piątek, 19 lipca, 2024

Amazon zmienia sposób rozliczania dla sprzedawców

17.06.2024

Zmiany w sposobie rozliczania usług przez Amazon budzą zrozumiałe obawy wśród sprzedawców na platformie, zwłaszcza w kontekście nadchodzącego, kluczowego dla wielu firm, okresu świątecznego. Płynność finansowa jest niezwykle ważnym aspektem prowadzenia działalności e-commerce, a opóźnienia w zwrotach VAT mogą rzeczywiście wpłynąć na zdolność sprzedawców do zarządzania zapasami i finansowania bieżących operacji.

Sprzedawcy powinni już teraz dokładnie przeanalizować swoje przepływy finansowe i przygotować się na potencjalne trudności. Ważne jest, aby zrozumieć nowe zasady rozliczeń i odpowiednio dostosować strategie finansowe, aby uniknąć nieprzewidzianych problemów z płynnością. Przedsiębiorcy mogą również rozważyć konsultację z doradcami podatkowymi, aby dokładnie zrozumieć nowe przepisy i zaplanować odpowiednie działania prewencyjne.


Na czym polegają zmiany?

Dotychczas niemieckie firmy rozliczały opłaty Amazon za pośrednictwem oddziału w Luksemburgu. W takich przypadkach stosowano tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia: ponieważ Amazon wystawiał faktury za usługi z zagranicy, sprzedawcy musieli sami obliczać i odprowadzać podatek VAT do urzędu skarbowego.

Od 1 sierpnia 2024 roku to się zmienia. Od tego dnia usługi Amazon będą rozliczane nie przez Amazon Services Europe S.à r.l. („ASE”) z siedzibą w Luksemburgu, ale przez Amazon EU S.à r.l. („AEU”) z siedzibą lokalną, w Niemczech. Amazon sformułował to następująco:

„Od 1 sierpnia 2024 roku sprzedaż na Amazon, Fulfillment by Amazon i wszystkie inne usługi Amazon Services Europe S.à r.l. („ASE”) będą świadczone przez Amazon EU S.à r.l. („AEU”). Wszystkie umowy, polityki i warunki (w tym umowy z Amazon Payments) przechodzą z ASE na AEU. Ponadto, od 1 sierpnia 2024 roku wszystkie faktury będą wystawiane przez AEU.”


Kogo dotyczy zmiana?

Zmiana dotyczy nie tylko polskich i niemieckich sprzedawców, ale także podmiotów z Belgii, Francji, Włoch, Holandii, Szwecji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W każdym z tych krajów faktury za usługi Amazon będą wystawiane przez lokalne oddziały Amazon („AEU”).


Skutki: pomniejszone o lokalny VAT wypłaty dla sprzedawców

Dlaczego to jest ważne? Ponieważ oznacza to, że przy wystawianiu faktur będą obowiązywać lokalne przepisy VAT. Dla sprzedawców z Niemiec oznacza to, że lokalny podatek VAT zostanie doliczony do usług Amazon. Innymi słowy: „Podatek VAT będzie odejmowany od opłat pobieranych przez Amazon” – wyjaśnia Amazon.

Twoja wypłata zostanie zatem pomniejszona o np. 23% kwoty w przypadku polskiego podmiotu, oraz o 19% w przypadku niemieckiego.

W efekcie faktury będą wyższe, a wypłaty od Amazon za sprzedaż będą na początku mniejsze. Zazwyczaj sprzedawcy mogą później odzyskać podatek VAT poprzez standardowe zgłoszenie VAT.


Czy sprzedawcom grożą trudności finansowe?

Istnieje jednak obawa, że niektórzy sprzedawcy mogą mieć problemy z płynnością finansową z powodu tych zmian. Problemem nie jest sam podatek, ponieważ można go odzyskać, co zazwyczaj trwa od miesiąca do półtora miesiąca.

Chociaż może to wydawać się krótkim okresem, ostrzegamy, że może to stanowić problem w płynności finansowej, zwłaszcza przed czwartym kwartałem i świętami, kiedy sprzedawcy muszą ponieść duże wydatki i z góry finansować swoje operacje. Sprzedawcy powinni więc teraz jeszcze bardziej monitorować swoją płynność finansową i przygotować się na te zmiany.


Co mogą zrobić sprzedawcy?

  • Monitorowanie płynności finansowej: Regularne sprawdzanie stanu konta i przewidywanie przyszłych wydatków.
  • Planowanie z wyprzedzeniem: Upewnienie się, że mają wystarczające rezerwy finansowe na pokrycie ewentualnych opóźnień w zwrotach VAT.
  • Konsultacje z ekspertami: Skorzystanie z porad specjalistów podatkowych i finansowych w celu optymalizacji procesów zarządzania podatkami i płynnością.

Zmiany wprowadzone przez Amazon mogą być wyzwaniem, ale odpowiednie przygotowanie i zrozumienie nowych zasad mogą pomóc sprzedawcom skutecznie zarządzać swoimi finansami i nadal rozwijać swoje biznesy na platformie.