Wstrzymano transport pomiędzy Wielką Brytanią, a Europą kontynentalną. Bożonarodzeniowe strajki w 6 magazynach Amazona w Niemczech (Aktualizacja: 23.12.2020)

21.12.2020 ( Aktualizacja: 23.12.2020)


Wstrzymano transport pomiędzy Wielką Brytanią, a Europą kontynentalną

W Wielkiej Brytanii rozprzestrzenia się obecnie nowy szczep koronawirusa. Aby zapobiec jego dalszemu roznoszeniu w kierunku Europy kontynentalnej wszystkie połączenia lotnicze, drogowe i kolejowe między Wyspami Brytyjskimi, a Europą kontynentalną zostały wstrzymane.

Dlatego też nie można zagwarantować transportu do i z Wielkiej Brytanii. Z tego powodu DHL, GLS, DPD, UPS oraz Poczta Polska zawiesiły swoje usługi dostarczenia paczek do i z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nadawcy proszeni są o nieprzekazywanie żadnych przesyłek do GLS ze skutkiem natychmiastowym i do odwołania. Dotyczy to również wysyłki z terenu Niemiec. Wyjątkiem są niektóre usługi ekspresowe – np. UPS Export Express Saver.

Kanał La Manche jest ważnym szlakiem handlowym, dziennie między Dover i Calais w szczytowych okresach, takich jak Boże Narodzenie przejeżdża około 10 tys. ciężarówek. Jak donosi Euro Tunnel, operator tunelu pod Kanałem La Manche, wkrótce może zostać ponownie dopuszczony ruch dla kierowców, którzy są w stanie udowodnić negatywny wynik testu PCR Covid przeprowadzonego w ciągu minionych 72 godzin. Szlaki morskie również są dotknięte, do południowej Irlandii zostały zawieszone dla pasażerów na 48 godzin (z wyjątkiem ciężarówek na pokładach promów do południowej Irlandii).

Będziemy śledzić ten temat i informować Was na bieżąco.

Aktualizacja 23.12.2020: Jest szansa, nad przywrócenie transportu między UE, a UK. Sprawdź tutaj w najnowszym Morning Briefing.


Bożonarodzeniowe strajki w 6 magazynach Amazona w Niemczech

Związek zawodowy Verdi wykorzystuje gorącą fazę przed świętami Bożego Narodzenia do wywierania nacisku na Amazonie. “Wraz z rozpoczęciem nocnej zmiany w poniedziałek wieczorem, pracownicy w sześciu lokalizacjach przerwali pracę. Zaplanowano, że strajki w centrach fulfillment’owych w miejscowościach: Werne, Lipsku, Rheinbergu, Koblencji i w dwóch miejscach w Bad Hersfeld potrwają do Wigilii włącznie”. Powodów do zmartwień nie powinno być, ponieważ ma on raczej charakter symboliczny: Verdi spodziewa się około 1,7 tys. strajkujących, co przy łącznej liczbie około 20 tys. pracowników w całym kraju i obecnie dodatkowych 10 tys. sezonowych, nie miałoby poważnych konsekwencji dla działania sieci logistycznej Amazona.


Niemcy: Przedstawiciele CDU żądają podatku od paczek, który ma obciążyć e-commerce i wesprzeć handel stacjonarny

Ponieważ pandemia powoduje coraz większy przepływ handlu w Internecie, a tym samym przyspiesza zanikanie stacjonarnego handlu detalicznego w miastach, niemiecka partia chadecka CDU wezwała do wprowadzenia dodatkowego podatku od paczek. Spotkało się to z ogromnym zaskoczeniem w branży: “Pobieranie specjalnego podatku od handlu internetowego ma uderzyć w Amazona, ale w rzeczywistości jest uderzeniem w twarz dla wielu tysięcy przedsiębiorstw aktywnych handlu detalicznego”, skomentował Thomas Voigt, rzecznik prasowy Grupy Otto, który jak wielu innych wypowiedział się przeciwko temu planowi. Autorzy pomysłu wykazali się ogromną niewiedzą na temat obciążeń, jakimi sprzedawcy online spotykają się na co dzień, począwszy od takiego samego opodatkowania, jak sprzedawcy stacjonarni. Dodatkowo dla wielu dotkniętych lockdown’em sprzedawców stacjonarnych, sprzedaż internetowa jest ostatnią deską ratunku i pomysł z dodatkowym podatkiem, również obciążyłby część jego beneficjentów.