Sztuczna inteligencja w recenzjach produktów: Chatboty piszą recenzje w ramach programu Amazon Vine!

2.05.2023

Sztuczna inteligencja (AI) coraz mocniej zaznacza swoją obecność w naszym codziennym życiu. Najnowszym przejawem tego trendu jest wykorzystanie chatbotów AI, takich jak popularny ChatGPT, do napisania recenzji produktów sprzedawanych na Amazon.

Przegląd ofert na Amazon obejmujących różnorodne produkty – od pasów do modelowania talii, przez akumulatory samochodowe, podręczniki szkolne, aż po lusterka do fotelików samochodowych dla dzieci czy akcesoria do kontrolerów gier – coraz częściej ujawnia recenzje, które wydają się być generowane przez AI. Te najbardziej jawne zawierają zaczynają się od „Jako model języka AI”, typową odpowiedź generowaną przez ChatGPT stworzonego przez OpenAI, wraz z ogólnymi opisami produktu.


AI w programie Amazon Vine

Co ciekawe, niektóre z tych recenzji zostały dodane przez członków programu Amazon Vine, uruchomionego w 2007 roku. Program ten „wybiera najbardziej wnikliwych recenzentów”, którzy w zamian za swoją „szczerą opinię” otrzymują darmowe produkty. Recenzje od tych członków często oznaczone są jako „Recenzja Amazon Vine” lub „Głos Vine”.

Amazon podkreśla, że zakazuje nadużywania recenzji, w tym oferowania bodźców, takich jak karty podarunkowe, za napisanie pozytywnych recenzji. Firma ma zasady, których naruszenie skutkuje zawieszeniem lub zablokowaniem konta użytkownika na platformie.


Walka z fałszywymi recenzjami

Fałszywe recenzje od dawna stanowią problem dla Amazon i innych platform e-commerce. Wiele firm w odpowiedzi na to zwraca się do połączenia moderatorów – ludzi i automatycznych narzędzi, aby je wyeliminować.

Amazon niedawno wniósł pozwy przeciwko brokerom fałszywych recenzji i odwołał się do platform społecznościowych, takich jak Meta, aby pomóc w wyeliminowaniu fałszywych recenzji, które można kupić i sprzedawać w grupach na Facebooku i czatach Telegrama.
Pozytywne i negatywne strony AI w recenzjach

Pojawienie się ChatGPT i innych chatbotów AI może ułatwić nieuczciwym podmiotom generowanie fałszywych recenzji. Sprzedawcy zewnętrzni na Amazon już korzystają z tego narzędzia do tworzenia opisów produktów i chwytliwych tytułów, a także tekstu marketingowego. Niektórzy autorzy zwracają się również do ChatGPT, aby napisać e-booki publikowane w sklepie Amazon Kindle, jak podaje Reuters.

Pomimo potencjalnych problemów wynikających z fałszywych recenzji generowanych przez AI, technologia ta może również przynieść wiele korzyści. Dla osób, które mają trudności z wyrażeniem swoich myśli na piśmie, chatboty AI mogą pomóc uformułować recenzje, które są jasne, zrozumiałe i pomocne dla innych konsumentów.


AI – przyszłość e-commerce?

Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja ma potencjał do zrewolucjonizowania wielu aspektów naszego życia, w tym sposobu, w jaki piszemy recenzje online. Kluczem do skutecznego wykorzystania tej technologii jest zachowanie równowagi między korzyściami, jakie przynosi, a ryzykiem nadużyć.

W tym kontekście, zarówno platformy e-commerce, jak i klienci, powinni być świadomi możliwości, jakie oferuje AI, ale także korzystać z tych narzędzi w sposób świadomy, pamiętając o etyce i autentyczności. To, jak dobrze poradzimy sobie z tym wyzwaniem, zdecyduje o tym, jakie miejsce zajmie AI w przyszłości e-commerce i innych sektorach.

W erze cyfrowej, gdzie sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej powszechna, ważne jest, abyśmy świadomie i odpowiedzialnie korzystali z jej możliwości. W przypadku recenzji produktów, chatboty AI mogą stanowić cenne narzędzie dla osób, które mają trudności z pisaniem, ale mogą również stać się narzędziem nadużyć. Dlatego kluczowe jest rozwijanie tych technologii z uwzględnieniem etyki i autentyczności, aby zapewnić zaufanie konsumentów do recenzji online.


Więcej o ChatGPT oraz AI w e-commerce przeczytasz w dziale Technologia.