PayPal wprowadza dla sprzedawców opłatę z tytułu sporu. Ważne zmiany dla sprzedawców wejdą od 30 kwietnia 2021r.

7.04.2021

Kupujący chętnie korzystają z metody płatności PayPal, co wynika między innymi z oferowanej przez serwis ochrony kupujących. W przypadku, gdy dostarczony towar różni się od zamówionego lub w ogóle nie dotarł do kupującego, może on zaangażować PayPal jako pośrednika i otworzyć spór. Daje to klientowi możliwość odzyskania pieniędzy. Ten ukłon w stronę klienta może przerodzić się jednak w koszmar dla sprzedawcy, ponieważ decyzje podejmowane przez PayPal nie zawsze są zgodne z tym, co przewiduje prawo. Ale to jeszcze nie koniec: kolejnych powodów do frustracji przysporzą sprzedawcom nowe OWH wprowadzone przez PayPal.


Opłata za decyzje podejmowane na korzyść kupujących

Na blogu PayPal czytamy, że jest to forma „zachęcenia sprzedawców do odpowiedzialnego zachowania”. Jedną z takich „zachęt” ma być tzw. opłata za spór. Jeśli sprzedawca i kupujący nie dojdą do porozumienia, a kupujący zgłosi spór, który zostanie rozstrzygnięty na jego korzyść, na sprzedawcę zostanie nałożona opłata z tytułu sporu. Opłata za spór nie jest więc należna, jeśli:

  • sprzedawcy i kupujący sami dochodzą do porozumienia lub
  • roszczenie w ramach ochrony kupujących jest rozstrzygane na korzyść sprzedawcy.

Jeśli klient płaci kartą kredytową, opłata ma na celu zastąpienie opłaty za chargeback (odwrotne obciążenie), którą w innym przypadku poniósłby właśnie sprzedawca. 

We wpisie na blogu serwis jeszcze raz wyjaśnia, że otwarcie sporu przez kupującego nie stanowi jeszcze roszczenia w ramach programu ochrony kupujących. Po zgłoszeniu sprawy strony mają początkowo 20 dni na osiągnięcie porozumienia. Jeżeli do porozumienia nie dojdzie, kupujący może eskalować sprawę do następnego etapu poprzez przekształcenie sporu w roszczenie. Wcześniej, niezależnie od rodzaju zgłoszenia, opłata za spór nie obowiązuje. Nowe OWH mają wejść w życie 30 kwietnia 2021 roku. 


Ile wynosi opłata za spór?

Niestety nie udało nam się znaleźć konkretnej kwoty opłaty w nowej wersji OWH. Rzecznik PayPal poinformował, że opłata ma wynosić 14 euro.

Adblockery mogą zakłócać korzystanie z ecommercenews.pl. Prosimy wyłączyć adblocker lub dodać tę stronę do białej listy.