Uwaga na upomnienia za brak aktywnego linku do platformy ODR! FAQ

Ostatnia aktualizacja 01.12.2023, Nikolaj SchlickewitzSetup.pl

W ostatnich dwóch tygodniach coraz więcej sprzedawców aktywnych na niemieckim rynku otrzymuje upomnienia w związku z brakiem aktywnego linku do platformy ODR. W tym artykule wyjaśniamy czym jest platforma ODR oraz jak poprawnie umieszczać aktywny link na Amazon.de, eBay.de oraz Kaufland.de.


Co to jest platforma ODR?

Zacytujemy informacje dla konsumentów o platformie ODR (źródło)

Za pośrednictwem europejskiej platformy internetowego rozstrzygania sporów (ODR) Komisja Europejska zapewnia bezpieczniejsze i sprawiedliwsze zakupy przez Internet poprzez dostęp do narzędzi rozstrzygania sporów o wysokiej jakości. Jeżeli przebywasz w UE, Norwegii, Islandii lub Liechtensteinie, możesz skorzystać z platformy w celu znalezienia najlepszego rozwiązania swojego problemu konsumenckiego, omówienia rozwiązania twojego problemu bezpośrednio ze sprzedawcą lub zaakceptowania organu rozstrzygającego spory, który zajmie się twoją sprawą. Platforma ODR nie jest powiązana z żadnym sprzedawcą. Możesz skorzystać z platformy ODR we wszystkich językach UE, a także w języku islandzkim i norweskim.

W części platformy przeznaczonej dla sprzedawców czytamy dalej:

Za pośrednictwem europejskiej platformy internetowego rozstrzygania sporów (ODR) Komisja Europejska zapewnia bezpieczniejsze i sprawiedliwsze zakupy przez Internet poprzez dostęp do narzędzi rozstrzygania sporów o wysokiej jakości. Wszyscy internetowi sprzedawcy detaliczni i sprzedawcy w UE, Islandii, Liechtensteinie lub Norwegii są zobowiązani zapewnić łatwo dostępny link do platformy ODR oraz adres e-mail umożliwiający ODR kontakt z tobą (art. 14 rozporządzenia (UE) nr 524/2013 ). Jeżeli otrzymałeś(-aś) powiadomienie z platformy ODR, oznacza to, że konsument ma nierozwiązany problem związany z towarem lub usługą nabytymi w twoim sklepie internetowym i zdecydował się skorzystać z platformy ODR w celu znalezienia rozwiązania.


Jakie obowiązki ma sprzedawca?

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia (UE) nr 524/2013 sprzedawcy w całej Unii Europejskiej muszą poinformować konsumentów o platformie ODR wraz z „łatwo dostępnym linkiem”. Dodatkowo niemieckie orzecznictwo doprecyzowało, że link prowadzący do platformy ODR ma nie tylko być dostępny w stopce/notce prawnej/Impressum sprzedawcy, ale ma on być także aktywny, czyli „klikalny”.

W ostatnich dwóch tygodniach coraz więcej sprzedawców aktywnych na niemieckim rynku otrzymuje upomnienia w związku z brakiem aktywnego linku do platformy ODR. Niektóre z tych upomnień pochodzą z kancelarii reprezentujących rzeczywistych konkurentów, ale zwracamy uwagę na coraz częstsze próby wyłudzenia niewielkich kwot poprzez upominanie sprzedawców przez podmioty niebędące w bezpośredniej relacji konkurencyjnej.


Co zrobić, aby nie otrzymać upomnienia? Gdzie i jak umieszczać link do platformy ODR?

Na przykładzie eBay i Amazon pokażemy jak poprawnie umieszczać link do platformy ODR. W przypadku niejasności lub innych platform i sklepów internetowych, radzimy do kontaktu ze specjalistami lub prawnikiem niemieckim


Sklep internetowy

Najłatwiej jest wywiązać się z obowiązków we własnym sklepie internetowym. Wystarczy w notce prawnej obok informacji o sprzedawcy umieścić aktywny link do platformy ODR.

Die Europäische Kommission stellt eine Plattform für die außergerichtliche Online-Streitbeilegung (OS-Plattform) bereit, aufrufbar unter https://ec.europa.eu/odr


Konto Amazon

Na Amazon również stosunkowo łatwo można umieścić aktywny link do platformy ODR w informacjach o sprzedawcy.

Należy najechać myszką na Settings w Seller Central i wybrać „Your Info & Policies”.

Teraz należy wybrać „About Seller” i poniżej wypełnionego Impressum zaznaczyć przynajmniej górne pole o platformie ODR.


eBay

Najbardziej skomplikowanie jest umieszczenie linku do platformy ODR na marketplace’ – eBay.

Należy bowiem najpierw stworzyć lub skopiować poniższy kod HTML:

“OS-Plattform” zur außergerichtlichen Beilegung von verbraucherrechtlichen Streitigkeiten: <a href="https://ec.europa.eu/consumers/odr/" target="_blank">https://ec.europa.eu/consumers/odr/</a>

Następnie należy przejść do ustawień informacji o sprzedawcy: https://www.bsp.ebay.de/tax/bsi. Następnie kliknij w przycisk „Bearbeiten” i wklej powyższy kod.

Kaufland.de

Kaufland.de jest trzecim największym niemieckim marketplace i na nim również sprzedawca ma obowiązek umieszczania aktywnego linku do platformy ODR.

Należy przejść do ustawień sklepu: https://sellerportal.kaufland.de/settings/company-details/details i następnie w zakładce „Legal texts”/”Rechtstexte” umieścić kod w zakładce „Imprint”/”Impressum” pod informacjami o sprzedawcy:

Die Europäische Kommission stellt eine Plattform für die außergerichtliche Online-Streitbeilegung (OS-Plattform) bereit, aufrufbar unter [url]https://ec.europa.eu/odr[/url]

Następnie klikamy przycisk „Save”/”Speichern”.


Regularnie sprawdzaj linki na wszystkich platformach

Należy regularnie sprawdzać, czy na każdej platformie jest umieszczony i aktywny link do platformy ODR. A jeżeli już zdarzy się, że otrzymasz upomnienie, to koniecznie daj je do sprawdzenia, niczego nie podpisuj i za nic nie płać bez sprawdzenia!