piątek, 19 lipca, 2024

YouTube testuje opcję zakupów na swojej platformie. Polski handel elektroniczny: prawie 100 mld zł w 2020 roku! Lockdown w Niemczech co najmniej do 14. lutego

20.01.2021Niemiecki Amazon.de na liście “rynków podrabianych produktów i piractwa produktowego”

Niemiecki Amazon (Amazon.de) został dodany do listy “rynków podrabianych produktów i piractwa produktowego” przez Office of the United States Trade Representative (USTR). Do corocznie aktualizowanej listy, oprócz Amazon.de, również dodano: francuski, hiszpański, brytyjski i włoski Amazon. W oświadczeniu uzasadniono, że decyzja jest spowodowana łamaniem praw intelektualnych i autorskich oraz z licznymi podrabianymi produktami na tych stronach. Stwierdzono również, że informacje o sprzedawcach są “często mylące”, co utrudnia identyfikację sprzedawcy. Kolejnym zarzutem jest to, że Amazon w niewystarczającym stopniu weryfikuje sprzedawców na swoim rynku. W międzyczasie właściciele praw mają spore trudności z usuwaniem ofert podrabianych produktów – nawet jeśli są częścią amazonowego programu ochrony znaków towarowych. Amazon broni się argumentując, że robi więcej w walce z podrabianiem produktów niż jakakolwiek inna firma. To, że niektóre rynki pojawiają się teraz na liście USTR jest “kontynuacją osobistej zemsty przeciwko Amazonowi i niczym więcej jak desperacką akcją w ostatnich dniach obecnej administracji”, powiedział jeden z rzeczników Amazona. Relacje między odchodzącym prezydentem USA Donaldem Trumpem, a założycielem Amazona Jeffem Bezosem od dawna są napięte.


YouTube testuje opcję zakupów na swojej platformie

W USA Youtube obecnie testuje, jak dodać możliwość zakupów obok wyświetlanych filmów, co ma umożliwić dokonywanie zakupów podczas oglądania. Ikona została zintegrowana w lewym dolnym rogu filmów. Po kliknięciu wyświetlają się informacje o produkcie, inne powiązane filmy i opcje zakupu. Według Youtube’a, narzędzie jest obecnie w fazie testów z ograniczoną liczbą sprzedawców.


Polski handel elektroniczny: prawie 100 mld zł w 2020 r.

W ubiegłym roku w Polsce uruchomiono ok. 11 tys. nowych stron i sklepów internetowych w e-commerce. Obecnie 73% internautów w Polsce dokonuje zakupów online (dane Gemiusa dla e-Izby, wzrost o 11% w porównaniu do 2019 roku). “W 2020 r. Polacy zwiększyli wydatki na ubrania przez Internet o ponad 1,1 mln dol., do 5,7 mld dol., a prognoza na 2021 r. mówi o wzroście o ok. 1 mld dol.” – wskazuje “Rzeczpospolita”. eCommerce w Polsce składa się głównie z małych i średnich firm. Ich sprzedaż szacuje się na 100 mld zł. “Rzeczpospolita” informuje, że udział handlu elektronicznego w sprzedaży detalicznej znacznie wzrósł. Wszystkie źródła zgadzają się co do tego, że udział sprzedaży online będzie nadal wzrastał, ale nie tak szybko jak w ubiegłym roku. Oczekuje się 8% wzrostu. Dla porównania największe rynki handlu elektronicznego w Europie Zachodniej, wzrosły w 2020 r. nawet o 20%”.


Przedłużony lockdown w Niemczech

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy Landów uzgodnili dalsze środki w walce z pandemią koronawirusa. Powodem wczesnych konsultacji były wciąż wysokie, choć pozornie spadające, wskaźniki infekcji oraz rozprzestrzenianie się wysoce zakaźnych mutacji koronawirusowych. Wczoraj wieczorem przedstawiono następujące decyzje, częściowo korzystne dla handlu internetowego:

  • Lockdown zostanie przedłużony co najmniej do 14 lutego. Oznacza to, że restauracje, obiekty rekreacyjne, fryzjerzy i większa część handlu detalicznego pozostanie zamknięta.
  • Prywatne spotkania są nadal dozwolone tylko w obrębie własnego gospodarstwa domowego i z maksymalnie jedną osobą, która nie mieszka w tym gospodarstwie domowym.
  • Obowiązek noszenia masek zostanie zaostrzony: w przyszłości medyczne maski ochronne muszą być noszone w środkach transportu publicznego i w sklepach. Oprócz masek FFP2 i KN95 wystarczą również tańsze maski chirurgiczne (tzw. maski jednorazowe). Maseczki bawełniane nie są już zatem wystarczające.
  • Szkoły i przedszkola pozostaną zamknięte do 14 lutego.
  • Pomoc pomostowa III rządu federalnego ma zostać ulepszona. Rząd federalny chce uprościć wymogi dotyczące dostępu i znacznie zwiększyć maksymalne miesięczne dotacje – także dla osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą. Zwiększone mają zostać również płatności zaliczkowe.
  • Obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości zostanie zawieszony do końca kwietnia – pod warunkiem, że dane przedsiębiorstwo jest uprawnione do otrzymania pomocy i złożyło wniosek w odpowiednim czasie.