Niemcy obniżają VAT od 1. lipca do 31. grudnia 2020r. Instrukcja dla eBay, Amazon, Real.de & Plentymarkets

29.06.2020, Nikolaj SchlickewitzSetup.pl

Plan jest prosty: obniżka VAT ma pomóc przedsiębiorcom i konsumentom po trudnych dla obu stron czasach pandemii spowodowanej koronawirusem. Wiadomo, że nie każdy przedsiębiorca obniży swoje ceny o wartość obniżonej stawki VAT, ale to w sumie odbije się tylko na większej marży u przedsiębiorców, co również powinno mieć pozytywny wpływ na całą gospodarkę. W każdym razie w Niemczech od 1. lipca do 31. grudnia 2020 stawki VAT zostaną obniżone następująco, co pokazujemy na jabłkowym przykładzie:

Sok jabłkowy: 16% zamiast 19% VAT

Jabłka: 5% zamiast 7% VAT

Oczywiście te stawki VAT dotyczą nie tylko jabłek, ale wszystkich produktów i usług, które wcześniej odpowiednio były oprocentowane 19% lub 7% VAT.

Działać musi teraz każdy, kto płaci w Niemczech VAT!

Zmiana w stawce VAT w Niemczech wymusi na każdym przedsiębiorcy potrzebę działania. Od 1. lipca wszystkie faktury muszą zostać wystawiane w oparciu o nową obowiązującą stawkę VAT. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców w Niemczech, jak i polskich sprzedawców, którzy dobrowolnie lub ze względu na miejsce wysyłki/magazynowania, są zobligowani do płacenia podatku VAT w Niemczech. Dotyczy to również sprzedawców korzystających z usługi Fulfillment by Amazon, czyli przechowujących swoje towary w magazynach niemieckich.

Warto również pamiętać o zobowiązaniach i stałych zleceniach za pomieszczenia biurowe, magazyny lub usługodawców w Niemczech – należy odpowiednio zmienić stałe zlecenia oraz dopilnować, czy partnerzy biznesowi płacący VAT w Niemczech zadbali o odpowiednią zmianę na swoich fakturach.

Jak zmienić stawkę VAT na niemieckich marketplace’ach?

Najłatwiej zmienić stawkę VAT za pomocą narzędzia ERP, jak np. Plentymarkets. Kilkoma “klikami” można zmienić stawkę VAT we wszystkich kanałach sprzedaży, czyli: na wszystkich aukcjach eBay.de, listingach Amazon, czy też stronach produktu we własnym sklepie.

Poniżej przedstawimy kilka sposobów na “ręczną” zmianę stawki VAT na najpopularniejszych platformach.

Jak zmienić stawki VAT na eBay.de?

Na eBay.de można ręcznie lub zbiorczo edytować stawkę VAT. Ręcznie – wchodząc w edycję aukcji (Angebot bearbeiten) i tak jak na poniższym zrzucie ekranu wpisujemy wartość stawki VAT odpowiednio 16% zamiast 19%, lub dla produktów o obniżonej stawce VAT 5% zamiast wcześniejszych 7%.

Ręczna zmiana stawki VAT w aukcji eBay

W polu MwSt. (VAT) wpisujemy wartość stawki VAT w %

Zbiorcza zmiana stawki VAT na eBay

W Verkäufer-Cockpit należy najechać na “Angebote” i kliknąć w “Aktiv”

Następnie możemy wybierać i edytować po 1000 aukcji jednocześnie

Po załadowaniu pola edycji zaznaczamy wszystkie lub wybrane aukcje haczykiem i po kliknięciu w “Felder bearbeiten” wybieramy “MwSt.”

Wybieramy “Ändern in” i ustawiamy np. 16%

O tym, że VAT został wprowadzony w aukcji świadczy informacja o zawartym w cenie produktu VAT (MwSt.). Niestety nie informuje to jednak sprzedawcy, jaka dokładnie jest stawka VAT.

Zmiana stawki VAT na Amazon

Na Amazonie sprzedawca podaje ceny brutto i Amazon automatycznie dostosuje stawkę VAT do obowiązującego prawa w danym kraju. Jeżeli sprzedawca chce obniżyć swoje ceny o odpowiednio niższe stawki VAT, będzie musiał to zrobić ręcznie, przez plik lub za pomocą systemu ERP, jak np. Plentymarkets.

Zmiana stawki VAT na Real.de

Na trzeciej największej niemieckiej platformie również sprzedawcy podają ceny brutto i marketplace samodzielnie wyświetla odpowiednią stawkę VAT. Oznacza to, że sprzedawcy nie muszą na tej platformie niczego zmieniać.

Fakturowanie, regulaminy, mailing/CRM muszą zostać dopasowane do nowych stawek VAT

Sprzedawcy korzystający z zewnętrznych programów do fakturowania lub narzędzi do mailingu i komunikacji z klientami, również muszą zadbać o odpowiednie dopasowanie ustawień przed 1.07.2020. Dotyczy to również regulaminów i automatycznych maili wysyłanych do kupujących – najlepiej sprawdzić wszystkie ustawienia, gdzie mogłaby być podawana konkretna stawka VAT.

Zmiana stawki VAT w Plentymarkets

🇩🇪 Einrichtung » Mandant (wybrać podmiot) » Standort (wybrać Niemcy) » Buchhaltung » Umsatzsteuersätze

🇬🇧 Setup » Client (wybrać podmiot) » Settings » Locations (wybrać Niemcy) » Accounting » VAT rates

PayPal Konflikte Lösen in plentymarkets

W tym miejscu można dodać nową konfigurację VAT dla Niemiec. Powyżej można zobaczyć propozycję ustawień z datami, w których będzie obowiązywała obniżona stawka VAT w Niemczech. W polu “Umsatzsteuer-ID” należy wpisać niemiecki NIP/UStID-Nr.

Jeżeli w koncie Plentymarkets jest więcej lokalizacji to w każdej z tych lokalizacji należy ustawić w powyższych ustawieniach zasady wysyłki do Niemiec i tam również należy zmienić stawkę VAT na 16%/5%: