Amazon inwestuje 10 miliardów euro w Niemczech

19.06.2024

Amazon ogłosił inwestycję w wysokości 10 miliardów euro w swoje operacje w Niemczech. Większość środków zostanie przeznaczona na rozbudowę centrów danych dla oferty chmurowej (Amazon Web Services – AWS). Inwestycja obejmuje również budowę trzech nowych centrów logistycznych. Informacja pochodzi z komunikatu prasowego firmy.


Nowe miejsca pracy i rozwój infrastruktury

„Od ponad 25 lat Amazon inwestuje w Niemczech – jesteśmy tu głęboko zakorzenieni,” powiedział Rocco Bräuniger, szef Amazon Niemcy. Dzięki nowo ogłoszonym inwestycjom w Niemczech powstanie do końca roku 4000 nowych miejsc pracy. Łącznie Amazon zatrudni w Niemczech po raz pierwszy ponad 40 tysięcy stałych pracowników. Nowe centrum logistyczne w Horn-Bad Meinberg w Nadrenii Północnej-Westfalii rozpocznie działalność pod koniec lata, centrum logistyczne w Erfurcie niedawno rozpoczęło pracę, a centrum w Großenkneten w Dolnej Saksonii działa już od sierpnia ubiegłego roku.

W ramach ogłoszenia inwestycji, prezes zarządu Amazon, Andy Jassy, przybył do Berlina, gdzie spotkał się z kanclerzem Olafem Scholzem (SPD).


Inwestycje w infrastrukturę cyfrową

Na inwestycje w infrastrukturę logistyczną, dwie nowe centrale firmy w Monachium i Berlinie oraz laboratorium badawcze również w stolicy Niemiec, Amazon przeznaczy 1,2 miliarda euro. Jednak większość funduszy zostanie przeznaczona na rozwój działu chmurowego Amazon Web Services (AWS), który przynosi firmie większe zyski niż tradycyjny handel online. Infrastruktura centrów danych w regionie Rhein-Main zostanie rozbudowana – tam do 2026 roku ma trafić 8,8 miliarda euro.

Amazon przewiduje dalszy wzrost zapotrzebowania na swoje usługi chmurowe, zwłaszcza w związku z postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). „Niemcy są sercem naszych innowacji w całej Europie,” powiedział Stefan Höchbauer, menedżer odpowiedzialny za działalność chmurową Amazon w Niemczech i Europie Środkowej. „Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na nasze usługi, inwestujemy masowo w niemiecką infrastrukturę cyfrową.”


Suwerenna chmura dla Europy

Niedawno Amazon ogłosił również plany budowy specjalnej infrastruktury chmurowej dla Europy, która ma być „suwerenna”, przeznaczając na ten cel 7,8 miliarda euro. To reakcja na krytykę ze strony niemieckiej gospodarki i polityki, obawiających się transferu danych do USA i domagających się, aby przetwarzanie odbywało się w Europie. Pierwsza część tej „AWS European Sovereign Cloud” ma być gotowa w Brandenburgii pod koniec przyszłego roku.


Wpływ na niemiecki rynek

Od 2010 roku Amazon zainwestował w Niemczech ponad 77 miliardów euro. Obecnie działa tam 21 centrów logistycznych Amazon, 10 centrów sortowania i ponad 60 centrów dystrybucji. Amazon prowadzi również internetowy rynek, na którym tysiące małych i średnich niemieckich przedsiębiorstw sprzedają swoje produkty. Dodatkowo, Amazon prowadzi prace badawcze i rozwojowe w Akwizgranie, Berlinie, Dreźnie i Tybindze w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki.


Konkurencja na rynku

Amazon nie jest jedynym amerykańskim gigantem technologicznym, który inwestuje w Niemczech. Google, Apple i IBM również rozwijają swoją działalność w tym kraju. Microsoft ogłosił wiosną tego roku inwestycję miliardów euro w rozwój infrastruktury chmurowej w regionie Rhein-Main i Nadrenii Północnej-Westfalii. Amazon, Microsoft i Google to trzy dominujące firmy w branży chmurowej, które konkurują ze sobą na tym polu.


Zdjęcie: Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przywitał dziś w Urzędzie Kanclerskim dyrektora generalnego Amazon Andy’ego Jassy’ego i dyrektora krajowego Amazon.de Rocco Bräunigera, aby omówić inwestycję firmy o wartości 10 miliardów euro w miejsca pracy i innowacje. Copyright: Rząd federalny/Sandra Steins