women i będą prowadzone przez dwie znane osobistości ze świata mody. Zara zamierza kontrolować estetykę transmisji, jednocześnie promując interakcję z widzami.


Inwestycje i oczekiwania

Inditex nie ujawnia dokładnych kwot inwestycji w nowy format, ale dysponuje rezerwą gotówkową w wysokości 11 miliardów euro. To pozwala firmie eksperymentować z nowymi metodami sprzedaży, nawet jeśli sukces nie jest gwarantowany. Powodzenie livestream-shoppingu będzie oceniane nie tylko na podstawie natychmiastowych wyników sprzedaży, ale także wskaźników zaangażowania, postrzegania marki i długoterminowego wpływu na jej wizerunek.


Podsumowanie

 1. Strategiczna koncentracja na USA: ByteDance zdecydował się opóźnić wprowadzenie TikTok Shop w Europie, aby skoncentrować zasoby na rynku amerykańskim. Ta decyzja jest podyktowana ryzykiem zakazu działania platformy w USA, co mogłoby znacząco wpłynąć na globalne operacje firmy.
 2. Regulacyjne wyzwania w Europie: Wzmożona presja regulacyjna ze strony Digital Services Act (DSA) i Digital Markets Act (DMA) również przyczyniła się do decyzji o przesunięciu ekspansji na rynki europejskie.
 3. Potencjalny wpływ ekonomiczny: Badania wskazują na znaczący wpływ TikTok na gospodarki krajów, co może być argumentem w negocjacjach regulacyjnych i politycznych, zwłaszcza w USA.
 4. Adaptacja sprawdzonego modelu: Zara planuje wprowadzić livestream-shopping na rynki europejskie i amerykańskie po sukcesie tego formatu w Chinach. Firma zamierza adaptować sprawdzony model do lokalnych rynków, co może zwiększyć zaangażowanie klientów i poprawić wyniki sprzedaży.
 5. Innowacyjny format sprzedaży: Transmisje na żywo prowadzone w stylu „show” mają na celu nie tylko sprzedaż produktów, ale także budowanie wizerunku marki i poprawę doświadczeń klientów.
 6. Wykorzystanie własnych zasobów: Dzięki solidnym zasobom finansowym, Zara może inwestować w nowatorskie formaty sprzedaży, testując je na nowych rynkach bez obawy o natychmiastowy zwrot z inwestycji.

ByteDance, właściciel TikTok, podjął decyzję o przesunięciu wprowadzenia TikTok Shop w kluczowych europejskich rynkach, aby skoncentrować się na rynku amerykańskim. Decyzja ta wynika z ryzyka zakazu działalności TikTok w USA oraz wzmożonej presji regulacyjnej w Europie. Firma dąży do pokazania, że TikTok jest istotnym elementem gospodarki, co ma na celu złagodzenie potencjalnych sankcji i utrzymanie obecności na kluczowych rynkach.

Zara planuje wprowadzenie formatu livestream-shopping do Europy i USA po sukcesie w Chinach. Transmisje na żywo, prezentowane w eleganckim i stylowym formacie, mają na celu przyciągnięcie klientów oraz wzmocnienie wizerunku marki. Dzięki solidnym zasobom finansowym, Zara może pozwolić sobie na eksperymentowanie z nowymi formatami sprzedaży, co może przynieść korzyści w długim okresie, poprawiając zaangażowanie klientów i wzmacniając pozycję marki na rynku.