W poszukiwaniu informacji pokolenie Z woli media społecznościowe od Google

19.04.2024

Nie jest tajemnicą, że pokolenie Z chętnie korzysta z mediów społecznościowych. Jednak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i inne serwisy nie służą im tylko do rozrywki i interakcji – są również źródłem odpowiedzi na różnorodne pytania. Dla osób w wieku 18-24 lata media społecznościowe są pierwszym miejscem, gdzie szukają szybkich i zrozumiałych odpowiedzi w sieci, podczas gdy wyniki wyszukiwania Google zdają się być dla nich mniej satysfakcjonujące.

Według najnowszych badań, 46% młodych ludzi rozpoczyna swoje poszukiwania w Internecie od Google, w przeciwieństwie do 58% osób z pokolenia millenialsów (w wieku 25-39 lat). „To pokazuje zmianę w preferowanych metodach wyszukiwania informacji” – informuje T3n na podstawie badania przeprowadzonego przez portal informacyjny Axios we współpracy z firmą badawczą YPulse.


TikTok na czele wyborów

Na czele platform społecznościowych, do których najczęściej sięgają młodzi ludzie, jest TikTok – 21% z nich rozpoczyna tam swoje poszukiwania. Jednak Google również zwraca uwagę na interesy pokolenia Z, oferując YouTube, równie ugruntowaną platformę mediów społecznościowych. Z tego portalu wideo korzysta 5% osób w wieku 18-24 lata jako punktu wyjścia w poszukiwaniach.

Według informacji Axios, użytkownicy oczekują od treści wideo nowych perspektyw, specjalistycznej wiedzy oraz bardziej autentycznych odpowiedzi. Z drugiej strony, wyniki wyszukiwania Google często zawierają sponsorowane treści. Google stale pracuje nad ulepszeniem swojej wyszukiwarki, by dostosować ją do potrzeb użytkowników, oferując m.in. krótkie informacje, odpowiedzi na często zadawane pytania czy opcje zakupów. Ponadto firma rozwija technologię Search Generative Experience (SGE) opartą na sztucznej inteligencji, która agreguje informacje i opinie na temat zapytań użytkowników. Czy jednak wyszukiwanie z użyciem AI będzie w przyszłości płatne – to pozostaje do zobaczenia.


Media społecznościowe coraz ważniejsze także w zakupach

Media społecznościowe zdecydowanie przyciągają użytkowników nie tylko w kontekście poszukiwania informacji. Coraz popularniejsze staje się również robienie zakupów przez te platformy, jak wykazało niedawne badanie Instytutu Badań Handlu (IFH Köln): 87% konsumentów jest otwartych na social commerce, a trzy czwarte z nich już dokonało zakupów przez te platformy. TikTok planuje rozszerzyć funkcję zakupów na Europę, a YouTube wprowadził nowe narzędzie „Collections”, które umożliwia twórcom otwarcie własnych wirtualnych sklepów na platformie.