Etsy prezentuje silne wyniki – dzięki podwyżkom opłat?

3.08.2022

Obroty Etsy wzrosły w drugim kwartale o dziesięć procent do 585 milionów dolarów. Jak podaje Der Aktionär, marketplace dla produktów handmade przekroczył tym samym oczekiwania analityków, którzy prognozowali sprzedaż na poziomie 556 milionów dolarów. Zysk na akcję powinien jeszcze bardziej cieszyć graczy giełdowych: Przy cenie 0,51 dolara jest to o całe 20 centów powyżej oczekiwań analityków. Zysk netto Etsy wzrósł o 26% do ponad 73 mln dolarów.

Marketplace dobrze rozwinął się również pod względem liczby użytkowników, co pokazuje raport kwartalny: liczba aktywnych kupujących wzrosła o cztery procent do 93,9 miliona w porównaniu z poprzednim rokiem, a jednocześnie Etsy ma na swojej platformie o 42% więcej aktywnych sprzedawców – czyli 7,4 miliona.


Wyraźna krytyka podwyżki opłat przez Etsy

Jak twierdzi CFO Etsy Rachel Glaser, dobry wynik to zasługa wyższych opłat transakcyjnych oraz dwóch przejęć Depop i Elo7. Etsy wprowadziło w kwietniu tego roku podwyżkę opłat o 30% Spotkało się to z dużym niezadowoleniem kupców: w petycji najpierw wezwali oni CEO Josha Silvermana do zaprzestania tego „pandemicznego spekulowania”. Ostatecznie petycję podpisało 70 tys. osób, a około 22 tys. sprzedawców rozpoczęło strajk, czasem wprowadzając swoje sklepy w tryb wakacyjny – najwyraźniej bezskutecznie.


Trudne otoczenie rynkowe, dobre perspektywy

Mimo dobrych danych, Etsy odczuwa spowalniający wzrost, który obecnie przetacza się przez branżę e-commerce: Sprzedaż towarów brutto zatrzymała się na poziomie trzech miliardów dolarów rok do roku, co oznacza spadek z 3,25 miliarda dolarów w poprzednim kwartale. Choć wzrost przychodów na poziomie dziesięciu procent był znacznie wyższy niż w poprzednim kwartale (5,2%), nie osiągnął poziomu z poprzedniego roku (II kwartał 2021: 23,4%; III kwartał 2021: 17,9%; IV kwartał 2021: 16,2%).

Na trzeci kwartał Etsy prognozuje obecnie przychody w wysokości od 540 do 575 milionów dolarów, co oznacza wzrost średnio o około pięć procent. Skorygowana marża operacyjna ma wynieść nieco poniżej 26% Po ogłoszeniu danych akcje Etsy wzrosły o osiem procent do ponad 100 dolarów.