Zmieniające się preferencje metod płatności online w Niemczech: Wnioski z badania „Online Payment 2024” przeprowadzonego przez Instytut Handlu EHI

24.04.2024

Mimo wyzwań gospodarczych, PayPal nadal pozostaje najpopularniejszą metodą płatności online w Niemczech, co potwierdza najnowsze badanie „Online Payment 2024” przeprowadzone przez Instytut Handlu EHI. Wyniki badania zostały zaprezentowane podczas kongresu płatności EHI w Bonn, który zgromadził około 600 uczestników, rzucając światło na kluczowe tendencje w zachowaniach konsumentów i dynamice rynku.


PayPal na czele, mimo spadku udziałów

W 2023 roku PayPal był liderem na rynku, obsługując 27,7% transakcji online w Niemczech, chociaż zanotowano niewielki spadek z 29,6% w roku poprzednim. Spadek ten można przypisać konkretnym wyzwaniom, takim jak tymczasowe przerwy w akceptacji płatności. Radoslav Raychev, autor badania i kierownik projektu ds. płatności online i mobilnych w EHI, podkreśla, że „szybka realizacja i wygoda użytkowania PayPal nadal należą do kluczowych czynników sukcesu tej metody płatności”.


Odrodzenie tradycyjnych metod płatności

Metoda zakupu na rachunek z odroczonym terminem płatności („Rechnungskauf”) zanotowała wzrost swojego udziału, rosnąc z 23,8% do 26,7% i pozostaje popularnym wyborem, utrzymując drugą pozycję już drugi rok z rzędu. Z kolei płatności bezpośrednie zajęły trzecie miejsce, obejmując 16,7% transakcji e-commerce, co oznacza spadek z 20,9% w roku poprzednim. Karty kredytowe i międzynarodowe karty debetowe zajęły czwartą pozycję, notując niewielki spadek do 11,4%.


Rosnąca popularność zakupów ratalnych

Badanie podkreśla także znaczący wzrost popularności zakupów ratalnych („Ratenkauf”), których udział niemal podwoił się, osiągając 3,9%. Trend ten odzwierciedla rosnące preferencje konsumentów w kierunku bardziej elastycznych rozwiązań finansowych, które są szczególnie atrakcyjne dla młodszej demografii.


Innowacje w płatnościach przyszłości

Interesariusze branży uważnie obserwują kluczowych graczy, którzy mają kształtować przyszłość systemów płatniczych. Nie zaskakuje, że PayPal i Apple są postrzegane jako liderzy w ewolucji systemów płatniczych. Badanie wyróżnia także rosnące znaczenie Klarny, która zajmuje trzecie miejsce, przed Google. Co interesujące, zastosowanie aplikacji AI przez OpenAI zostało zauważone jako potencjalny obszar przyszłego rozwoju w sektorze płatności, zajmując dziesiąte miejsce.


Wpływ gospodarczy i nastroje konsumentów

Całkowity netto przychód z e-commerce w Niemczech na rok 2023 szacowany jest na 81 miliardów euro, co oznacza spadek z 85 miliardów euro w roku poprzednim. Ten spadek przypisuje się napiętej sytuacji gospodarczej i przytłumionemu nastrojowi konsumentów, co wpływa na zachowania zakupowe i wpływa na wybór metod płatności.

Jak ewoluują preferencje płatności online, tak uczestnicy rynku muszą dostosować się do zmieniających się żądań konsumentów i nacisków gospodarczych, aby utrzymać swoją aktualność w szybko zmieniającym się krajobrazie rynkowym.