O tym, jak szybko można stanąć w obliczu “upadku”, będąc zbyt mocno uzależnionym od Amazona ( jako Vendor) przekonało się w ostatnich dniach wielu dostawców, którzy korzystali z tego rodzaju współpracy. Amazon Vendor polega na tym, że nie jest się sprzedawcą na Amazonie, a dostawcą produktów, które Amazon potem sprzedaje na swoim marketplace z własnego konta sprzedawcy.

Jak informuje agencja Bloomberg, Amazon przestał zaopatrywać się u wielu swoich dostawców – Vendorów. Mają oni możliwość kontynuowania współpracy w modelu seller (zwykły sprzedawca na Amazon), jednak ponoszą wtedy ryzyko związane z zatowarowaniem i sprzedażą produktów.

Amazon najwidoczniej chce przerzucić odpowiedzialność za zatowarowanie, sprzedaż oraz logistykę na swoich dostawców. Oczywiście byli Vendorzy mogą skorzystać z opcji FBA, co przyczyni się do zwiększenia obrotów dla Amazona. Stało się to, przed czym ostrzegaliśmy zainteresowanych programem Vendor: z dnia na dzień Amazon zrezygnował z zaopatrywania się i zmusił Vendorów do sprzedaży towaru na własne ryzyko, jako seller. Amazon tym posunięciem również pokazał, że zwiększenie obrotów stawia ponad dobre relacje z dostawcami.

Amazon wyjaśnia co prawda, że powodem “czystki” była walka z podróbkami i wybrane konta Vendorów wracają już do gry, ale dla nas jest to jedynie kolejny raz potwierdzenie słuszności strategii omni-channel. Można być Vendorem, ale trzeba “stać na dwóch mocnych nogach”.

Setup.pl

Jesteśmy polsko-niemiecką firmą doradczą, która składa się z praktyków sprzedających na Amazon, eBay i wielu innych marketplace'ach oraz prawników. Zespół jest międzynarodowy, składa się m.in. również z niemieckich native-speakerów.

Setup.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Formularz ten zbiera Twoje imię i nazwisko, adres e-mail i treść, abyśmy mogli śledzić komentarze zamieszczone na stronie internetowej. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź naszą politykę prywatności, w której uzyskasz więcej informacji na temat tego, gdzie, jak i dlaczego przechowujemy Twoje dane.