Jak otrzymać Prime Badge bez FBA? Wysyłka Prime realizowana przez sprzedawcę.

14.06.2024

Rok temu, 21 czerwca 2023 r., Amazon zaktualizował kryteria kwalifikacji do programu Prime w swoich sklepach w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Polsce, Szwecji i Belgii. Zmiany te wynikają z nacisków Komisji Europejskiej, która dąży do wyeliminowania praktyk monopolistycznych i zapewnienia uczciwej konkurencji na rynku e-commerce. W artykule analizujemy, co się zmieniło, jakie będą tego konsekwencje oraz jak te zmiany wpłyną na sprzedawców i konsumentów.

Dzięki programowi „Wysyłka Prime realizowana przez sprzedawcę” możesz dostarczać towary bezpośrednio do klientów Prime z własnego magazynu. Rejestrując swoje oferty w Prime, zobowiązujesz się do realizacji zamówień Prime bez dodatkowych opłat dla klientów Prime. Po pomyślnym ukończeniu okresu próbnego, Twoje produkty będą oznaczone odznaką Prime, co zwiększy ich widoczność dla milionów klientów Amazon.


Co się zmieniło?

Kryteria kwalifikacji do Prime są teraz jednolite dla wszystkich sprzedawców, niezależnie od wybranego kanału realizacji (Fulfilled by Amazon lub Merchant Fulfilled). W przypadku wysyłki z własnego magazynu (Merchant Fulfilled), oferta musi spełniać następujące wymagania:

 1. Dostępność na terenie całego kraju: Oferta musi być dostępna dla klientów w całym kraju.
 2. Darmowa wysyłka: Prime musi oferować darmową wysyłkę.
 3. Darmowe zwroty: Prime musi oferować darmowe zwroty dla członków Prime (z wyjątkiem produktów o dużej wadze i przesyłek transgranicznych).Wymagania dla kwalifikacji do Prime

Sprzedawcy muszą spełniać poniższe wymagania na bieżąco, na poziomie danego produktu:

 • Obietnica dostawy: Oferty Prime muszą spełniać cele dotyczące obietnicy dostawy, które zależą od poziomu produktu i typu lokalizacji magazynowej.
 • Terminowa dostawa: Zamówienia Prime muszą być dostarczane w terminie. Minimalny wskaźnik dostaw na czas to 90%.
 • Śledzenie przesyłek: Należy dostarczyć prawidłowe informacje o śledzeniu przesyłek przy potwierdzaniu wysyłki zamówień Prime. Minimalny wskaźnik śledzenia przesyłek to 99%.
 • Wskaźnik anulacji: Wskaźnik anulacji zamówień Prime przed realizacją nie może przekraczać 0,5%.Zasady dotyczące Wysyłki Prime realizowanej przez sprzedawcę.

Oferty kwalifikujące się do Prime będą oznaczane odznaką Prime, gdy spełnią określone progi szybkości dostawy. Progi te są dynamicznie obliczane co godzinę na poziomie sklepu, na podstawie najszybszych 90% obietnic dostawy widocznych dla klientów Prime.

Polski sprzedawca może uczestniczyć w programie Wysyłka Prime przez Sprzedawcę (Seller Fulfilled Prime) na niemieckim Amazon, wysyłając z Polski do kupującego w Niemczech.

Zrzut ekranu z webinaru Amazon, który możesz obejrzeć na końcu tego artykułu.


W przypadku zamówień realizowanych przez sprzedawcę z Niemiec do Austrii lub Luksemburga oraz z Hiszpanii do Portugalii możliwy jest eksport w ramach programu Prime.

W krajach tych możesz prowadzić sprzedaż transgraniczną w przypadku ofert Prime. Oznacza to, że jeśli jesteś sprzedawcą kwalifikującym się do Prime w niemieckim sklepie Amazon za pośrednictwem witryny Amazon.de, możesz obsługiwać w niej oferty transgraniczne przeznaczone dla klientów Prime w Austrii i Luksemburgu. Jeśli jesteś sprzedawcą z Francji, który chce sprzedawać produkty w ramach programu Prime w witrynie niemieckiej i realizować zamówienia składane przez klientów w Niemczech, musisz zarejestrować się w programie Wysyłka Prime realizowana przez sprzedawcę w sklepie Amazon.de.

Deklarowany termin dostawy (wymagania dotyczące szybkości dostawy na wyświetlanych stronach) różni się w zależności od lokalizacji klienta i miejsca nadania przesyłki przez sprzedawcę.

 • Zamówienia krajowe: kraj, w którym klient otrzymuje przesyłkę, jest taki sam jak kraj, z którego zostało wysłane zamówienie.
 • Zamówienia transgraniczne: kraj, w którym klient otrzymuje przesyłkę, różni się od kraju, z którego zostało wysłane zamówienie.
Rejestracja sprzedawcyMiejsce nadania przesyłki(wysyłka z)Rejestracja klienta PrimeKraj adresu dostawy klienta Prime(wysyłka do)KrajoweTransgraniczne
Amazon.deNiemcyAmazon.deNiemcyTak
Amazon.dePolskaAmazon.deNiemcyTak
Amazon.deNiemcyAmazon.deAustriaTak, eksport w ramach Prime
Amazon.deFrancjaAmazon.deNiemcyTak
Amazon.deNiemcyAmazon.deLuksemburgTak, eksport w ramach Prime
Amazon.esHiszpaniaAmazon.esHiszpaniaTak
Amazon.esHiszpaniaAmazon.esPortugaliaTak, eksport w ramach Prime
Amazon.esHiszpaniaAmazon.deNiemcy
Amazon.nlChinyAmazon.nlHolandiaTak


Czy w ramach programu Wysyłka Prime realizowana przez sprzedawcę mogę wystawiać towary niebezpieczne?

Sprzedawcy mogą rejestrować w programie towary niebezpieczne w ograniczonych ilościach. Wymagają one specjalnego etykietowania. Ponadto do towarów niebezpiecznych, inaczej niż w przypadku pozostałych produktów, nie zostaną dołączone etykiety zwrotne, a w przypadku chęci zwrotu towaru przez klienta obowiązek dostarczenia etykiety zwrotnej dla towarów niebezpiecznych spoczywa na sprzedawcy.


Jakie wyjątki obowiązują w przypadku bezpłatnego zwrotu towarów?

Bezpłatny zwrot towaru jest wymagany w przypadku wszystkich krajowych zwrotów towaru spełniających następujące kryteria:

 • Dla DE, FR, ES: Waga produktu musi wynosić mniej niż 22,6 kg.
 • Dla NL, PL, SE: Musi być oferowany dla wszystkich produktów wystawionych w kategoriach Sport, Odzież, Obuwie, Biżuteria i Zegarki. W przypadku zwrotów towarów z innych kategorii o tym, kto poniesie koszty zwrotu towaru, decyduje przyczyna zwrotu.Powód zmian: zobowiązania Amazon wobec Komisji Europejskiej

Amazon został zmuszony do wprowadzenia szeregu zobowiązań, aby zakończyć postępowania prowadzone przez Komisję Europejską pod kątem praktyk monopolistycznych (Case COMP/AT.40462 i Case COMP/AT.40703). Główne zobowiązania obejmują:

 • Zakaz wykorzystywania danych sprzedawców: Amazon nie będzie mógł wykorzystywać niepublicznych danych sprzedawców do konkurencji z nimi. W praktyce oznacza to, że Amazon nie może korzystać z informacji o sprzedaży, cenach czy dostawcach uzyskanych od sprzedawców, aby promować swoje własne produkty.
 • Równe traktowanie w wyświetlaniu ofert: Wszystkie oferty będą traktowane jednakowo w procesie wyboru i wyświetlania w sekcji „Buy Box”, co ma zapobiec faworyzowaniu ofert Amazon nad ofertami sprzedawców.
 • Wolność wyboru przewoźników: Sprzedawcy Prime mogą korzystać z dowolnych przewoźników logistycznych, pod warunkiem spełnienia standardów Prime. Wcześniej Amazon wymuszał korzystanie z określonych usług przewozowych, co ograniczało wolność wyboru sprzedawców i zwiększało koszty.
 • Druga wyświetlana oferta: Amazon zobowiązał się do wyświetlania drugiej konkurencyjnej oferty obok głównej oferty w „Buy Box”, jeśli spełnia ona określone kryteria różnicy w cenie lub szybkości dostawy.Wpływ na sprzedawców

 1. Równe szanse dla wszystkich sprzedawców: Nowe kryteria eliminują wcześniejsze preferencje dla ofert realizowanych przez Amazon, co zwiększa konkurencyjność i równość.
 2. Wybór przewoźników: Sprzedawcy mogą teraz wybierać dowolnych dostawców logistycznych dla zamówień realizowanych w ramach Prime, pod warunkiem, że spełnią oni wymagania dotyczące śledzenia przesyłek i standardów Prime.
 3. Wysoka jakość obsługi klienta: Wszystkie oferty Prime będą korzystać z wysokiej jakości obsługi klienta Amazon, bez dodatkowych kosztów.Prime by Seller: szansa czy kolejne wyzwanie? Krytyczne spojrzenie na zmiany

Program Prime by Seller nie jest bez wad dla sprzedawcy. Choć Amazon przejmuje obsługę klienta, co jest korzystne, może to prowadzić do zwiększenia liczby zwrotów i reklamacji, co stawia dodatkowe wyzwania przed sprzedawcami. Kluczowe jest, aby sprzedawcy mieli dobrze zorganizowaną logistykę i byli przygotowani na potencjalnie wyższe koszty związane z obsługą zwrotów.

Chociaż Amazon stara się przedstawiać te zmiany jako korzystne dla sprzedawców, warto spojrzeć na nie krytycznie. Zmiany te są wynikiem presji regulatorów i nie są dobrowolnym działaniem mającym na celu poprawę warunków handlu. Amazon przez lata korzystał z dominującej pozycji na rynku, aby faworyzować własne produkty kosztem sprzedawców. Teraz, zmuszony przez Komisję Europejską, musi wprowadzać zmiany, które mają na celu przywrócenie uczciwej konkurencji.


Podsumowanie

Program Prime by Seller pozwala sprzedawcom uzyskać odznakę Prime dla swoich produktów bez konieczności korzystania z FBA. Sprzedawcy mogą korzystać z własnych magazynów lub usług zewnętrznych dostawców, co daje większą elastyczność logistyczną.

Nowe zasady kwalifikacji do Amazon Prime były krokiem w dobrą stronę w walce z praktykami monopolistycznymi. Sprzedawcy zyskają większą swobodę i równe szanse, co może prowadzić do poprawy konkurencyjności i korzyści dla konsumentów. Ważne jest, aby sprzedawcy i konsumenci byli świadomi tych zmian i nadal monitorowali działania Amazon, aby zapewnić uczciwe i przejrzyste warunki handlu.


Znaczenie odznaki Prime

Odznaka Prime jest kluczowa dla widoczności produktów na Amazon. Klienci często wybierają filtry, które pokazują tylko oferty z Prime, co oznacza, że brak tej odznaki może skutkować mniejszą widocznością produktu, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna cenowo.Wymagania Programu Prime by Seller

Dołączenie do programu Prime by Seller wymaga przejścia przez testowy okres (5-90 dni), podczas którego sprzedawcy muszą spełniać następujące kryteria:

 • Punktualność dostaw: Co najmniej 90% dostaw musi być realizowanych na czas.
 • Śledzenie przesyłek: 99% przesyłek musi mieć prawidłowy numer śledzenia.
 • Niska anulacja zamówień: Wskaźnik anulacji zamówień musi być mniejszy niż 0,5%.


Kontrola Amazon i logistyka

Amazon monitoruje zgodność sprzedawców z regulacjami Prime. W przypadku naruszeń odznaka Prime może zostać odebrana. Sprzedawcy mogą jednak korzystać z własnych partnerów logistycznych, co daje większą swobodę i możliwość negocjacji warunków.


Aby zaaplikować do programu Prime by Seller kliknij tutaj. Panel kontrolny znajdziesz tutaj.Webinar o Wysyłce Prime realizowanej przez sprzedawcę (ang.)