Najczęstsze powody kosztownych upomnień (Abmahnung)

3.12.2018

Najczęstsze powody kosztownych upomnień (Abmahnung) w listopadzie 2018

Abmahnung to praktyka w Polsce jeszcze mało znana i oznacza formalne wezwanie do zaniechania jakiegoś naruszenia. W języku polskim określana jest, jako „upomnienie” i wzywa osobę, która otrzymuje Abmahnung do zaprzestania określonych czynności. Abmahnung jest sposobem np. dla konkurencji, aby na drodze pozasądowego rozstrzygnięcia sporu formalnie wezwać zaniechania określonych działań naruszających jakiekolwiek prawo innych osób.Zgodnie z § 8 III niemieckiej ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (UWG), uprawnione do upomnienia przedsiębiorców są m.in.: izby rzemieślnicze, instytucje, zrzeszenia i związki działające na rzeczy uczciwej konkurencji i ochrony konsumentów oraz przede wszystkim – każdy inny przedsiębiorca, który działa na tym samym rynku – czyli Twój konkurent! Powodów, za które można otrzymać takie wezwanie jest bardzo wiele, bo Abmahnung jest możliwy zawsze wtedy, gdy występuje naruszenie jakiegokolwiek prawa innych osób. Abmahnung najczęściej spotyka się w związku z prawem internetowym i eCommerce.

„Mam polską firmę, to przecież jestem bezpieczna/y…” Nic bardziej mylnego!

Wezwanym może być każdy przedsiębiorca, który swoją ofertę kieruje na niemiecki rynek. Wystarczy język opisów, możliwość wysyłki, albo inne znamiona świadczące o tym, że kupującym ma być również osoba z Niemiec, aby zastosowanie znalazło w tym wypadku prawo niemieckie.

Najczęstsze powody Abmahnung w listopadzie 2018:

Kto? IDO
Koszt? Min. 235 Euro
Kogo? Ostatnio głównie sprzedawców eBay/Amazon
Powód? Brak możliwości „wejścia” w link do platformy ODR

Brak możliwości „wejścia” w link do platformy ODR jest bardzo częstym powodem Abmahnung, mimo to wielu sprzedawców nadal ten fakt ignoruje i nie umieszcza w swoim Impressum/notce prawnej klikalnego/aktywnego linku do platformy pozasądowego internetowego rozstrzygania sporów.


Kto? IDO
Koszt? Min. 235 Euro
Kogo? Właścicieli sklepów internetowych, sprzedawców eBay
Powód? Międzynarodowe koszty dostawy „na żądanie”

Podobnie, jak informacje o cenie podstawowej, czyli za litr, kg itp., konsumenci muszą zostać informowani o kilku innych rzeczach. Ostatnio sprzedawcy znów często otrzymują Abmahnung ze względu na informowanie w regulaminach dostawy, że ceny międzynarodowe za dostawę są podawane „na żądanie”. Jest to niedopuszczalne, gdyż konsument w regulaminach musi zawsze mieć możliwość znalezienia cen dostawy do wszystkich obsługiwanych krajów oraz podstawy jej obliczenia (np. jaki jest koszt dostawy dodatkowych kilogramów poza podstawową cenę wysyłki). Należy pamiętać o tym, że z tym wiąże się obowiązek informowania na stronie produktu, ile on waży. Słowem: konsument musi mieć możliwość samodzielnego oszacowania kosztów dostawy.


Kto? MH My-Musthave (kancelaria Sandhage)
Koszt? Min. 334,75 Euro
Kogo? Właścicieli sklepów internetowych, sprzedawców eBay
Powód? Określanie produktów ze sztucznej skóry „PU-Leder”

Określanie sztucznej skóry „PU-Leder” wprowadza konsumenta w błąd, bo ze skórą nie ma to wiele wspólnego. Wprowadzanie w błąd konsumentów uprawnia stosowanie Abmahnung.

Kto? IDO
Koszt? Min. 235 Euro
Kogo? Właścicieli sklepów internetowych, sprzedawców eBay
Powód? Brak cen podstawowych (cena za litr, kg)

Przy sprzedaży każdego produktu, który może być oferowany przez wielu sprzedawców w różnych ilościach, konsument musi znaleźć obok ceny brutto również informację o tym, jaka jest cena podstawowa tego produktu, czyli cena za litr lub kilogram.


Kto? IDO
Koszt? Min. 235 Euro
Kogo? Właścicieli sklepów internetowych, sprzedawców eBay, Amazon
Powód? Brak Impressum, czyli noty prawnej

Każdy, kto oferuje towary lub usługi w Internecie jest zobowiązany posiadać notę prawną/imprint, a w niej ustawowo wymagane są informacje dotyczące przedsiębiorstwa, sposobu kontaktu itp. IDO upomina za całkowity jej brak, oraz za brak poszczególnych informacji (np. brak NIPu).