piątek, 19 lipca, 2024

Amazon Pay znika z Shopify: co to oznacza dla Twojego Sklepu?

3.07.2024

Od 6 sierpnia 2024 roku integracja Amazon Pay jako zewnętrznego dostawcy płatności w Shopify nie będzie już wspierana. Oznacza to, że właściciele sklepów, którzy korzystają z tej metody płatności poza Stanami Zjednoczonymi, będą musieli znaleźć alternatywne rozwiązania.

Shopify to jedna z najbardziej popularnych platform e-commerce, umożliwiająca przedsiębiorcom na całym świecie tworzenie i zarządzanie sklepami internetowymi. Dzięki Shopify, użytkownicy mogą korzystać z różnorodnych narzędzi do zarządzania produktami, zamówieniami, płatnościami oraz analizą sprzedaży.

Amazon Pay to usługa płatności online, która umożliwia klientom dokonywanie zakupów przy użyciu danych płatniczych i adresowych zapisanych na ich koncie Amazon. Amazon Pay jest popularnym rozwiązaniem ze względu na jego wygodę, bezpieczeństwo oraz zaufanie klientów do marki Amazon.

W Stanach Zjednoczonych właściciele sklepów nadal będą mogli korzystać z Amazon Pay, ale tylko w ramach Shopify Payments. Ta zmiana oznacza, że Amazon Pay stanie się częścią zintegrowanej platformy płatniczej Shopify, co przyniesie pewne korzyści, takie jak brak dodatkowych opłat transakcyjnych za płatności realizowane przez Amazon Pay.


Popularność Amazon Pay w różnych krajach

Udział Amazon Pay na rynku w Stanach Zjednoczonych był znacznie wyższy niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Australii. Jest to zgodne z szacunkami opartymi na śledzeniu stron internetowych i używanych na nich technologiach, skupiającymi się wyłącznie na akceptacji i przetwarzaniu płatności. Należy zauważyć, że podane procenty są szacunkami z uwagi na kategoryzację. Niemniej jednak, daje to wgląd w wysokie wykorzystanie Amazon Pay w Stanach Zjednoczonych, ale także w znaczenie tej marki płatności mobilnych, na przykład w Azji. Według szacunków, ponad sześć procent sprzedawców w Japonii posiadających co najmniej jedną technologię akceptacji płatności lub przetwarzania płatności do lutego 2024 roku miało Amazon Payments na swojej stronie internetowej.

Tabela poniżej przedstawia popularność Amazon Pay w różnych krajach na podstawie liczby stron internetowych, które oferują przynajmniej jedną technologię akceptacji płatności lub przetwarzania płatności (wyłączając kryptowaluty i FX).

KrajLiczba stronUdział wszystkich stron oferujących przynajmniej jedną technologię płatności
Stany Zjednoczone1313151.16%
Niemcy196382.1%
Japonia117916.23%
Wielka Brytania93770.7%
Australia36670.37%
Francja34500.84%
Włochy32660.79%
Kanada31120.61%
Indie21310.87%
Holandia18880.59%
Hiszpania17500.66%
Szwajcaria8910.57%
Austria8741.11%
Źródło: Statista


Wnioski i rekomendacje dla właścicieli sklepów

Zmiana polityki Shopify i Amazon dotycząca obsługi Amazon Pay będzie miała istotny wpływ na właścicieli sklepów w Europie i innych regionach poza Stanami Zjednoczonymi.

Wnioski:

  1. Straty w Popularności Metody Płatności: Właściciele sklepów w Europie, korzystający z Amazon Pay, muszą przygotować się na utratę tej popularnej metody płatności.
  2. Alternatywne Metody Płatności: Konieczne będzie wprowadzenie alternatywnych metod płatności, takich jak PayPal, Stripe, Klarna, Google Pay i Apple Pay.
  3. Komunikacja z Klientami: Ważne jest, aby informować klientów o zmianach i promować nowe metody płatności, aby uniknąć spadku sprzedaży.

Rekomendacje:

  1. Testowanie Alternatywnych Rozwiązań: Przeprowadzenie testów nowych metod płatności, aby upewnić się, że działają bezproblemowo i są akceptowane przez klientów.
  2. Zachęty do Korzystania z Nowych Metod: Oferowanie rabatów lub punktów lojalnościowych za korzystanie z nowych metod płatności.
  3. Ścisła Współpraca z Dostawcami Płatności: Skontaktowanie się z dostawcami alternatywnych metod płatności w celu uzyskania wsparcia i optymalizacji integracji.


Co się stało?

Shopify dał Amazon Pay kosza w Europie. Walka o checkout trwa. Amazon Pay zniknie ze sklepów Shopify 6 sierpnia. Odpowiedź Amazon? Prośba o większe rezerwy gotówkowe od sprzedawców.

Co się tutaj naprawdę dzieje?

  1. Walka o władzę: Żadne z nich nie chciało ustąpić w negocjacjach.
  2. Taktyka negocjacyjna: Używanie sprzedawców jako karty przetargowej.
  3. Strategiczna zmiana: Shopify stawia na własne systemy płatności.

Prawdziwi przegrani? Sprzedawcy i klienci złapani w środku. To nie tylko kwestia płatności. Chodzi o kontrolę. W e-commerce, kto kontroluje checkout, kontroluje dane. A dane to władza. Podobnie jak prędkość ładowania twojej strony. Oba czynniki napędzają najlepsze wyniki konwersji (CVR).


Podsumowanie

Podsumowując, choć zmiany w obsłudze Amazon Pay w Shopify mogą wydawać się wyzwaniem, odpowiednie przygotowanie i wdrożenie nowych rozwiązań płatniczych pozwoli właścicielom sklepów na kontynuowanie działalności bez znaczących strat finansowych.

Nie spodziewamy się, aby Shopify i Amazon rozstały się na zawsze – Buy with Prime na Shopify jest zbyt dużym przedsięwzięciem, aby te dwie firmy całkowicie się rozdzieliły. Prawdopodobnie wszystko zostanie w końcu uregulowane, ale jeśli Amazon Pay jest jedyną metodą płatności w twoim sklepie na Shopify, musisz znaleźć alternatywę, aby kontynuować działalność.

Ciekawa w e-mailu powiadamiającym od Shopify jest sugestia, aby skontaktować się z pomocą techniczną Amazon, jeśli potrzebujesz więcej wsparcia. Jest to klasyczny sposób na skłonienie sprzedawców do lobbowania w cudzym imieniu. Jeśli wystarczająca liczba sprzedawców skontaktuje się z Amazon, skarżąc się na wycofanie Amazon Pay z Shopify, może Amazon coś z tym zrobi.