Temu, Shein czy AliExpress – czego możemy się od ich sukcesu nauczyć?

22.05.2024

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój platform handlowych oferujących towary z Azji, takich jak Temu, Shein czy AliExpress. Analiza rynku przeprowadzona przez ECC KÖLN w raporcie „Trend Check Handel” pokazuje, że te platformy zyskują na popularności dzięki atrakcyjnym cenom, szerokiej gamie produktów oraz elementom rozrywki. Jednak kwestie jakości, zaufania i wiarygodności pozostawiają wiele do życzenia, co stawia przed właścicielami sklepów internetowych pytanie, jak przenieść pozytywne doświadczenia z tych platform do własnych biznesów, jednocześnie działając zgodnie z prawem.


Rosnąca popularność platform z Azji

Dynamika wzrostu

Jak wynika z raportu ECC KÖLN, niemal wszyscy konsumenci (91%) są obecnie świadomi istnienia platform oferujących towary z Azji, a 43% z nich korzysta z tych usług. Szczególnie młodsza grupa wiekowa (18-29 lat) jest aktywna w tym segmencie – aż 51% z nich robi zakupy na tych platformach. Temu i Shein są liderami wzrostu: Temu potroiło swoją liczbę klientów, podczas gdy Shein podwoiło częstotliwość zamówień. Te dane pokazują, że te platformy zyskały dużą popularność w krótkim czasie.


Główne czynniki sukcesu

Kluczowymi czynnikami sukcesu platform takich jak Temu i Shein są:

 • Atrakcyjne ceny: 65% użytkowników wybiera te platformy w poszukiwaniu okazji cenowych.
 • Szeroka gama produktów: 72% konsumentów docenia dużą różnorodność dostępnych towarów.
 • Elementy rozrywki: Młodsi konsumenci (53%) są skłonni dokonywać zakupów pod wpływem gamifikacji, takiej jak koła fortuny czy kupony rabatowe.


Wyzwania związane z jakością i zaufaniem

Problemy z jakością i bezpieczeństwem

Mimo że platformy z Azji przyciągają klientów niskimi cenami i dużym wyborem produktów, ich reputacja w zakresie jakości i zaufania jest znacznie gorsza. Konsumenci często podają w wątpliwość autentyczność rabatów (25%) oraz czują się manipulowani przez te platformy (51%). Dodatkowo, jedynie 16% użytkowników jest przekonanych o bezpieczeństwie swoich danych, a tylko 24% kupuje na tych platformach bez obaw.Zaufanie do tradycyjnych dostawców

Tradycyjne platformy takie jak Amazon, Otto czy Zalando nadal cieszą się większym zaufaniem konsumentów. Aż 63% klientów ma wyższe oczekiwania wobec procesu zakupowego na Amazonie niż na platformach z Azji. Kluczowymi zaletami są tutaj:

 • Bezpieczeństwo danych: Amazon i podobne platformy są postrzegane jako bardziej bezpieczne.
 • Niezawodność dostaw: Konsumenci cenią sobie szybkie i pewne dostawy.
 • Łatwość wyszukiwania produktów: Intuicyjne wyszukiwanie produktów zwiększa satysfakcję z zakupów.


Przeniesienie doświadczeń do własnego sklepu

Kluczowe elementy do zaimplementowania

Właściciele sklepów internetowych mogą wiele nauczyć się od azjatyckich platform, zwłaszcza w zakresie atrakcyjności cenowej i gamifikacji. Oto kilka strategii, które mogą być zastosowane:

 1. Atrakcyjne oferty i rabaty:
  • Regularne promocje i okazje mogą przyciągnąć większą liczbę klientów.
  • Transparentność w komunikacji rabatów pomoże budować zaufanie.
 2. Gamifikacja:
  • Implementacja elementów rozrywkowych, takich jak koła fortuny, loterie czy gry, może zwiększyć zaangażowanie klientów.
  • Wprowadzenie programów lojalnościowych z nagrodami za zakupy.
 3. Szeroki asortyment:
  • Zróżnicowana oferta produktów z różnych kategorii może przyciągnąć szeroką grupę klientów.
  • Unikalne produkty, niedostępne w innych sklepach, mogą stanowić dodatkowy atut.Wyzwania i ryzyka

 1. Zgodność z prawem:
  • Przed wprowadzeniem jakichkolwiek nowych elementów do sklepu, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie handlowym.
  • Przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony konsumenta, w tym prawa do zwrotu towaru i ochrony danych osobowych, jest kluczowe.
 2. Jakość produktów:
  • Niska jakość produktów może zniweczyć wszystkie wysiłki marketingowe. Warto inwestować w jakość i rzetelność oferowanych towarów.
  • Transparentność w opisie produktów i system ocen mogą pomóc w budowaniu zaufania.
 3. Zarządzanie danymi:
  • Ochrona danych osobowych klientów jest priorytetem. Należy stosować się do RODO i innych obowiązujących przepisów.
  • Inwestowanie w bezpieczne systemy płatności i ochrony danych.


Przyszłość handlu internetowego

Wpływ na rynek

Obserwowany trend wzrostu popularności platform z Azji prawdopodobnie wpłynie na całą branżę e-commerce. Tradycyjne sklepy będą musiały dostosować swoje strategie, aby konkurować z niskimi cenami i innowacyjnymi podejściami do marketingu i gamifikacji.


Dostosowanie do zmian

 • Inwestowanie w technologię
  Automatyzacja procesów, lepsze zarządzanie danymi i wykorzystanie AI mogą poprawić efektywność operacyjną.
 • Zrównoważony rozwój
  Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na zrównoważony rozwój. Inwestowanie w ekologiczne produkty i transparentność w zakresie śladu węglowego może przynieść korzyści w dłuższej perspektywie.

Temu, Shein i AliExpress osiągnęły imponujący sukces na globalnym rynku e-commerce dzięki kilku kluczowym strategiom, które mogą stanowić inspirację dla właścicieli innych sklepów internetowych. Przede wszystkim, te platformy zrozumiały, jak istotnym czynnikiem jest cena dla współczesnych konsumentów. Oferując regularne promocje, agresywne rabaty oraz wyjątkowo niskie ceny, skutecznie przyciągają szeroką grupę klientów poszukujących okazji. Kolejnym kluczowym elementem ich sukcesu jest szeroka gama produktów dostępnych na ich platformach.

Dzięki różnorodności asortymentu, od odzieży po elektronikę, platformy te zaspokajają potrzeby różnych grup demograficznych, co zwiększa prawdopodobieństwo dokonania zakupu przez odwiedzających. Ponadto, innowacyjne podejście do marketingu, wykorzystujące gamifikację i elementy rozrywki, takie jak koła fortuny, loterie i kupony rabatowe, angażuje użytkowników i zachęca do częstszego odwiedzania strony.

Skuteczna obecność w mediach społecznościowych, która umożliwia stałe przypominanie konsumentom o ich ofercie, również odgrywa kluczową rolę. Mimo problemów z jakością produktów i zaufaniem konsumentów, Temu, Shein i AliExpress pokazały, że innowacyjne i dobrze przemyślane strategie marketingowe mogą przynieść znaczące rezultaty. Właściciele sklepów internetowych mogą zainspirować się tymi strategiami, aby zwiększyć swoją konkurencyjność, dbając jednocześnie o poprawę jakości oferowanych produktów oraz budowanie trwałego zaufania wśród swoich klientów.


Ryzyka związane z efektywnymi działaniami marketingowymi

Skuteczne strategie marketingowe stosowane przez platformy takie jak Temu, Shein i AliExpress niosą za sobą także pewne ryzyka, szczególnie jeśli chodzi o zgodność z przepisami prawa. Ostatnie działania niemieckiego Verbraucherzentrale Bundesverband (VZBV) wobec Temu pokazują, jak poważne mogą być konsekwencje nieprzestrzegania norm prawnych i etycznych w handlu online. Temu, znane z charakterystycznych, pomarańczowych paczek i wyjątkowo niskich cen, zostało oskarżone o naruszenia niemieckiego prawa ochrony konsumentów, co doprowadziło do wystosowania formalnego upomnienia (Abmahnung). Zarzuty dotyczyły m.in. niejasnych informacji o rabatach, manipulacyjnych elementów wizualnych oraz wprowadzających w błąd informacji dotyczących śladu węglowego, tożsamości sprzedawców i autentyczności opinii użytkowników.

Te problemy wskazują na istotne braki w przestrzeganiu zasad uczciwego handlu i transparentności, co jest kluczowe w budowaniu zaufania między konsumentami a platformami e-commerce. Upomnienie przez VZBV jest wyraźnym sygnałem, że firmy muszą przestrzegać rygorystycznych regulacji, aby chronić konsumentów i utrzymać swoją wiarygodność na rynku. Chociaż kreatywne i agresywne strategie marketingowe mogą przynieść krótkoterminowe zyski, to długoterminowy sukces zależy od przestrzegania prawa i utrzymania etycznych praktyk biznesowych. Właściciele sklepów internetowych muszą zatem balansować między innowacyjnością a zgodnością z przepisami, aby uniknąć poważnych konsekwencji prawnych i reputacyjnych. Alternatywnie, mogą zdecydować się na ryzyko, jak to zrobiły niektóre chińskie platformy, ale muszą być świadomi potencjalnych konsekwencji takich działań.


E-handel w obliczu regulacji

Dynamicznie rozwijający się sektor e-handlu przyciąga nie tylko konsumentów, ale także uwagę regulatorów, co stawia przed przedsiębiorcami dodatkowe wyzwania. Przykład Temu, które znalazło się pod ostrzałem niemieckiego Verbraucherzentrale Bundesverband (VZBV) z powodu niezgodnych z prawem praktyk marketingowych, pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie lokalnych regulacji. Federalne Stowarzyszenie Centrów Konsumenckich zarzuciło Temu m.in. stosowanie manipulacyjnych elementów projektowania stron internetowych (tzw. dark patterns), niejasne oznaczenia rabatów oraz fałszywe informacje o śladzie węglowym i autentyczności opinii użytkowników. Takie działania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, a także znacznego uszczerbku na reputacji firmy.


Skutki naruszeń i dalsze kroki

W odpowiedzi na zarzuty VZBV, Temu zobowiązało się do poprawy swoich praktyk, unikając dalszych działań sądowych poprzez podpisanie deklaracji o zaniechaniu naruszenia praw (Unterlassungserklärung). Jednakże, firma pozostaje pod ścisłym nadzorem niemieckich regulatorów, a każde kolejne naruszenie może skutkować nałożeniem surowych kar finansowych oraz dalszym pogorszeniem reputacji na rynku. Szybka reakcja Temu i zobowiązanie do przestrzegania prawa pokazuje, jak ważne jest utrzymanie dobrych relacji z konsumentami oraz dostosowanie się do lokalnych regulacji.


Abmahnung i Unterlassungserklärung w niemieckim prawie

W niemieckim systemie prawnym mechanizmy takie jak Abmahnung (upomnienie) i Unterlassungserklärung (deklaracja o zaniechaniu naruszenia praw) pełnią kluczową rolę w utrzymaniu uczciwości i przejrzystości na rynku. Abmahnung to formalne upomnienie wysyłane przez organizacje ochrony konsumentów, konkurentów lub inne zainteresowane strony, mające na celu szybkie rozwiązanie sporu bez angażowania sądu. Unterlassungserklärung to zobowiązanie firmy do zaprzestania działań uznanych za naruszające prawo, co może pomóc uniknąć dalszych kroków prawnych. Nieprzestrzeganie warunków zawartych w tej deklaracji może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych.


Reakcje rynku i konsumentów

Kontrowersje wokół Temu wywołały szeroką dyskusję na temat etyki w e-commerce oraz potrzeby lepszej ochrony konsumentów. Mimo to, firma nadal cieszy się popularnością wśród niemieckich klientów, co pokazuje złożoność relacji między ceną a percepcją etycznych praktyk biznesowych. Przypadek Temu w Niemczech rzuca światło na rosnące napięcie między globalnymi aspiracjami platform e-commerce a lokalnymi przepisami ochrony konsumentów, stanowiąc przestrogę dla innych firm działających w tej branży o konieczności przestrzegania lokalnych praw i oczekiwań społecznych.


Rekomendacje dla właścicieli sklepów internetowych

Właściciele sklepów internetowych mogą nauczyć się wiele od sukcesu Temu, Shein i AliExpress, ale muszą również być świadomi ryzyk związanych z agresywnymi działaniami marketingowymi. Kluczowe jest balansowanie między innowacyjnością a zgodnością z przepisami prawa, aby uniknąć poważnych konsekwencji prawnych i reputacyjnych. Inwestowanie w transparentność, jakość produktów oraz ochronę danych konsumentów jest niezbędne dla budowania długoterminowego zaufania i sukcesu na rynku e-commerce. Przy odpowiednim podejściu i świadomości prawnych obowiązków, właściciele sklepów mogą skutecznie konkurować na dynamicznie rozwijającym się rynku, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo i satysfakcję swoich klientów.